Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wzrok dziecka

Krótkowzroczności można zapobiegać!

Złe ustawienie ławek w szkołach, za niskie krzesła, nieprawidłowe oświetlenie, uboga w warzywa i owoce dieta — to wszystko sprawia, że uczniom pogarsza się wzrok. Z roku na rok przybywa krótkowidzów.

Rodzice ponoszą część winy za to, że wśród dzieci przybywa krótkowidzów.

Fot. iStockphoto

Rodzice ponoszą część winy za to, że wśród dzieci przybywa krótkowidzów.


Ćwiczenia oczu

W wykryciu niektórych wad wzroku mogą okazać się pomocni nauczyciele. — Jeśli uczeń odpisuje od kolegi, to niekoniecznie dlatego, że czegoś nie wie, może po prostu nie widzieć. Innymi objawami pogarszającego się wzroku jest mrużenie oczu, bliskie przysuwanie książek czy zeszytów, często zgłaszane bóle głowy, ustawianie głowy w jednym kierunku przy czytaniu (nie na wprost), częste błędy w przepisywanych tekstach, problemy z czytaniem — wylicza dr Iwona Filipecka.

Na każdej lekcji, nauczyciel powinien robić krótką przerwę na ćwiczenie oczu. Polecane jest np. szukanie wyznaczonego przez nauczyciela przedmiotu za oknem, częste mruganie oczami - raz jednym, raz drugim, dzięki czemu napięte mięśnie się rozluźnią, obrysowywanie wzrokiem kształtów różnych przedmiotów, np. zegara na ścianie, tablicy, patrzenie w górę i w dół , w prawo i w lewo, ale bez poruszania głową. Przy każdym odwracaniu kartki w książce czy zeszycie, uczniowie powinni spojrzeć przez chwilę gdzieś daleko. — Takie proste ćwiczenia regularnie przeprowadzane mogą w znacznym stopniu poprawić wzrok lub zapobiec powstawaniu wad — dodaje okulistka.

Marchewka i brukselka na dobry wzrok

By nasze dzieci jak najdłużej cieszyły się dobrym wzrokiem, należy zadbać również o ich dietę. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty zawierające luteinę i zeaksantynę, czyli barwniki występujące w siatkówce oka i chroniące je przed szkodliwym promieniowaniem. Można je znaleźć w wielu warzywach i owocach. Istotny dla oka jest także beta karoten. Jego uboga ilość w diecie, może prowadzić do tzw. kurzej ślepoty. Na talerzu ucznia często powinny się znaleźć m.in. marchewka, słodkie ziemniaki, dynia, pietruszka, jarmuż, szpinak, sałata, brukselka, papryka, morele, brokuły i pomidory.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • halina2159 | 24-09-2014 10:18:42

    cieszę sie że trafiłam na ten artykuł wzrok jest bardzo ważny a w szkole wychodzą wszystkie jego wady i nie leczone mogą powodowac trudności w nauce a nawet bóle głowy .Nasza córka od małego miała zeza chodziliśmy do lekarza na kontrolę takze po fototerapi jednak zawsze mówiono że wszystko jest ok nas jednak nadal niepokoiły oczka córki i poszlismy na konsultacje do innego okulisty i ten od raz...
  • martynka002 | 20-01-2015 22:17:36

    wzrok jest bardzo ważny , teraz coraz wiecej dzieci miewają wady a to wszystko przez niekontrolowane siedzenie przed telewizorem , gry komputerowe przy ktorych dzieci pochlaniaja najwiecej czasu...niestety. Więc warto wybrac sie do okulisty od czasu do czasu i zbadac czy wszystko jest okey. Lepiej zapobiegac niz leczyc
  • wojtaszek | 08-02-2015 21:15:14

    Ja również uważam że dzieci w szkołach powinny mieć kilkuminutowe przerwy podczas lekcji podczas których ich wzrok, mięśnie, kręgosłup mogłyby troszkę poćwiczyć. Czytałam kiedyś że za granicą duże korporacje wprowadzają obowiazek ćwiczeń pod okiem trenerów w godzinach pracy i dzieki tym ćwiczeniom jakość i wydajność pracy uległa poprawie.

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Naturalne karmienie to sztuka, którą opanować musi i mama, i osesek.

Karmienie piersią. Problemy i mity

Karmienie na żądanie oseska wydaje się proste i naturalne, ale wymaga od matki sporo samozaparcia i dużo cierpliwości. Żeby się nie zniechęcić do karmienia piersią, warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj