Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przedszkolaki mają skłonność do owczego pędu. I dobrze!

Mali stratedzy

Już trzyletnie przedszkolaki stają się konformistami. Dopóki grupa nie nakłania ich do złego zachowania, nie ma czym się przejmować. Skłonność do poddawania się wpływowi grupy to ważny etap w rozwoju dziecka.

Przedszkole to życiowy poligon pierwszych zachowań społecznych, w tym okresie bardzo silnie rozwija się inteligencja emocjonalna.

Fot. BE&W

Przedszkole to życiowy poligon pierwszych zachowań społecznych, w tym okresie bardzo silnie rozwija się inteligencja emocjonalna.

 

Niezbędne kontakty z rówieśnikami

Dorosłych uwiera, jeśli ich system wartości kłóci się z normami grupy, której zachowania powielają. Dojrzała osoba, jeśli tylko chce, może spojrzeć na swój konformizm z dystansu, zracjonalizować swoje działanie, wyciszyć emocje i wybrać postępowanie, jakie jest według niej właściwe. - Małe dziecko nie umie tak wybierać, bo nie ma ani systemu wartości, ani krytycyzmu, dopiero je buduje. A do tego, by rozwijało własny system wartości, potrzebne są mu kontakty z innymi ludźmi – przekonuje dr Makowski.
Rodzice nie powinni się więc obawiać, że malec nasiąknie w przedszkolu złymi wzorcami zachowań, że grupa pozbawi go samodzielności i zuniformizuje. Kontakty z rówieśnikami na tym etapie rozwoju są najważniejsze, dzięki nim następuje proces socjalizacji. Dzieci dowiadują się, że ludzie się różnią, że nie zawsze się ze sobą zgadzają, że okazują różne emocje. I uczą się, jakie ich własne zachowania wywołują u innych radość, gniew, strach – a trzy-, czterolatki okazują uczucia silniej, gdyż nie są jeszcze blokowane przez konwenanse albo pragmatyzm. – Przedszkole to życiowy „poligon” pierwszych zachowań społecznych, w tym okresie bardzo silnie rozwija się inteligencja emocjonalna. Pozbawianie dziecka tego etapu socjalizacji w obawie przed wychowaniem przyszłego konformisty, to ograniczanie mu właściwego rozwoju – ostrzega psycholog.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj