Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka powtarzające się takie zachowania, idź do pediatry. On zdecyduje czy potrzebna jest konsultacja neurologiczna. Tak było w przypadku mojej sześciomiesięcznej córki. Dziewczynka nie dość, że wyginała się jakoś nienaturalnie, to gdy kładłam ją na brzuszku, zawsze przekrzywiała ciało w jedną stronę. Do tego stopnia, że z jednej strony na plecach pojawiły się ślady odciśniętych fałdek tłuszczu. Utrwalanie takiego napięcia jest niebezpieczne. Konsekwencje wzmożonego napięcia mięśniowego to silne przykurcze mięśniowe (bolesne dla dziecka) i przede wszystkim - zaburzenie prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka.
Musisz pamiętać, że dzieci do trzeciego miesiąca życia mają z natury wzmożone napięcie mięśniowe. Widoczne jest to wtedy, gdy dziecko płacze (pręży się i napina), albo gdy jest mu zimno. Taki stan łatwo pomylić z zaburzeniami nerwowymi, więc dlatego dziecko musi zobaczyć neurolog.
Wzmożone napięcie mięśniowe - przyczyny
Rodzice, kiedy słyszą diagnozę "wzmożone napięcie mięśniowe" zwykle pytają lekarza o przyczyny. Tymczasem prakycznie nie można precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Wzmożone napięcie mięśniowe może być skutkiem lekkiego niedotlenienia w czasie porodu czy jakichś deficytów w funkcjonowaniu układu nerwowego dziecka. Niekiedy jest ono związane z rozwiązaniem ciąży przez cesarskie cięcie albo z komplikacjami przy porodzie naturalnym - ale jest to przypadłość na tyle łatwa do rehabilitacji, że nie warto skupiać się na przyczynach, tylko na sprawnej jej likwidacji.
Wzmożone napięcie mięśniowe - objawy
Wzmożone napięcie mięśniowe możesz podejrzewać, jeżeli dziecko:
– bardzo mocno zaciska piąstki i nie otwiera ich nawet wtedy, gdy jest ciepło, podczas zabawy czy kąpieli;
– ma bardziej napiętą lewą lub prawą stronę ciała (np. jedną piąstkę trzyma wciąż zaciśniętą) albo zamiast leżeć swobodnie np. na plecach, ciągle odchyla się w jedna stronę;
– leży na plecach czy na boku i odgina główkę do tyłu, a położone na brzuszku odchyla głowę tak mocno, że przewraca się na bok;
– leży na plecach i odgina się w bok, tak że jego ciało tworzy łuk przypominający literę C;
– ma stale skrzyżowane nóżki;
– ma ok. 9 miesięcy i tak jak inne dzieci w tym wieku próbuje stać, ale utrzymanie równowagi umożliwiają mu skrzyżowane nóżki.
Wzmożone napięcie mięśniowe - ćwiczenia
Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest groźne i dość szybko odwracalne, jeśli zostanie w odpowiednim czasie zdiagnozowane. Właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe są najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie dziecku normalnego napięcia mięśniowego, czyli takiego, które rozkłada się symetrycznie.
Pediatra daje skierowanie do neurologa. Ten ogląda dziecko i decyduje o rehabilitacji. Uwaga! Poproś lekarza, żeby uprzedził cię, jak będzie badał dziecko. Jeden ze sposobów jest bardzo niemiły dla dziecka, a tym samym dla mamy. Lekarz łapie dziecko np. za rączkę, dziecko wisi w powietrzu i okropnie płacze. Pani neurolog, u której byłam, nie uprzedziła mnie, jak to badanie wygląda. Przeżyłam je nie mniej niż moja córeczka.
Wzmożone napięcie mięśniowe - Metoda Vojty i metoda Bobath
Niektóre przychodnie publiczne prowadzą taką rehabilitację. W terapii wykorzystuje się metodę Bobath lub Vojty. Pierwsza obejmuje nie tylko ćwiczenia, ale i codzienną pielęgnację dziecka, prowokującą prawidłowe ruchy i odruchy, a hamującą nieprawidłowe.
Metoda Vojty zakłada uzyskanie efektu poprzez nacisk na określone punkty ciała.
Na rehabilitację chodziłam z córką dwa razy w tygodniu przez osiem tygodni.
W domu ćwiczyłyśmy cztery razy w ciągu dnia. Płaciłam 10 złotych za każde spotkanie z rehabilitantem, na którym robił on z dzieckiem zestaw ćwiczeń (prywatnie płaci się ok. 80 zł).
Część z nich (te, które trzeba powtarzać w domu) sama robiłam z córką, pod kontrolą fachowca. Często dzieci płaczą w czasie tych ćwiczeń, bo boją się, że dotyka ich ktoś obcy albo po prostu czują dyskomfort lub ból przy poruszaniu nienaturalnie usztywnionych mięśni. Trzeba to przetrzymać, a potem regularnie ćwiczyć z dzieckiem w domu. Są to proste ćwiczenia, np. turlanie na wielkiej dmuchanej piłce czy stymulowanie przez zabawę pracy mięśni. Efekty ćwiczeń i zabaw widać już po kilku tygodniach.
Po zakończeniu rehabilitacji (czas określa specjalista) konieczna jest kontrolna wizyta u neurologa.
Wzmożone napięcie mięśniowe - szczepienia
Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest przeciwskazaniem do szczepień - uważają lekarze. Jeśli rodzice mają w tej sprawie wątpliwości, powinni porozmawiać zarówno z pediatrą, jak i neurologiem.
basic2008 | 21-03-2015 14:07:37
pasia24 | 25-03-2015 18:47:36
basic2008 | 02-03-2016 22:30:54
kremowa | 18-11-2019 12:21:26