Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W weekend dookoła świata

Minimundus

Jest takie miejsce w Austrii, w którym obok siebie stoi Statua Wolności, Tadż Mahal i wieża Eiffla. I to tylko początek listy najsłynniejszych budowli wzniesionych przez człowieka, które można obejrzeć za jednym razem.

W parku Minimundus jest 170 miniatur słynnych budowli z 53 krajów wykonanych w skali 1 25.

Fot. BE&W

W parku Minimundus jest 170 miniatur słynnych budowli z 53 krajów wykonanych w skali 1 25.

W parku miniatur Minimundus jest też Opera z Sydney, fragmenty Chińskiego Muru, rzymska Katedra Św. Piotra i Pawła, meczet Sulejmana, londyńska Tower – w sumie 170 miniatur słynnych budowli z 53 krajów wykonanych w skali 1:25.
Park znajduje się w Austrii, w okolicy miasta Klagenfurt, przy granicy austriacko - włosko - słoweńskiej. Minimundus jest jedynym w swoim rodzaju miejscem, w którym możemy obcować z najwybitniejszymi osiągnięciami ludzkiej myśli architektonicznej. Jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat kultur, historii i stylów. Można w nim przeżyć przygodę edukacyjną, której nie zastąpią najlepsze filmy dokumentalne. Robert i Agnieszka zabrali tam swoich synów – 9- letniego Bartka i 7- letniego Łukasza i do dzisiaj często wspominają tę wyprawę. – Teraz polecam go wszystkim znajomym – mówi Robert. - To miejsce idealne dla rodzin, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Prawie jak oryginał

„Nikt nie zrobi tego lepiej” - tak brzmiała maksyma pomysłodawców Minimundus, którzy w 1958 roku rozpoczęli żmudne budowanie. Ważny był każdy, nawet najmniejszy detal – perfekcyjne i wierne odwzorowanie pierwowzoru. Również materiał musiał być oryginalny - marmur, bazalt, piaskowiec czy tuf wulkaniczny. Efekt? Obcując ze stojącymi w parku budowlami niemal wierzymy, że to oryginały, tylko dużo mniejsze. - Świat w miniaturze jest jak najbardziej adekwatnym określeniem dla tego miejsca – wspomina Robert. - Dotyczy to nie tylko odwzorowania szczegółów architektonicznych, ale również ich otoczenia. Na przykład pociągi, które jeżdżą po parku zatrzymują się na stacjach, przestawiane są zwrotnice, a z parowozów wydobywa się dym z komina. Po wodzie z kolei pływają różne modele statków. A kiedy przyjrzymy się miniaturom budowli z bliska, dostrzeżemy wyposażenie wnętrz, a nawet figurki ludzi.
Architekci Minimundus starali się tez odwzorować naturalne środowisko, w którym osadzone są oryginalne budowle. Na przykład oglądając świątynię Nefretete w Abu Simbel, przed naszymi oczyma rozpościera się typowy egipski, pustynny krajobraz.
Łukaszowi i Bartkowi najbardziej przypadł do gustu start promu kosmicznego. - Starty odbywają się o określonych godzinach i wszystko przebiega zgodnie z procedurami znanymi z telewizji – opowiada tata chłopców. - Najpierw jest przygotowanie mechanizmu startowego, ustawienie promu, potem odliczanie. Następnie z silników zaczyna się wydobywać dym i ogień, po czym prom zostaje uwolniony i zaczyna się wznosić na dosyć sporą wysokość po rozkładanym mechanizmie teleskopowym.
W parku nie zabrakło też polskiego akcentu. Austriaccy architekci uznali za najciekawsze i odwzorowali krakowskie Sukiennice i warszawski Zamek Królewski.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • marta_1234 | 20-11-2014 20:59:33

    Kiedyś tam byłam. Na pewno tam wroce
  • donnavito | 03-02-2015 01:11:34

    Parki miniatur sa i w Polsce.

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Czy obrzęk i zaczerwienienie po szczepieniu to powód do niepokoju?

Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza? - pyta użytkowniczka.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj