Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły

Celebracja gromadzenia szkolnej wyprawki dobrze usposabia dzieci

O tym jak przygotować dziecko na pójście do szkoły i kiedy zacząć kompletować wyprawkę rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem rozwojowym

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Fot. iStockphoto

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Pierwsze dni w szkole mogą być wspaniałym przeżyciem, ale też lekcją dla dziecka, które uczy się, że po pierwszym zachłyśnięciu nowością przychodzi czas pracy i rutyny. Niektórym małym uczniom szkoła przestaje się wtedy podobać i nie chcą chodzić na lekcje. Czy powinniśmy wtedy ustąpić?
 

Absolutnie nie. Mały uczeń może się buntować, jednak litowanie się nad nim z tego powodu sprawi, że poczuje, że dzieje mu się krzywda. Każda nieobecność w szkole może nawarstwiać stresy i obowiązki. Dlatego warto przyzwyczajać dziecko do systematyczności. Jak reagować, gdy dziecko nagle zacznie skarżyć się na bóle brzucha czy inne objawy somatyczne, żeby nie iść do szkoły?
Należy dowiedzieć się jaka jest tego przyczyna. Na początek należy porozmawiać z nauczycielem, można też udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i poprosić o obserwację zajęć przez psychologa lub pedagoga szkolnego. Nie radzę w takim momencie unikać szkoły, bo może to nauczyć dziecko, że to dobry sposób rozwiązania problemu. Poza tym powrót do szkoły po przerwie może być bardzo trudny.

 

Czy taka „choroba na szkołę” może trwać długo?

To zależy od dziecka i przyczyny. U niektórych po wyeliminowaniu przyczyny, objawy szybko ustąpią, inne dzieci będą potrzebowały więcej czasu na odzyskanie zaufania do szkoły. Ważne, by rodzice w tym trudnym czasie okazywali ogromne wsparcie. Zadaniem rodziców, nauczycieli jest pomóc dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji.

 

W zerówce dzieci sporo czasu poświęcają na zabawę, zaś w pierwszej klasie, pomimo obietnic, jest to ponoć nie do zrealizowania ze względu na napięty program nauczania. Czy takie maluchy wytrzymają w ławce prawie godzinę, czy będą pamiętać o odrobieniu lekcji?

Rolą dorosłego jest codzienne pilnowanie i sprawdzanie, co było zadane i nauczenie jak odrabiać lekcje. Pierwszak jest jeszcze zbyt mały, by samodzielnie zorganizować sobie pracę, dlatego starsi powinni mu pokazać, kiedy jest najlepsza pora do nauki i od czego zacząć. Należy oczywiście pomagać, ale nie wyręczać.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: sarahia, cendrusia, morawinka.

Komentarze

  • joanka106259 | 17-02-2015 10:19:23

    Najlepszym przygotowaniem jest uczęszczanie do przedszkola. U nas mamy o tyle fajnie, że Marcel chodzi do przedszkola w tzw. zespole szkół, czyli w jednym budynku jest i podstawówka i przedszkole. Wie już jak wygląda część "szkolniaków" (tak mówi o dzieciach z podstawówki), widzi ich na co dzień, słyszy dzwonki, hałas. Także z samym tematem szkoły jest obyty. Cieszy się, że kiedyś pójdzie do sz...
  • Doris85 | 07-04-2015 20:02:50

    Dziecko, które chodziło do przedszkola łatwiej przystosowuje się do nowych szkolnych warunków. Dobrze jest włączać dziecko w gromadzenie wyprawki szkolnej, zabrać je w trakcie przerwy do szkoły, do której będzie uczęszczać i opowiadać mu co go w szkole czeka. Pomoże mu to się lepiej przygotować do kolejnego ważnego etapu w życiu.
  • yorkk1k | 10-04-2015 14:09:37

    Przed pójściem do szkoły dziecko powinno nauczyć się dodawać i odejmować do 20. Powinno też znać alfabet i umieć dobrze czytać. Ważna jest też dojrzałość fizyczna dziecka. Najlepiej zapisać wcześniej dziecko na zajęcia sportowe.
  • danka_danuta | 03-09-2016 20:19:59

    Myślę że zadbaj o jego odporność bo w szkole podobnie jak w przedszoklu dziecko zetknie się z wieloma antygenami. Ja daję mojemu małemu ecomer junior który mam nadzieje w tym roku szkolnym zapewni mu ochronę przed chorobami

Poczytaj również

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj