Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Przypadłość szybko odwracalna

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Fot. iStockphoto

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka powtarzające się takie zachowania, idź do pediatry. On zdecyduje czy potrzebna jest konsultacja neurologiczna. Tak było w przypadku mojej sześciomiesięcznej córki. Dziewczynka nie dość, że wyginała się jakoś nienaturalnie, to gdy kładłam ją na brzuszku, zawsze przekrzywiała ciało w jedną stronę. Do tego stopnia, że z jednej strony na plecach pojawiły się ślady odciśniętych fałdek tłuszczu. Utrwalanie takiego napięcia jest niebezpieczne. Konsekwencje wzmożonego napięcia mięśniowego to  silne przykurcze mięśniowe (bolesne dla dziecka) i przede wszystkim - zaburzenie prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka.

Musisz pamiętać, że dzieci do trzeciego miesiąca życia mają z natury wzmożone napięcie mięśniowe. Widoczne jest to wtedy, gdy dziecko płacze (pręży się i napina), albo gdy jest mu zimno. Taki stan łatwo pomylić z zaburzeniami nerwowymi, więc dlatego dziecko musi zobaczyć neurolog.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - przyczyny

Rodzice, kiedy słyszą diagnozę "wzmożone napięcie mięśniowe" zwykle pytają lekarza o przyczyny. Tymczasem prakycznie nie można precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Wzmożone napięcie mięśniowe może być skutkiem lekkiego niedotlenienia w czasie porodu czy jakichś deficytów w funkcjonowaniu układu nerwowego dziecka. Niekiedy jest ono związane z rozwiązaniem ciąży przez cesarskie cięcie albo z komplikacjami przy porodzie naturalnym - ale jest to przypadłość na tyle łatwa do rehabilitacji, że nie warto skupiać się na przyczynach, tylko na sprawnej jej likwidacji.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - objawy

Wzmożone napięcie mięśniowe możesz podejrzewać, jeżeli dziecko:
bardzo mocno zaciska piąstki i nie otwiera ich nawet wtedy, gdy jest ciepło, podczas zabawy czy kąpieli;
– ma bardziej napiętą lewą lub prawą stronę ciała (np. jedną piąstkę trzyma wciąż zaciśniętą) albo zamiast leżeć swobodnie np. na plecach, ciągle odchyla się w jedna stronę;
– leży na plecach czy na boku i odgina główkę do tyłu, a położone na brzuszku odchyla głowę tak mocno, że przewraca się na bok;
– leży na plecach i odgina się w bok, tak że jego ciało tworzy łuk przypominający literę C;
– ma stale skrzyżowane nóżki;
– ma ok. 9 miesięcy i tak jak inne dzieci w tym wieku próbuje stać, ale utrzymanie równowagi umożliwiają mu skrzyżowane nóżki.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - ćwiczenia

Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest groźne i dość szybko odwracalne, jeśli zostanie w odpowiednim czasie zdiagnozowane. Właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe są najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie dziecku normalnego napięcia mięśniowego, czyli takiego, które rozkłada się symetrycznie.

Pediatra daje skierowanie do neurologa. Ten ogląda dziecko i decyduje o rehabilitacji. Uwaga! Poproś lekarza, żeby uprzedził cię, jak będzie badał dziecko. Jeden ze sposobów jest bardzo niemiły dla dziecka, a tym samym dla mamy. Lekarz łapie dziecko np. za rączkę, dziecko wisi w powietrzu i okropnie płacze. Pani neurolog, u której byłam, nie uprzedziła mnie, jak to badanie wygląda. Przeżyłam je nie mniej niż moja córeczka.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - Metoda Vojty i metoda Bobath

Niektóre przychodnie publiczne prowadzą taką rehabilitację. W terapii wykorzystuje się metodę Bobath lub Vojty. Pierwsza obejmuje nie tylko ćwiczenia, ale i codzienną pielęgnację dziecka, prowokującą prawidłowe ruchy i odruchy, a hamującą nieprawidłowe.

Metoda Vojty zakłada uzyskanie efektu poprzez nacisk na określone punkty ciała.

Na rehabilitację chodziłam z córką dwa razy w tygodniu przez osiem tygodni.

W domu ćwiczyłyśmy cztery razy w ciągu dnia. Płaciłam 10 złotych za każde spotkanie z rehabilitantem, na którym robił on z dzieckiem zestaw ćwiczeń (prywatnie płaci się ok. 80 zł).

Część z nich (te, które trzeba powtarzać w domu) sama robiłam z córką, pod kontrolą fachowca. Często dzieci płaczą w czasie tych ćwiczeń, bo boją się, że dotyka ich ktoś obcy albo po prostu czują dyskomfort lub ból przy poruszaniu nienaturalnie usztywnionych mięśni. Trzeba to przetrzymać, a potem regularnie ćwiczyć z dzieckiem w domu. Są to proste ćwiczenia, np. turlanie na wielkiej dmuchanej piłce czy stymulowanie przez zabawę pracy mięśni. Efekty ćwiczeń i zabaw widać już po kilku tygodniach.

Po zakończeniu rehabilitacji (czas określa specjalista) konieczna jest kontrolna wizyta u neurologa.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - szczepienia

 

Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest przeciwskazaniem do szczepień - uważają lekarze. Jeśli rodzice mają w tej sprawie wątpliwości, powinni porozmawiać zarówno z pediatrą, jak i neurologiem.

 

 

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    mgr rehabilitacji Anna Boryczka

    Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

    Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

    Jak rodzice mogą pomóc dziecku z  wzmożonym napięciem mięśniowym ?

    Jeśli cokolwiek, na jakimkolwiek etapie rozwoju dziecka niepokoi rodziców, nie wolno zwlekać z wizytą u neurologa i rehabilitanta. Jeśli na przykład trudno podnieść rączkę przy ubieraniu dziecka w kaftanik, to na pewno jest problem. A jeśli dwutygodniowe dziecko położone na brzuszku dźwiga główkę wysoko do góry, nie dajmy sobie wmówić, że jest już takie silne, bo jest to oznaka wzmożonego napięcia.

    Specjalista potrafi ocenić czy np. nieznaczne opóźnienie w rozwoju motorycznym, to sprawa indywidualnego tempa rozwoju, czy też wynik nieprawidłowego napięcia mięśniowego. Specjalista ocenia nie tylko to, co dziecko potrafi czy nie potrafi zrobić, ale patrzy JAK to robi, czyli ocenia jakość ruchów, a także prawidłowość reakcji na bodźce, napięcie posturalne i jego rozkład. 

    Bardzo wzmożone napięcie mięśniowe u malutkiego dziecka może być oznaką poważnych zaburzeń w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, prowadzących do rozwoju mózgowego porażenia dziecięcego. Podkreślam, że może, ale nie musi, a diagnozę można postawić po 12. miesiącu życia. Rehabilitacja w takich przypadkach wymaga jak najszybszego włączenia się specjalisty, nie wystarczą tylko ćwiczenia w domu z rodzicami.
    W przypadku mniejszego zaburzenia napięcia posturalnego, po instruktażu rehabilitanta, rodzice mogą wykonywać ćwiczenia z dzieckiem sami. Jednak powinni pozostać pod stała opieką specjalisty.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiatarka, wojtaszek.

Komentarze

  • basic2008 | 21-03-2015 14:07:37

    Wojtaszek- jestem w bardzo podobnej sytuacji jak Ty. U mojego Jasia w.n.m. zostało rozpoznane stosunkowo wczesnie- mial niewiele ponad mc kiedy trafilismy do szpitala, tam pani neurolog zauwazyla, ze Jas sie nienaturalnie pręży i skierowała nas na rehabilitację do Ośrodka Wczesnej Interwencji. W lutym wypadły nam zajęcia, zaczęlismy jezdzic w marcu- cwiczenia sa raz w tygodniu. Jest to zdecydow...
  • pasia24 | 25-03-2015 18:47:36

    Wojtaszek - badz dzielna, ja pierwszy placz odchorowalam, ale nie da sie inaczej, wolalam by z Pania cwiczyla cora, z czasem placz odseperowalam od uczuc, dziecku nic sie nie dzieje zlego, wrecz przeciwnie - rehabilitacja ma pomoc)) My caly rok jezdzilismy i efekt byl, ale jakby lekarz mial decydujace zdanie na koniec i to stwerdzil, ze jest OK czego i Wam zycze.
  • basic2008 | 02-03-2016 22:30:54

    Mija rok od mojego poprzedniego wpisu....hm....cwiczymy się dalej, za tydzien jedziemy na rezonans od pol roku przekładany wciąz,od wrzesnia Jasinek zaczął nosic okularki, napięcie powoli ustępuje, ale mamy troszkę opóznienie w rozwoju ruchowym. Ale jestem dobrej mysli, przede wszystkim grunt,że wczesnie trafiliśmy na rehabilitację, bo ten rok ćwiczen był chyba najistotniejszy, dalej idziemy do...
  • kremowa | 18-11-2019 12:21:26

    Moje dziecko też miało problem ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Pomoc znaleźliśmy u świetnej lekarki z Rzeszowa Dr Kamili Bosek. Ona przyjmuje w gabinecie MAZUR Osteopatia i Fizjoterapia KIDS. Szybko uporaliśmy się z problemem mojego Wiktorka, teraz cieszymy się zdrowiem i rośniemy dalej

Poczytaj również

Polecamy

To w jaki sposób jemy i zachowujemy się przy stole jest wzorem dla dziecka.

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj