Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Apteczka dla bobasa

Tylko leki przeciwgorączkowe

Każda mama wie, kiedy jej dziecku coś dolega. Doświadczona wie, kiedy może podać lek przeciwgorączkowy lub przeciwbólowy. Mądra mama wie również i to, że nie wolno samemu, domowymi sposobami leczyć noworodka, niemowlaka czy małego dziecka.

Apteczka dla niemowlęcia zawiera jedynie lek przeciwgorączkowy, termometr, przyrząd do odsysania kataru i wodę w sprayu do nawilżania śluzówki nosa.

Fot. iStockphoto

Apteczka dla niemowlęcia zawiera jedynie lek przeciwgorączkowy, termometr, przyrząd do odsysania kataru i wodę w sprayu do nawilżania śluzówki nosa.

Jeśli chodzi o podawanie dziecku jakiegokolwiek leku, konieczne są konsultacje z pediatrą! Nawet lekarska porada przez telefon jest bezpieczniejsza od samodzielnej decyzji o podaniu jakiegoś lekarstwa. Na pewno nic się nie stanie złego, jeśli mama poda gorączkującemu dziecku odpowiednią dla wieku i wagi dawkę syropu przeciwgorączkowego (najbezpieczniejszy jest dostępny bez recepty paracetamol, w różnych smakach). Ale inne leki to już wykluczone! W apteczce dla bobasa nie ma lekarstw oprócz przeciwgorączkowych.

 

Ulga dla brzuszka

Mogą być za to malinowe i rumiankowe herbatki, które można podawać jako delikatne środki rozgrzewające i łagodzące podrażnienia brzuszka (ale nie u noworodków).
W przypadku noworodka, u którego pojawiły się kolki (mogą być już od 2. tygodnia po urodzeniu), można zdecydować się na wypróbowanie dostępnych bez recepty, bezpiecznych kropelek na wzdęcia (np. espumisan, woda koperkowa). Ale pamiętaj, że nie jest przesądzone, że kolki znikną. Moja starsza córka (podobnie jak niektóre dzieci) miała kolki blisko pięć miesięcy i nie przyniosły jej ulgi żadne kropelki ani nawet moja bardzo monotonna dieta.

 

Ulga dla noska i dziąseł

W mojej apteczce jest kilka bezpiecznych środków, które przynoszą dzieciom ulgę. Dotyczy to jednak drobnych dolegliwości, jak np. katar czy powtarzające się podrażnienia skóry. I tak na przykład bezpieczne są sole fizjologiczne i roztwory z soli morskiej, które udrażniają nos. Poproś w aptece o preparaty delikatnie rozpylające roztwór, bo bardzo nieprzyjemne jest silne wpsikiwanie porcji wody morskiej do każdego nosa, a co dopiero nosa maluszka. Ulgę przynosi też stosowanie maści majerankowej – posmaruj cienką warstwę pod noskiem. Przydaje się ona także w późniejszych latach, bo łagodzi (i co najważniejsze nie szczypie) podrażnienia, które robią się pod nosem u dzieci starszych (od ciągłego wycierania kataru chusteczką).
W apteczce bobasa, który zaczyna ząbkować, pojawić się może jakiś żel schładzający. Nie oznacza to jednak, że możesz go bez umiaru wcierać w bolesne dziąsełka.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, aleksandra_szewczyk.

Komentarze

  • martaleszno | 03-02-2015 16:54:26

    Apteczka mojego bobasa powiększyła sie dziś znacznie po wizycie u lekarza, a mój portfel solidnie sie wyszczuplił. Ceny leków to koszmar - no ale wiadmo dzieciom trzeba kupić.
  • wojtaszek | 04-02-2015 17:15:38

    Donnavito kwas DHA jest bardzo ważny w diecie dziecka, ja karmiąc piersią cały czas biorę witaminy i kwas DHA. Niestety czasami w przypadku leków jest tak że kupimy lek przepisany przez lekarza i okazuje się że dziecku nie służy więc trzeba kupić następny , i niestety apteczka się powiększa Mój synek z powodu zaczerwienionego gardła dostał receptę na antybiotyk po którym bardzo wymiotował i ...
  • agnieszka_wojtowicz | 03-07-2015 20:43:49

    W mojej apteczce nie może zabraknąć dicopeg junior na zatwardzenia, sól fizjologiczna,coś przeciw bólowego i przeciwzapalnego
  • looveexd | 07-07-2020 10:00:22

    Zgadzam się, im mniej tym lepiej. Od siebie dorzuciłabym jeszcze aspirator do nosa haxe i apteczka idealna.

Poczytaj również

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj