Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Stopy płasko-koślawe. Obuwie ortopedyczne przereklamowane

Buty mają taki wpływ na stopę dziecka, jak kapelusz na mózg

Jak najlepiej chronić małe stópki? Oto podajemy prawdy i mity na temat tzw. zdrowych butów. Pomaga nam w tym wybitny specjalista, dr n. med. Tadeusz Lejman, wykwalifikowany ortopeda dziecięcy, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Wszystkim dzieciom zaleca się chodzenie na bosaka po naturalnym, nierównym terenie, na przykład po trawie, piasku, kamieniach

Fot. BE&W

Wszystkim dzieciom zaleca się chodzenie na bosaka po naturalnym, nierównym terenie, na przykład po trawie, piasku, kamieniach

Wady stóp u dzieci uznaje się za problem dosyć powszechny, co bywa przyczyną nadmiernego niepokoju rodziców. Zastanawiają się, czy aby nie lepiej postawić na profilaktykę i od razu zaopatrzyć pociechę w „obuwie ortopedyczne”.


 

Stopy płasko-koślawe

Najpierw są tylko podejrzenia i obawy, które rozwiewa, bądź nie bilans dwulatka, czyli obowiązkowa wizyta u pediatry, podczas której oceniany jest poziom rozwoju oraz stan zdrowia dziecka, w tym również jego stopy. Często przy tych badaniach stawiane jest rozpoznanie „stóp płasko-koślawych” i dzieci kierowane są do dalszej oceny, do lekarzy ortopedów.
– Przeważająca liczba stóp płasko-koślawych u dzieci ma charakter fizjologiczny i jest związana z występującą u nich nadmierną wiotkością torebkowo-więzadłową – tłumaczy dr n. med. Tadeusz Lejman, wykwalifikowany ortopeda dziecięcy, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. – U dzieci na stronie podeszwowej stopy znajduje się gruba warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej, która potęguje wrażenie, występującego u nich płaskostopia. W pozycji obciążanej, stopy takie przylegają większą powierzchnią podeszwy do podłoża, nie wykazując sklepienia podłużnego. Tym niemniej w pozycji odciążenia sklepienie to uwidacznia się, podobnie jak przy zgięciu palucha (największego palca) w kierunku grzbietu stopy – tłumaczy i dodaje: – Najlepszym testem jest jednak stanie na palcach, podczas którego stopa ulega całkowitej korekcji.
 

Wadę można więc wykluczyć domowym sposobem, każąc po prostu maluchowi stanąć na paluszkach, bo w ten sposób najprościej jest ocenić czy wspomniane płaskostopie ma charakter fizjologiczny. Tak czy inaczej, warto jednak zasięgnąć rady ortopedy – koniecznie dziecięcego – bo stopa dorosłego znacznie różni się od stopy dziecka, a najważniejsze jest właściwe rozpoznanie, od którego zależy dalsze leczenie, lub jego brak.
– Istnieją tak zwane wrodzone stopy płasko-koślawe, które wymagają intensywnego leczenia zachowawczego i operacyjnego, podobnie jak wiele innych zniekształceń stóp – przyznaje dr Tadeusz Lejman. – Mogę pocieszyć jednak rodziców, że większość dzieci z podejrzeniem stóp płasko-koślawych to dzieci zdrowe, nie wymagające żadnego leczenia – podkreśla.

 

Strona: 1 2 3

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Rurcia, morawinka, madzialena79.

Komentarze

  • zofffia | 16-03-2012 11:14:42

    Nie zgadzam się. Mój syn chodził w tanich bucikach, które się niemalże rozlatywały, przekrzywiały albo go obcierały :/ I teraz kupuję mu droższe, Memo, ale przynajmniej widzę, że są porządne.
  • Patrycja_jas | 12-03-2014 14:36:00

    Też uważam, że wcale nie jest przereklamowane, na pewno obuwie czy wkładki ortopedyczne poochodzące od dobrych producentów i dobrane pod dziecko raczej pomogą niż zaszkodzą.
  • mikolajowapomocnica | 08-04-2014 16:43:59

    kurcze ja dla siebie długo szukałam miejsca, w którym robią specjalne wkładki orto, znalazłam na Tarchominie w Wawie, ale już dla mojego synka zamawiałam w zakładach optycznych Omiotek, blisko Wawy. trzeba było robić odlew stópek żeby te wkładki były w 100% dopasowane

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, płaskostopie, chodzenie, buty, buciki, bilans dwulatka

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?  

czytaj

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!