Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Stopy płasko-koślawe. Obuwie ortopedyczne przereklamowane

Buty mają taki wpływ na stopę dziecka, jak kapelusz na mózg

Jak najlepiej chronić małe stópki? Oto podajemy prawdy i mity na temat tzw. zdrowych butów. Pomaga nam w tym wybitny specjalista, dr n. med. Tadeusz Lejman, wykwalifikowany ortopeda dziecięcy, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Wszystkim dzieciom zaleca się chodzenie na bosaka po naturalnym, nierównym terenie, na przykład po trawie, piasku, kamieniach

Fot. BE&W

Wszystkim dzieciom zaleca się chodzenie na bosaka po naturalnym, nierównym terenie, na przykład po trawie, piasku, kamieniach

Wady stóp u dzieci uznaje się za problem dosyć powszechny, co bywa przyczyną nadmiernego niepokoju rodziców. Zastanawiają się, czy aby nie lepiej postawić na profilaktykę i od razu zaopatrzyć pociechę w „obuwie ortopedyczne”.


 

Stopy płasko-koślawe

Najpierw są tylko podejrzenia i obawy, które rozwiewa, bądź nie bilans dwulatka, czyli obowiązkowa wizyta u pediatry, podczas której oceniany jest poziom rozwoju oraz stan zdrowia dziecka, w tym również jego stopy. Często przy tych badaniach stawiane jest rozpoznanie „stóp płasko-koślawych” i dzieci kierowane są do dalszej oceny, do lekarzy ortopedów.
– Przeważająca liczba stóp płasko-koślawych u dzieci ma charakter fizjologiczny i jest związana z występującą u nich nadmierną wiotkością torebkowo-więzadłową – tłumaczy dr n. med. Tadeusz Lejman, wykwalifikowany ortopeda dziecięcy, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. – U dzieci na stronie podeszwowej stopy znajduje się gruba warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej, która potęguje wrażenie, występującego u nich płaskostopia. W pozycji obciążanej, stopy takie przylegają większą powierzchnią podeszwy do podłoża, nie wykazując sklepienia podłużnego. Tym niemniej w pozycji odciążenia sklepienie to uwidacznia się, podobnie jak przy zgięciu palucha (największego palca) w kierunku grzbietu stopy – tłumaczy i dodaje: – Najlepszym testem jest jednak stanie na palcach, podczas którego stopa ulega całkowitej korekcji.
 

Wadę można więc wykluczyć domowym sposobem, każąc po prostu maluchowi stanąć na paluszkach, bo w ten sposób najprościej jest ocenić czy wspomniane płaskostopie ma charakter fizjologiczny. Tak czy inaczej, warto jednak zasięgnąć rady ortopedy – koniecznie dziecięcego – bo stopa dorosłego znacznie różni się od stopy dziecka, a najważniejsze jest właściwe rozpoznanie, od którego zależy dalsze leczenie, lub jego brak.
– Istnieją tak zwane wrodzone stopy płasko-koślawe, które wymagają intensywnego leczenia zachowawczego i operacyjnego, podobnie jak wiele innych zniekształceń stóp – przyznaje dr Tadeusz Lejman. – Mogę pocieszyć jednak rodziców, że większość dzieci z podejrzeniem stóp płasko-koślawych to dzieci zdrowe, nie wymagające żadnego leczenia – podkreśla.

 

Strona: 1 2 3

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Rurcia, morawinka, madzialena79.

Komentarze

  • zofffia | 16-03-2012 11:14:42

    Nie zgadzam się. Mój syn chodził w tanich bucikach, które się niemalże rozlatywały, przekrzywiały albo go obcierały :/ I teraz kupuję mu droższe, Memo, ale przynajmniej widzę, że są porządne.
  • Patrycja_jas | 12-03-2014 14:36:00

    Też uważam, że wcale nie jest przereklamowane, na pewno obuwie czy wkładki ortopedyczne poochodzące od dobrych producentów i dobrane pod dziecko raczej pomogą niż zaszkodzą.
  • mikolajowapomocnica | 08-04-2014 16:43:59

    kurcze ja dla siebie długo szukałam miejsca, w którym robią specjalne wkładki orto, znalazłam na Tarchominie w Wawie, ale już dla mojego synka zamawiałam w zakładach optycznych Omiotek, blisko Wawy. trzeba było robić odlew stópek żeby te wkładki były w 100% dopasowane

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, płaskostopie, chodzenie, buty, buciki, bilans dwulatka

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko w piersiach, które pojawi się w kilka miesięcy lub lat po zakończeniu laktacji?

czytaj

Wchodzisz na wagę po wakacjach i...:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!