Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne w sprawie nocnego moczenia dzieci

To choroba, nie tylko niedogodność

Dobra wiadomość dla rodziców, którzy zmagają się z problemem nocnego moczenia swoich dzieci. Ministerstwo Zdrowia opracowało właśnie wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w sprawie tej bagatelizowanej niejednokrotnie choroby.

Dokument przygotowali eksperci Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej.
 

Moczenie nocne jest problemem, który wpływa nie tylko na jakość życia dziecka, ale też na funkcjonowanie rodziny. Lęk przed kompromitacją wśród rówieśników, skłonność do izolowania się od grupy – to najczęstsze reakcje zwłaszcza starszych, szkolnych dzieci. Z kolei rodzice czują się sfrustrowani, rozdrażnieni. Po każdej kolejnej mokrej nocy tracą cierpliwość, zmagając się z praniem kompletów pościeli i wizją konieczności wymiany materaca. Rodzice mają prawo czuć się sfrustrowani, bo do tej pory z problemem moczenia nocnego dziecka byli praktycznie sami.
Teraz ma się to zmienić. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (pediatra, lekarz rodzinny), powinien w ramach wywiadu sprawdzić, czy rodzina zmaga się z problemem pierwotnego bądź wtórnego moczenia nocnego. Jeśli stwierdzi problem, będzie miał obowiązek zasugerować odpowiednią terapię, a jeśli ona nie zadziała – skierować dziecko na badania i do specjalisty. Specjaliści nie mają wątpliwości: wcześniej leczoną chorobę łatwiej pokonać, zaś zwlekanie z podjęciem terapii może skutkować tym, że problem utrzyma się nawet przez kolejnych kilkanaście lat!
Opracowanie wytycznych to również pierwszy krok do tego, by leki stosowane w niektórych przypadkach nocnego moczenia mogły być refundowane.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj