Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Tata przy porodzie

Powód do rozwodu?

Czy wszystkie pary powinny rodzić razem? Eksperci doradzają, by poród z uczestnictwem taty, był wspólną i przemyślaną decyzją. Nie wszyscy bowiem są gotowi do tego.

Doświadczenie położników wskazuje, że wspólny poród ma sens, jeśli rodzice zaliczyli szkołę rodzenia.

Fot. iStockphoto

Doświadczenie położników wskazuje, że wspólny poród ma sens, jeśli rodzice zaliczyli szkołę rodzenia.

Dla większości par rodzinny poród to trafiona decyzja, bo zalet jego jest zdecydowanie więcej niż minusów. Położnicy podkreślają, że dla czekającej na dziecko, zestresowanej kobiety, obecność jej mężczyzny u boku, to prawdziwy skarb. – Daje psychologiczne wsparcie i poczucie więzi – mówi dr Cezary Szymański, ginekolog i położnik z Lublina. – Wsparcie męża na porodówce, to najlepsze dla kobiety co może być – potwierdza Danuta Szczerba ze Szkoły Rodzenia Dana w Ostrowie Wielkopolskim. Poród, to przecież niezwykle intymna sytuacja, a ojciec dziecka, to jedyna osoba na porodówce pasująca do tej intymności. Kobieta nie tylko może się do niego przytulić, być przez niego pogłaskana, ale też z jego obecności czerpać poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się przecież, że personel nie jest dość miły albo wręcz poświęca rodzącej mało czasu i ona czuje się przez to opuszczona i zagrożona.

Partner w razie potrzeby może interweniować, dopytać co się dzieje, czy po prostu zastąpić położną, np. masować, uspokajać rodzącą kobietę. Czasem zresztą wystarczy, by złapał przyszłą mamę za rękę, zażartował czy powtarzał słowa otuchy.

 

Powinno być wymagane świadectwo

 

Doświadczenie położników wskazuje jednak, że wspólny poród ma sens, jeśli rodzice zaliczyli szkołę rodzenia. – To po niej najlepiej podjąć decyzję. Bo panowie wiedzą już jak pomóc i wspierać kobietę, i co najważniejsze, są przygotowani na to co ich czeka – tłumaczy Danuta Szczerba.

Wspólny poród zazwyczaj nie tylko wzmacnia związek, ale i relacje ojca z dzieckiem. – Od razu nawiązuje się między nimi więź. Dziecko czuje jego obecność. Ale trzeba podkreślić, że jeszcze więcej z tego pierwszego, szybkiego kontaktu, dostaje ojciec dziecka – precyzuje dr Szymański.

Dodatkowo mężczyzna uzmysławia sobie jak dużym wysiłkiem dla kobiety jest poród i później chętniej włącza się w opiekę nad dzieckiem i przejmuje część obowiązków mamy.

 

Jednak nie należy też decydować się na rodzinny poród w owczym pędzie, tylko dlatego, że robią to inni. Położnicy odradzają uczestniczenie w porodzie mężczyznom, którzy nie radzą sobie z emocjami.

Na porodówce nie zawsze przecież wszystko idzie gładko. A jeśli są jakieś nieprzewidziane okoliczności, komplikacje, lekarzom potrzebny jest spokój i opanowanie. Kłótliwy lub rozemocjonowany partner rodzącej, może przeszkadzać. – Taki ojciec może zaburzyć organizację porodu. Ponieważ nie wie co się dzieje, bywa, że jest agresywny - mówi dr Szymański.

- Albo mają błędne wyobrażenie o tym jak powinno być i przeszkadzają, denerwują personel – dopowiada Szczerba. A personel nie jest od tego, by zajmować się omdlałym czy nadpobudliwym tatą, a rodzącą mamą.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: WIOLA84.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj