Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alimenty na dziecko. Jak i kiedy wnioskować?

Wysokość alimentów zależy od możliwości rodzica i potrzeb dziecka

Alimenty to nic innego jak zapewnienie środków utrzymania i wychowania - najczęściej to zobowiązanie rodziców wobec dzieci (istnieje też np. obowiązek alimentacyjny małżonków wobec siebie, rodziców czy też rodzeństwa, ale to oddzielny temat). Zobowiązanie rodziców wobec dzieci powstaje w momencie przyjścia dziecka na świat i trwa do czasu uzyskania przez nie pełnoletności lub zakończenia nauki.

Obniżenie alimentów jest możliwe, kiedy płacący poważnie zachorował, przeszedł na rentę i ledwo mu starcza do pierwszego.

Fot, iStockphoto

Obniżenie alimentów jest możliwe, kiedy płacący poważnie zachorował, przeszedł na rentę i ledwo mu starcza do pierwszego.

Zgodnie z prawem zobowiązanie alimentacyjne można wypełniać na różne sposoby - jedno z rodziców może samo w całości łożyć na utrzymanie dziecka, płacić czynsz, spłacać kredyt mieszkaniowy itd., a drugie opiekować się dzieckiem w domu. W tym przypadku to drugie również wypełnia obowiązek alimentacyjny, bo chodzi w nim nie tylko o pieniądze, ale i o opiekę nad dzieckiem i uczestniczenie w procesie wychowania.

W powszechnym rozumieniu alimenty to jednak finansowe wsparcie, jakie jedno z rodziców udziela drugiemu (w praktyce najczęściej ojciec matce) z przeznaczeniem na utrzymanie dziecka w sytuacji, kiedy rodzice przestają żyć ze sobą.

 

Jak zabiegać o alimenty?

Jeżeli rodzic nie chce wykonywać obowiązku alimentacyjnego dobrowolnie, należy wnieść sprawę do sądu rejonowego - w miejscu zamieszkania matki lub ojca. Co istotne, prawo do domagania się alimentów przysługuje niezależnie od faktu, czy rodzice są małżonkami, czy są po rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa, żyją w konkubinacie etc. (będąca w toku sprawa rozwodowa powoduje zawieszenie postępowania o alimenty, w wyroku rozwodowym sąd orzeka także o alimentach). Alimenty przysługują więc również na dziecko pozamałżeńskie.

Nie ma też znaczenia, czy rodzice kiedykolwiek mieszkali razem. Koniecznie trzeba załączyć odpis aktu urodzenia dziecka, który wskazuje na jego rodziców (uzyskamy go w Urzędzie Stanu Cywilnego).

Osoba występująca w imieniu dziecka o alimenty jest zwolniona od kosztów sądowych - obciążony nimi zostanie pozwany, jeśli przegra sprawę.

Jak wypełnić wniosek o alimenty? W pozwie trzeba wpisać wysokość żądanej kwoty wraz z uzasadnieniem. To znaczy, że musimy wskazać potrzeby związane z utrzymaniem dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątkowe drugiego rodzica. Zestawienie miesięcznych kosztów utrzymania dziecka powinno obejmować wydatki na jedzenie, naukę, ubrania, leczenie, a nawet rozrywkę. Do tego dodajemy koszty obciążające budżet rzadziej niż raz na miesiąc, np. zakup podręczników, wyjazd na wakacje. Należy je zsumować, podzielić na 12 miesięcy i dodać do bieżących kosztów utrzymania. W ten sposób uzyskamy całkowity miesięczny koszt utrzymania dziecka.

Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje orzeczenie. W jej trakcie możliwe jest zawarcie ugody między stronami. Ma ona takie samo znaczenie jak wyrok. - Ugody się zdarzają w 10-15 proc. spraw prowadzonych w naszej kancelarii - mówi mec. Krystyna Jachacy, która specjalizuje się w tej dziedzinie. - Najczęściej zawierają je ludzie dobrze wykształceni, którzy rozumieją, że szybkie zakończenie sporu jest wartością.

Duża w tym rola sądu, który odpowiednią argumentacją może przekonać strony do porozumienia. Zdarza się bowiem, że pozew o alimenty składa osoba, która chce w ten sposób dokuczyć lub zemścić się na partnerze.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 24-02-2015 17:34:08

    Szkoda tylko, że w Polsce gdzie jest tak powszechne zatrudnienie na czarno albo na najniższą krajową ( resztą sumy dostaje się "pod stołem") alimenty mogą bardzo niskie. Taką sytuację ma właśnie koleżanka. Jej były facet pracuje na czarno, ma super samochód a alimentów płacić teoretycznie nie może bo przecież nie ma środków do życia.

Poczytaj również

Polecamy

Naturalne karmienie to sztuka, którą opanować musi i mama, i osesek.

Karmienie piersią. Problemy i mity

Karmienie na żądanie oseska wydaje się proste i naturalne, ale wymaga od matki sporo samozaparcia i dużo cierpliwości. Żeby się nie zniechęcić do karmienia piersią, warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

czytaj

Kolorowa, szeleszcząca, inspirująca - zabawka idealna

Zabawki dla niemowlaka. Jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Noworodek i osesek jeszcze się nie bawią, choć zabawki mogą oczywiście mieć. Między trzecim a szóstym miesiącem sprawdzają się zabawki, w które dziecko może uderzać i stukać. Potem, gdy dziecko zaczyna siadać, lubi przekładać różne...

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj