Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakiej pomocy udzielić dziecku, które doznało urazu i być może skręciło lub złamało nogę?

Twój Ekspert Ortopeda

Jeśli dziecko przewróciło się i płacze, ale wstaje, przestaje płakać, łatwo odwrócić jego uwagę, a na nodze czy ręce nie widać śladu opuchlizny, najpewniej nic złego się nie stało. Kluczowa jest tutaj obserwacja zachowania poszkodowanego maluszka.

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Jeśli jednak widzimy, że dziecko chodząc utyka, lub bez przerwy dotyka miejsca, które ucierpiało, jeśli noga (ręka) puchnie – bezwzględnie należy jechać do szpitala, zrobić prześwietlenie i skonsultować uraz ze specjalistą. Nie tylko złamanie kończyny, ale również silne stłuczenie czy skręcenie wymaga bowiem leczenia. Niekoniecznie oczywiście gipsu – choć nadal jest to popularna metoda postępowania z urazami u dzieci. Istnieje wiele znacznie wygodniejszych sposobów unieruchomienia (choć i gipsy są teraz lekkie i dostępne we wszystkich kolorach tęczy!), jak np. różnego rodzaju ortezy i stabilizatory. Dzięki temu dziecko w mniejszym stopniu odczuje sam proces leczenia, będzie się mogło bawić, czy nawet kąpać. Generalnie wybiera się metody jak najmniej inwazyjne, ale jednocześnie pozwalające na bardzo szybki powrót do aktywności – często prawie bez konieczności unieruchamiania kończyny.

Zwłaszcza w przypadku urazu stawów i złamań kości trzeba szczególnej ostrożności, gdyż efekty nieprawidłowego leczenia mogą wyjść po latach.

Nie można też demonizować zdjęć Rtg. Zdjęcie np. przedramienia to dawka promieniowania porównywalna ze spędzeniem kilku dni na plaży na słońcu. Oczywiście nigdy nie wykonuje się takich zdjęć bez potrzeby, ale przy podejrzeniu złamania czy przy diagnozowaniu jakiegoś nieokreślonego bólu kończyny zdjęcie Rtg jest niezastąpione.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uraz, ortopeda, bezpieczeństwo

Polecamy

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj