Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niskorosłość

Niski wzrost może sygnalizować chorobę

W każdej grupie przedszkolnej znajdzie się dziecko znacząco niższe od rówieśników. Nie musi to jednak oznaczać nieprawidłowości w rozwoju. Niskorosłość dotyczy 3 proc. dzieci. Niższy od rówieśników wzrost, czasami sygnalizuje też inną chorobę. 

Niskorosłość dotyczy 3 proc. dzieci. Niższy od rówieśników wzrost, czasami sygnalizuje też inną chorobę.

Fot. iStockphoto

Niskorosłość dotyczy 3 proc. dzieci. Niższy od rówieśników wzrost, czasami sygnalizuje też inną chorobę.

— Niskorosłość definiuje się jako wysokość ciała znajdującą się poniżej normy rozwojowej dla wieku i płci (poniżej 3 centyla na siatce centylowej). Należy podkreślić, że wysokość ciała niższa niż wysokość średnia, nie zawsze jest chorobą. Różnice we wzroście są normalną cechą ludzi i zdrowe niskie dziecko nie powinno być obarczane nieprawidłową diagnozą — mówi dr n. med. Elżbieta Petriczko, specjalista chorób dziecięcych, endokrynolog z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego w Szczecinie.
Jest bardzo wiele przyczyn nieprawidłowego wzrastania. — Najczęściej rozpoznaje się konstytucjonalnie wolne tempo wzrostu i rozwoju lub rodzinnie niski wzrost (38 proc.) — mówi lekarka. U około 46 proc. chorych, niski wzrost jest spowodowany głównie chorobami przewlekłymi lub wrodzonymi zespołami uwarunkowanymi genetycznie. Tylko u około 16 proc. osób niskorosłych potwierdzono istnienie zaburzeń hormonalnych. Niedobór endogennego hormonu wzrostu i/lub czynnika IGF-1stwierdzono jedynie u 6 proc. chorych — wylicza lekarka.

 

Różne przyczyny braku prawidłowego wzrostu

Konstytucjonalne opóźnienie wzrastania i dojrzewania (KOWD) nie jest chorobą a wariantem prawidłowego wzrastania. Nie wymaga leczenia. — Stanowi przejściową formę niedoboru wzrostu i dotyczy 0,6-2 proc. dzieci, głównie chłopców — mówi lekarka. Dzieci z KOWD osiągają prawidłowy rozwój płciowy i wzrost ostateczny zgodny z ich potencjałem genetycznym. Rodzinnie niski wzrost to najczęstsza przyczyna niskorosłości u dziewczynek. Wśród chłopców to rozpoznanie jest przyczyną niskorosłości w 27 proc. przypadków. Niskorosłość może występować także u wcześniaków i dzieci, u których stwierdzono wewnątrzmaciczne opóźnienie wzrastania. — U takich pacjentów konieczna jest stała ocena tempa wzrastania, szczególnie po 3. roku życia i ewentualna późniejsza decyzja o zastosowaniu preparatów hormonu wzrostu.
Do chorób, które mogą spowalniać wzrastanie należą również choroby przewlekłe: w tym choroby układu pokarmowego (alergie pokarmowe, zespoły złego wchłaniania, choroba trzewna), choroby przewlekle układu oddechowego, np. astma, mukowiscydoza, choroby wątroby, płuc, nerek. Niski wzrost obserwuje się również u dzieci z chorobami wrodzonymi, które cierpią m.in. na dysplazje kostne, w tym achondroplazję.
— Achondroplazja zdarza się raz na 25 tys. urodzin. Mutacja genu powoduje nieproporcjonalną budowę ciała, a także karłowatość. Czaszka dziecka z tą chorobą jest duża, kończyny skrócone, a kręgosłup zniekształcony. Poza problemami z układem kostnym, chorzy rozwijają się normalnie, ale nie rosną i raczej trudno im pomóc — wyjaśnia dr Elżbieta Petriczko. Zaburzenia wzrostu mogą występować w wielu zespołach genetycznych, takich jak na przykład zespół Turnera, Downa, zespół Pradera Williego, zespół Noonan, zespoły zaburzeń rozwoju chrząstek i wielu innych.

 

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wzrost, relacje z rówieśnikami, choroby

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!