Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jeśli masz cukrzycę, roztropnie zaplanuj ciążę

I ty możesz urodzić zdrowe dziecko

Kobiety chore na cukrzycę powinny zdecydować się na urodzenie dziecka jak najszybciej, gdyż po kilkunastu latach leczenia może dojść do powikłań i mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę.

 

W prowadzeniu ciężarnej z cukrzycą najistotniejsze znaczenie ma uzyskanie prawidłowej glikemii  HbA1C 6,3 proc.  przed zapłodnieniem i utrzymanie prawidłowych wartości przez cały okres ciąży.

Fot. iStockphoto

W prowadzeniu ciężarnej z cukrzycą najistotniejsze znaczenie ma uzyskanie prawidłowej glikemii HbA1C 6,3 proc. przed zapłodnieniem i utrzymanie prawidłowych wartości przez cały okres ciąży.

Rozróżniamy dwa rodzaje cukrzycy charakterystyczne dla okresu ciąży — tzw. przedciążową i ciążową. Pierwsza z nich dotyczy pacjentek, które już chorują na cukrzycę i planują macierzyństwo, a druga kobiet, u których stwierdza się zaburzenia tolerancji węglowodanów w ciąży, określane mianem cukrzycy ciążowej. Co ważne, cukrzyca nie przekreśla szans na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Kobiety z cukrzycą, które chcą mieć dzieci, należy do tego przygotować, by zapobiec późniejszym problemom związanym z zajściem czy donoszeniem ciąży. Warto wiedzieć, że u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą przedciążową, dwa razy częściej zdarzają się wady płodu i inne powikłania. Dlatego na trzy miesiące (a czasem nawet na pół roku - w zależności od stanu zdrowia kobiety) przed planowanym zapłodnieniem kobieta musi być pod opieką zarówno ginekologa jak i diabetologa i szczególnie dbać o wyrównanie poziomów cukru przed zapłodnieniem. — Oczywiście, jeśli pacjentka jest prawidłowo leczona i poziom cukru jest w normie, nie trzeba do ciąży przygotowywać się aż tak długo — mówi prof. Ewa Wender- Ożegowska z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych, Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

Glikemia musi być w normie

W prowadzeniu ciężarnej z cukrzycą najistotniejsze znaczenie ma uzyskanie prawidłowej glikemii (HbA1C<6,3 proc.) przed zapłodnieniem i utrzymanie prawidłowych wartości przez cały okres ciąży.
— Prawidłowa glikemia u matki ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu wadom rozwojowym. Należy pamiętać, że okres rozwoju najważniejszych narządów, to pierwsze kilka tygodni po zapłodnieniu — mówi profesor Wender- Ożegowska. Za prawidłowe kryteria wyrównania cukrzycy w okresie ciąży przyjmuje się wartości glikemii na czczo poniżej 90 mg/dl, w jedną godzinę po posiłku 120- 130 mg/dl, a w dwie godziny 120 mg/dl, natomiast średnią glikemię dobową poniżej 100mg/dl. Źle wyrównana cukrzyca jest przyczyną zaburzeń rozwojowych u płodu. — Płód jest narażony na w pierwszych tygodniach życia płodowego na śmierć z powodu poronienia lub "nadmierne odżywienie" powodujące powstawanie wad rozwojowych: serca, układów: moczowego, pokarmowego, nerwowego. Zagrożeniem jest też wcześniactwo, zaburzenia oddechowe wynikające z niedojrzałości układu oddechowego — wyjaśnia prof. Ewa Wender-Ożegowska. Matce zaś może grozić rozwój nadciśnienia indukowanego ciążą, stan przedrzucawkowy, nawracające infekcje dróg moczowych oraz pogorszenie zmian naczyniowych naczyniowych (w nerkach i na dnie oka).

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 11-11-2014 11:41:19

    miałam podejrzenia o cukrzyce. lecz w czasie ciązy problem ten zaniknął . Wyniki wyszły książkowe
  • wojtaszek | 20-11-2014 21:15:17

    U mnie w ciąży stwierdzono cukrzycę i na początku byłam załamana tą diagnozą ponieważ ciąża od początku była zagrożona ja bardzo na siebie uważałam i wydawało mi się że ten problem mnie ominie. Cieszę się że poważnie podeszłam do tematu i mimo ogromnych wyżeczeń , diety, stosowania insuliny, codziennego badania moczu że już nie wspomnę o badaniu poziomu cukru kilka razy dziennie przeszłam przez...
  • joannaeich | 13-12-2014 15:40:48

    miałam badania w tym kierunku i wszystko oki było. Synek zdrowy i mam nadzieję , że córcia tez ur się zdrowa
  • dorianka | 30-08-2022 18:43:37

    Mam cukrzycę, kontroluję poziom cukru (Glukomax ), biorę leki i urodziłam 2 zdrowych dzieci. A ja czuje się dobrze i jestem okazem zdrowia

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj