Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Gdy jedynak czeka na rodzeństwo

Miłości starcza dla wszystkich dzieci

Czasem mam wrażenie, że dopiero przy drugim dziecku zaakceptowałam fakt, że jestem matką – wyznaje 24-letnia Monika.

Gdy pojawia się rodzeństwo, w naturalny sposób u drugiego dziecka rozwijają się umiejętności opiekuńcze

fot. Piotr Filip Sawicki

Gdy pojawia się rodzeństwo, w naturalny sposób u drugiego dziecka rozwijają się umiejętności opiekuńcze

Kiedy drugie dziecko?

Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne. I to drugie nie będzie tak samo spokojne jak pierwsze. Każdy noworodek wywraca życie rodziny do góry nogami. Dopóki się nie pojawi, nie wiadomo jak ciężko będzie. Na pewno drugie dziecko rodzinę wzbogaca. Na pewno całkowicie ją zmienia. I to głównie od rodziców zależy, czy konsekwencje tej zmiany ostatecznie okażą się pozytywne.
Ile powinno się mieć dzieci, żeby rodzina dobrze funkcjonowała? Dwoje? Troje? A może więcej? Jaka różnica wieku będzie najkorzystniejsza dla dzieci ? A dla nas?  Na te pytania nikt za nas nie odpowie, to musimy wiedzieć my. A i tak każdy z tych wyborów będzie miał swoje zalety i wady.

 

***

Rodzice mówią o powiększeniu rodziny o kolejne dziecko:

Iwona Lewicka, mama 5-letniej Zuzi i 4-letniego Adasia: - Pojawienie się w naszym życiu młodszego synka, to najlepsze, co mogło się przytrafić mojej starszej córce.

Dorota Michalska, mama 12-letniego Bartka i 11-letniego Jasia: - Byłam całkowicie przekonana, że drugie dziecko musi pojawić się jak najszybciej, że rodzeństwo dla mojego pierwszego synka to konieczność.

Ula, mama Marcela i Zosi: - Już kiedy rodziłam pierwsze dziecko, było dla mnie oczywiste, że drugie pojawi się za dwa - trzy lata. I ja, i mój mąż pochodzimy z rodzin, gdzie różnica wieku między dziećmi była niewielka i bardzo dobrze wspominamy nasze dzieciństwo, a z rodzeństwem nadal się przyjaźnimy. Dlatego, mimo że nasza sytuacja finansowa wcale nie była najlepsza, nie wahaliśmy się.

Andrzej, tata Marcela i Zosi: - Pierwsze dziecko było idealne. Dobrze spało w nocy, nie miało kolek, było pogodne, chętnie zostawało z opiekunką.  Z drugim dzieckiem przeżyliśmy horror. Kolki, nocne pobudki co godzinę przez blisko rok, napady płaczu, rodzinne kłótnie i okropne zmęczenie. Na szczęście mamy to za sobą. Efekt? Jesteśmy bardziej scementowani jako rodzina.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: marta_wierszylowska, WikiGabi, halina2159.

Komentarze

  • Modzelka8 | 16-02-2015 11:50:33

    My mamy na razie jedno dziecko, ale na pewno postaramy się o rodzeństwo dla niego. Sama miałam dużo rodzeństwa i wiem jak ważną rolę odegrali w moim życiu. Dlatego nie skażę dziecka na samotne wychowywanie się
  • mikaa997 | 27-02-2015 14:58:58

    Właśnie, gdy ma się już jedno dziecko to nachodzi kolejne ważne pytanie: kiedy zdecydować się na drugie? W dzisiejszych czasach ciężko jest utrzymać jedego Maluszka a co dopiero dwójkę
  • Doris85 | 05-04-2015 12:13:16

    My bardzo byśmy chcieli, aby nasz synek miał kiedyś rodzeństwo - nie wyobrażamy sobie pozbawiać dziecka takiej możliwości. Wydaje mi się jednak, że lepiej jak różnica wieku wynosi max 4 lata. Mąż ma 6 lat młodszego brata i dopiero teraz - po ponad 20 latach wspólnego życia potrafią się dogadać i widać między nimi braterską więź... Wcześniej ze względu na róznicę wieku nie potrafili się nieste...
  • pasia24 | 05-04-2015 21:44:29

    My na drugiego malucha zdecydowalusmy sie jak to tylko bylo mozliwe. Roznica 2 lata. Dziewczyny sa blisko razem. Towarzystwem dla siebie gdy nie ma znajomych. To byla dobra decyzja. Choc wiadomo z poczatku obawa czy da sie rade. Teraz czekamy na 3 maluszka, roznica wieksza no ale mysle ze tez trafiona. Dziewczyny nigdy nie byly zazdrosne o siebie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W wieku niemowlęcym rogowacenie skóry objawia się rzadko. Rogowacenie skóry najczęściej występuje u dzieci między pierwszym a piątym rokiem życia i może współistnieć z AZS.

Nadmierne rogowacenie skóry

Mama trzynastomiesięcznego Rafałka jest przerażona po ostatniej wizycie u dermatologa. U chłopca stwierdzono przymieszkowe rogowacenie skóry. Krostki, które maluch ma na buzi, rączkach i nóżkach utrzymują się już prawie rok. Lekarz rodzinny uspokajał, że...

czytaj

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Czy obrzęk i zaczerwienienie po szczepieniu to powód do niepokoju?

Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza? - pyta użytkowniczka.  

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj