Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pokój małego alergika

Im mniejszy kontakt z alergenami, tym zdrowiej

Dziecku z alergią należy maksymalnie ograniczyć kontakt z silnymi alergenami. Mieszkanie, a przede wszystkim pokój malucha musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.

Pokój dziecka alergią musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.

Fot. BE&W

Pokój dziecka alergią musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.

Uwaga na pluszaki i żywe zwierzęta

W pokoiku dziecka na pewno nie mogą zadomowić się pluszaki. Bardzo łatwo zbiera się na nich kurz. Te ulubione, z którymi trudno się będzie maluchowi rozstać trzeba prać raz w tygodniu, wymrażać w zamrażarce i wietrzyć. Po wymrożeniu, warto jednak wypłukać zabawki w wodzie, by zmyć pozostałości roztoczy. Pluszaki zamiast na odsłoniętych półkach, lepiej ułożyć w oszklonym regale lub schować do drewnianej skrzyni. Nie będą narażone na nadmierne zakurzenie. Również książki powinno się trzymać w oszklonej biblioteczce, by mniej się kurzyły i raz w tygodniu przecierać je wilgotną szmatką. Kosz na śmieci niech stoi w kuchni, ukryty w szafce i na bieżąco opróżniany. W mieszkaniu alergika nie powinno być zwierząt. Alergie może wywołać kot, pies, ptaki, a najczęściej sierść chomika czy świnki morskiej. — Decyzję o zakupie zwierzątka lepiej skonsultować z lekarzem — dodaje specjalistka.

 

Odkurzać należy codziennie

Jednak mając w domu małego alergika, najważniejsze to często i bardzo starannie sprzątać. — Do sprzątania należy używać delikatnych, pozbawionych intensywnej woni środków, które mogą powodować podrażnienie układu oddechowego u dziecka — radzi alergolog. Ważne jest, aby dziecko nie przebywało w pokoju w trakcie sprzątania, wówczas uniknie kontaktu z alergenami. Nie należy sprzątać późnym wieczorem, ponieważ poruszone cząstki kurzu będą unosić się w powietrzu jeszcze przez kilka godzin, a śpiące dziecko będzie je wdychało. Codzienne odkurzanie i wycieranie na mokro podłóg powinny być rytuałem rodzica. Codziennie powinno się także na mokro wycierać kurz z mebli, ze ścian i z kaloryferów. Gdy zaczyna się sezon grzewczy zgromadzony pomiędzy żeberkami grzejnika kurz unosi się i atakuje alergika. Raz w tygodniu warto wytrzeć ramy obrazów, luster, framugi, szczyty szafek, wymyć plastikowe zabawki, wyprać pluszaki. Co kilka miesięcy należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni bawełniane dywaniki, które w odróżnieniu od wełnianych dywanów są właściwszym zabezpieczeniem podłogi w pokoju uczuleniowca. Do mieszkania można kupić filtry powietrza usuwające alergeny. Trzeba też wiedzieć, że nikomu nie wolno palić przy dziecku, które ma alergię.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 03-02-2015 23:34:28

    Moi oby dwoje bracia są alergikami także z doświadczenia wiem jak wygląda taki pokój alergika na podłodze linoleum lub panele, zero firan tylko rolety, żadnych pluszaków a same plastikowe i gumowe zabawki, żadnych kwiatków w całym domu, pościele antyalergiczne. Przez to że kiedy byłam dzieckiem nie mieliśmy żadnych roślin w domu do tej pory nie potrafię pielęgnować kwiatów
  • joani | 03-02-2015 23:40:29

    Mały alergik a wielka rewolucja w domu. U mnie też podejrzewano alergie i to na roztocza. W domu mama dokonała zmian i tak jak jest napisane- wszystko przyjazne, co łatwo i szybko da sie umyć. Musiałam pozbyć się pluszaków i nad tym ublewałam, tym bardziej że następne testy nie potwierdziły tego. Nasz dom stał się za to przyjazny mojej kuzynce alergiczce i wspólnie mogłysmy się bawić bez jej ki...
  • mikaa997 | 05-03-2015 15:05:08

    Przy alergiach na kuch i roztocza mogę polecić odkurzacze z filtrem wodnym. Są droższe jednak mam w rodzinie przypadek takiej alergi i dopiero taki odkurzacz pomógł i na prawdę "zbierał" większość kurzu i roztoczy z pomieszczeń.
  • Margota | 21-07-2021 12:15:08

    O małego alergika trzeba bardzo dbać. U nas alergia na kurz i roztocza. Musieliśmy się pozbyć dywanów, zasłon, części pluszaków itp. Zakupiłam odkurzacz z filtrem wodnym. Ściany malowane w naszym domu są farbą Magnat Ceramic Care, która jest przyjazna dla alergików i jeszcze oczyszcza powietrze z formaldehydu.

Poczytaj również

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj