Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mamy, wykonujące wolny zawód

Mimo braku ubezpieczenia, opieka medyczna się należy!

O tym, że pracujące młode mamy nie mają łatwego życia, wiadomo nie od dziś. Ale co mają powiedzieć te, które mają małe dzieci, intensywnie pracują, ale – w świetle prawa – wcale nie są pracownikami? Mamy uprawiające wolne zawody, w których najczęstszą lub jedyną formą zatrudnienia jest umowa o dzieło, kontrakt, umowa zlecenie… Te dopiero mają problem!

Wszelkie pomysły i pytania aktorki mogą kierować do Joanny Szczepkowskiej, prezes ZASP na adres Joanna szczepkowska.pl

Fot. Marta Wojtal

Wszelkie pomysły i pytania aktorki mogą kierować do Joanny Szczepkowskiej, prezes ZASP na adres Joanna szczepkowska.pl

eBobas.pl uczestniczył w pierwszym spotkaniu „Matek – artystek”. W siedzibie Związku Artystów Scen Polskich spotkało się kilkanaście mam (aktorek, scenografek itd.), które dzielą wspólny los: zero szans na etat, bo teatry i inne instytucje kulturalne redukują etatowe zatrudnienie do minimum. Na etat w teatrze może liczyć pracownik administracji, artysta – nie.

Największą bolączką mam, wykonujących wolne zawody, są problemy wynikające z braku ubezpieczenia – społecznego i zdrowotnego. Zwłaszcza brak ubezpieczenia zdrowotnego spędza im sen z powiek, bo oprócz naturalnego lęku przed chorobą swoją i dzieci (jeśli nie jest objęte ubezpieczeniem drugiego rodzica)dochodzi obawa, że za pomoc medyczną będzie trzeba zapłacić, a przecież na pobyt w szpitali nie stać normalnego śmiertelnika. – W szpitalu nałożenie gipsu kilkuletniemu dziecku uzależnili od tego czy doniosę dowód ubezpieczenia – żaliła się jedna z mam.

Pomysłodawczyni akcji „Matka artystka”, Katarzyna Maternowska, opowiedziała, jak będąc w zaawansowanej ciąży (bez etatu) odbiła się od drzwi kilku szpitali położniczych, gdy szukała miejsca, w którym urodzi drugie dziecko.
Oczywiście, istnieje prosty sposób na rozwiązanie problemów z brakiem ubezpieczenia, z którego korzysta zdecydowana spora grupa freelancerów. Osoby pracujące na własny rachunek mogą założyć firmę – jednoosobową działalność gospodarczą, i – odprowadzając składki społeczne i zdrowotne – korzystać z powszechnych ubezpieczeń. – Problem w tym, że nasze dochody są często bardzo nieregularne – żalą się mamy-artystki.

Teoretycznie kobieta w ciąży (oraz w połogu) i każde dziecko do ukończenia 18-tu lat ma prawo do bezpłatnego dostępu do świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Praktyka jest jednak inna: placówki medyczne nie respektują tego prawa i domagają się – przed udzieleniem świadczenia – dowodów ubezpieczenia zdrowotnego. Dlaczego tak się dzieje? Bo choć prawo do korzystania ze świadczeń wynika z ustawy o świadczeniach medycznych finansowanych środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.), nie ma jasności, kto ma płacić za leczenie. Dlatego szpitale i przychodnie jak ognia unikają pacjentek (i małych pacjentów), którzy chcieliby skorzystać z ustawowego prawa do leczenia bez ubezpieczenia.

eBobas.pl zajmuje się sprawą. Na razie uruchomił forum, na którym mamy, wykonujące wolny zawód mogą opisywać swoje problemy i wymieniać się doświadczeniami. Wszyskie wasze wpisy mogą pomóc w walce o wasze prawa.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj