Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W Polsce nie ma zagrożenia w związku z sytuacją w japońskiej elektrowni Fukushima

Nie panikujmy!

Sytuacja w japońskiej elektrowni momentami powoduje falę paniki i w Polsce. Śladem Niemców i Skandynawów, którzy wykupili z aptek tabletki jodowe, wiele osób zaczęło pytać w aptekach o płyn Lugola, który 25 lat temu był podawany w Polsce po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zaniepokojone o bezpieczeństwo dzieci mamy pytają co robić?

Sytuacja w Fukushimie, japońskiej elektrowni atomowej zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, znów się pogarsza. 21 marca ewakuowano z terenu elektrowni wszystkich pracowników, prowadzących akcję chłodzenia zniszczonych reaktorów. Świat znów patrzy na Fukushimę z dużym niepokojem.

Zapytaliśmy naszego eksperta, dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę i immunologa, czy są powody do niepokoju. – Nie ma nawet co myśleć o kupowaniu, a zwłaszcza o podawaniu w Polsce płynu Lugola! Nie ma najmniejszych szans, aby skażenie, jeśli wystąpi w Japonii, dotarło do Polski – mówi dr Grzesiowski i apeluje, by nie ulegać histerii, która występuje, czy może wystąpić w innych krajach. – Bez zalecenia lekarskiego nie wolno podawać płynu Lugola, bo może to mieć negatywny skutek dla dziecka – dodaje.

Zresztą – co warto wiedzieć – płynu Lugola w tej postaci, jaką pamiętamy z lat 80-tych już w aptekach nie ma. Zastąpiły go tabletki jodowe, dostępne tylko na receptę. Lekarze przestrzegają jednak, że choć związki jodu w umiarkowanych dawkach nie są trujące, mogą spowodować silną reakcję alergiczną, niebezpieczną dla zdrowia zwłaszcza małych dzieci.

Mamy nadzieję, że Japończykom uda się jak najszybciej opanować sytuację w Fukushimie. Do rodziców apelujemy o rozsądek.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: bezpieczeństwo, bezpieczne produkty, choroby

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj