Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Profilaktyka osteoporozy dotyczy młodych, choć sama choroba pojawia się u ludzi starszych

Mamo, od ciebie dużo zależy!

O osteoporozie mówi się w kontekście ludzi starszych, tymczasem to młodzi mogą stosować profilaktykę, to rodzice mogą sprawić, że ich dzieci w życiu dorosłym nie będą narażone na tę chorobę cywilizacyjną. Dieta bogata w wapń i witaminy oraz regularna aktywność fizyczna od wczesnych lat, to gwarancja mocnych kości!

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

Fot. BE&W

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

Po 30. roku życia nasze kości, z roku na rok, zaczynają tracić na wadze. Ich demineralizacja może postępować znacznie szybciej u palaczy, osób które piją dużo alkoholu, kawy, u tych, którzy mało się ruszają i jedzą niewiele produktów bogatych w wapń.

Osteoporoza w pierwszej fazie rozwija się bezobjawowo. Polega na postępującym ubytku masy kostnej i nieprawidłowej strukturze tkanki kostnej, co prowadzi do częstych złamań, najczęściej kości przedramienia, nadgarstka czy kręgów (nawet podczas codziennych czynności). Częściej dotyczy kobiet po okresie menopauzy ze względu na zaburzenia hormonalne i spadek poziomu estrogenów (estrogeny korzystnie wpływają na strukturę kości).

 

Minimum szklanka mleka na zdrowe kości

Aby się przed nią ustrzec, zalecana jest jak najwcześniejsza profilaktyka. Najważniejszą rolę w niej odgrywa wapń, który jest budulcem kości, dlatego istotne jest, by dostarczać go w należytej ilości organizmowi już w dzieciństwie. Nie bez powodu specjaliści zalecają, by dzieci wypijały przynajmniej jedną szklankę mleka dziennie.

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć nie tylko wapnia, ale i magnezu, cynku, fosforu, witamin: A, D3, C, B6 oraz K, a także białka, tłuszczów i węglowodanów. – Laktoza obecna w mleku pomaga we wchłanianiu wapnia podobnie jak witamina D3 i magnez, zaś białko, a raczej obecne w nim aminokwasy wspomagają transport wapnia przez ścianę jelita, choć trzeba pamiętać, że nadmiar białka prowadzi do zwiększonego wydalania wapnia – mówi Magdalena Kanclerska, dietetyczka z Centrum Naturhouse.

Magnez dostarczymy organizmowi jedząc kaszę gryczaną, fasolę, groch, orzechy laskowe, płatki owsiane. Magnez zawierają też kakao i mleko w proszku.

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, dzienne zapotrzebowanie magnezu dla niemowląt do połowy roku wynosi 50 mg, powyżej pól roku do roku 70 mg,

dzieci :

1-3 lata 100-150 mg;
4-6 lat 150
7-9 lat 200 mg

Dzienne zapotrzebowanie dorosłych kobiet wynosi 300 mg, mężczyzn dorosłych 370 mg. Uwaga! Dzienne zapotrzebowanie na magnez wzrasta w II połowie ciąży do 350 mg, a podczas karmienia piersią do 380 mg dziennie. 

 

Najwięcej wapnia potrzebują niemowlęta

 

Maksymalne zapotrzebowanie na wapń (ok. 1200 mg na dzień) przypada na pierwsze miesiące życia i okres dojrzewania. W późniejszym wieku spada do 1000 mg.

Większej dawki tego pierwiastka (do 1500 mg) potrzebują kobiety w ciąży, po okresie menopauzy i osoby po 65. roku życia. By go dostarczać w odpowiednich dawkach podstawę diety powinny stanowić produkty mleczne, np. kefir, maślanka czy jogurt. – Aby zapewnić sobie właściwą ilość wapnia w ciągu dnia (ok. 1000 mg), należy np. wypić szklankę jogurtu naturalnego (150 g zawiera 292 mg wapnia), zjeść 200 g sera twarogowego i 200 g sardynek lub wypić 2 szklanki mleka (1 zawiera ok. 300 mg wapnia) i zjeść 2 plasterki sera żółtego – mówi Kanclerska. Osobom, które mają alergię na mleko krowie poleca się kozie. Zaś weganie, którzy nie jedzą nabiału, powinni przyjmować wapń w tabletkach.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj