Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły

Celebracja gromadzenia szkolnej wyprawki dobrze usposabia dzieci

O tym jak przygotować dziecko na pójście do szkoły i kiedy zacząć kompletować wyprawkę rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem rozwojowym

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Fot. iStockphoto

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Agnieszka Usiarczyk: Jedne dzieci bez trudu odnajdują się w szkolnej rzeczywistości, inne mają z tym problemy. Jak ułatwić maluchowi zmianę środowiska?
 

Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog rozwojowy: Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania. Każda zmiana w życiu napawa niepokojem i może być źródłem stresu. Lęki biorą się najczęściej z niewiedzy. Dziecko może bać się nowych kolegów i obowiązków. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rodzice z nim o tym rozmawiają. Nie wolno nam przekazywać swoich lęków, przedstawiać szkoły jako miejsca udręki, obowiązków i nieprzyjemności. Do takiego miejsca żadne dziecko nie chciałoby pójść. Dobrze też sięgnąć po literaturę, np. bajki dla dzieci, które przybliżą ten temat. Im lepiej coś znamy, tym mniej się tego boimy. Jeśli jest taka możliwość, to warto pokazać szkołę, drogę do klasy, oprowadzić po szatni, stołówce, świetlicy.

Jeśli nasz syn czy córka zamiast się cieszyć, już teraz boją się na samą myśl o szkole?

Trzeba rozmawiać o tych niepokojach zanim zmierzą się ze źródłem leku. Dzięki temu możemy oswoić obawy i znaleźć rozwiązanie. Nie bagatelizujmy lęków małego człowieka. Gdy dorośli idą do nowej pracy, też się obawiają czy zostaną dobrze przyjęci, zaakceptowani przez pracowników, czy podołają nowym obowiązkom. Zadaniem rodzica jest dowiedzieć się czego boi się pociecha i postarać się te lęki zminimalizować. Na przykładach można nauczyć jak radzić sobie z sytuacjami, które wywołują lęk. Gdy np. kilkulatek boi się, że ktoś popchnie go na korytarzu, można w domu zaaranżować podobną scenkę i pokazać mu co wówczas zrobić. Im więcej takich sytuacji wymyślimy i omówimy, tym mniejszy będzie niepokój dziecka. A poza tym gdy taka sytuacja faktycznie się wydarzy, mały uczeń będzie wiedział jak zareagować.

 

Jednym z elementów oswajania szkoły jest kompletowanie wyprawki. Kiedy to robić?
 

Warto zrobić to wcześniej, by nie tworzyć stresujących dla dziecka sytuacji. Często widzę pod koniec sierpnia w dużych marketach zdenerwowanych rodziców z nadąsanymi dziećmi, biegających za plecakami, piórnikami, zeszytami. A to przecież powinien być przyjemny czas przygotowywania się do czegoś nowego. Pozwólmy, by pociecha sama zdecydowała, jak mają wyglądać piórnik i zeszyty. Oczywiście z umiarem. Z wybranych rzeczy dziecko będzie na co dzień korzystać, więc powinny być trwałe i praktyczne.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: sarahia, cendrusia, morawinka.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj