Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Sześciolatek u dentysty

Kiedy zaczną wypadać mleczaki

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Fot. BE&W

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Pierwszymi stałymi zębami, które wyrastają dziecku, są tak zwane szóstki. Kiedy się pojawiają? Na ogół w okolicach szóstych urodzin. Po ich pojawieniu się zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

- Pozycja szóstek w buzi, ich ustawienie, to dla mnie i każdego dentysty tak zwany klucz zgryzowy, po którym mogę ocenić jak będą rosły pozostałe zęby, przede wszystkim, czy zmieszczą się w buzi – mówi Dorota Drabikowska, stomatolog i ortodonta w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. – Po ustawieniu szóstek widzę czy inne stałe zęby będą rosły krzywo, w poprzek, czy będą za bardzo cofnięte albo że nie będzie kłopotów z nowymi zębami – wyjaśnia dentystka.

 

Przerwy między mleczakami

Według dentystów bardzo dobrze rokuje, jeśli między mleczakami pojawiają się przerwy. Świadczy to o tym, że szczęka prawidłowo się rozrasta.

- Widać to wyraźnie u sześciolatka. Urosła mu szczęka, porobiły się spore przerwy między mlecznymi ząbkami, które oczywiście pozostały tej samej wielkości od chwili, kiedy wyrosły – mówi Dorota Drabikowska. – To bardzo dobry znak, bo wtedy jest szansa, że dziecko nie będzie potrzebowało nosić tzw. aparatu ruchomego po to, żeby rozciągnąć szczęki i zrobić miejsce na nowe stałe zęby. Jeśli mleczaki u sześciolatka są ściśnięte, w momencie kiedy zaczną rosnąć szóstki i wypadnie pierwszy mleczak, trzeba się szybko udać do ortodonty. On zdecyduje, czy dziecko powinno nosić aparat ruchomy.

Przy czym, jeśli najpierw pojawią się na przykład siekacze przyśrodkowe (zamiast szóstek), to nie ma powodu do niepokoju. To, kiedy zaczną wypadać mleczaki i pojawiać się zęby stałe, zależy bowiem od indywidualnego rozwoju dziecka, a nie książkowych tabel.

 

***

Rady dentysty

Kiedy stałe zęby się pojawiają, niezmiernie ważne jest, by:

Przyzwyczajać dziecko do mycia zębów nawet po każdym posiłku, a już bezwzględnie po zjedzeniu słodyczy oraz rano i po kolacji (jest to ważna profilaktyka w zapobieganiu próchnicy)

W przeciwdziałaniu próchnicy pomaga lakowanie (pokrywanie preparatem zawierającym związki fluoru bruzd zębowych w pojawiających się zębach stałych)

Pasta do zębów musi być dostosowana do wieku dziecka
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Angua83 | 13-05-2016 12:14:48

    I my mamy problem z uzebieniem u przedszkolaka. Niestety ani ja nie mam odwagi by syn dostał gaz rozweselający, a na komputerowe znieczulenie miejscowe wydawać nie chcemy, ani syn nie ma odwagi porządnie współpracować z dentystą i trzymać otwartą buzię dłużej niż 10 sekend. Problem jest ogromny. Ale czekamy na wypadanie mleczaków samoistne, chyba, że okaże się potrzbne wyrywanie, oby nie. Życz...
  • Lilia85 | 02-11-2020 12:58:09

    wybraliśmy się na wizytę zanim jeszcze zęby zaczęły się psuć. Na taki niby przegląd - wszystko pieknie ładnie itp. Gdy trzeba było już coś robic i mała poczuła w buzi wiertła itp to płacz, ale nie uciekła. Dalięmy radę. Potem tłumaczenia i nagrody i teraz juz jest ok
  • Anonimowy użytkownik | 19-10-2021 13:45:05

    Wczesne rozpoczęcie wizyt dziecka u dentysty jest bardzo dobre! Jakiś czas temu razem z siedmioletnim synkiem wybrałam się do centrum medycznego CortenMedic aby skorygować jego wadę zgryzu. Byłam bardzo zaskoczona delikatnym i fachowym podejściem lekarza do dziecka! Warto je przyzwyczajać do wizyt już od małego.
  • Karolina89n | 29-04-2022 14:25:09

    Ważne by trafić do dobrego stomatologa

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zgryz, zęby, zerówka, szkoła, ortodonta

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj