Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Każdy może dobrze wychować dziecko

Niegrzeczne maluchy nie są szczęśliwe

Jeśli dwuipółletnia dziewczynka zechce późno chodzić spać, a rodzice będą bali się jej przeciwstawić i dla świętego spokoju nie odmówią tej zachciance, wkrótce słodkie dziecko może zmienić się w tyrana, który nie da matce i ojcu spać.

Dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych i zawsze zrobi to,  na co mu pozwolimy.

Fot. BE&W

Dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych i zawsze zrobi to, na co mu pozwolimy.

Psychologia wiele mówi o tzw. tyrańskich dzieciach. Ale też uczy tak postępować z dzieckiem, żeby nie mieć w nim domowego agresora.
- Dzieci stają się potworami tylko wtedy, jeśli pozwolą na to im rodzice – przekonuje psycholog Marlena Trąbińska -Haduch z warszawskiego Centrum Dziecka i Rodziny. – Jeśli tylko rodzice nauczą się stanowczości i konsekwencji, dzieci zdumiewająco szybko staną się posłuszne. A to i dzieciom, i rodzicom wyjdzie na dobre – mówi psycholog.

 

Te same zasady dla dzieci i rodziców

Pewne jest, że na dłuższą metę rodzice nie będą dobrze czuli się z tyranizującymi ich dziećmi. Dlatego muszą wpoić im zasady dobrego postępowania, których też sami przestrzegają. Zresztą dzieci nie będą szczęśliwe, jeśli nie nauczą się właściwie zachowywać.
- Dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych i zawsze zrobi to na co mu pozwolimy – wyjaśnia psycholog. – Będzie mówiło dzień dobry i dziękuję, jeśli my będziemy używać takich słów i to także do dziecka.

Od momentu, kiedy maluch zaczynie raczkować do pierwszego roku życia co 7 minut słyszy zakaz – „nie”. - Te granice stawiane od samego początku to swojego rodzaju znaki na drodze, dzięki którym dziecko może poruszać się bezpiecznie i dzięki którym tworzymy mu bezpieczny świat – uważa psycholog. – Dziecko bez granic żyje w chaosie. Samo nie zapewni sobie bezpieczeństwa, bo nie umie wartościować, co jest dobre a co złe. To pokazać mu muszą rodzice. Granica, którą stawiamy dziecku wyznacza grzeczność, której oczekujemy. Oznacza to, że dziecko będzie robiło to, co chcą rodzice w ramach wyznaczonych przez nich granic, ale oczywiście z poszanowaniem godności i potrzeb dziecka – tłumaczy Marlena Trąbińska-Haduch.

Rodzice też muszą pomagać dziecku w wyrażaniu emocji i nazywaniu uczuć. To do dorosłych należy nauczenie dziecka, jakie zachowania są dopuszczalne i dlaczego tak jest, oraz wpojenie zasad, których przestrzegania oczekiwać będą inni. - Dorosły musi trzymać się swoich przekonań i pokazać dziecku, że zasady, które obowiązują w domu dotyczą zarówno dziecka jak i pozostałych domowników i że tak też trzeba zachowywać się u cioci, w sklepie, na podwórku. Nigdy nie możemy zaprzeczać sobie. Jeśli mówimy, że nie można krzyczeć, jeśli się czegoś chce, to sami nie krzyczmy. Dzieci powtórzą każde nasze zachowanie i każdy gest – mówi Marlena Trąbińska-Haduch. Dziecko musi wiedzieć, że są zasady bezwzględne – nie wolno bić, nie wolno pluć, nie wolno kopać, itd.
– Konsekwencja w wychowaniu małego dziecka polega też na tym, że kiedy płacze zawsze do niego idę. To niezwykle potrzebne, żeby dziecko czuło się bezpieczne i ważne od początku swojego życia – dodaje psycholog.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Niezależnie od wieku dziecka, trzeba poinformować je o śmierci bliskiej osoby. Mówimy prawdę, że ktoś umarł a nie, np. że wyjechał.

Śmierć w rodzinie a dzieci. Czego nie wolno mówić? Jakich słów unikać?

O tym, jak pomóc dziecku pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, przejść przez żałobę, rozmawiamy z Aleksandrą Wilkin-Day, psychologiem

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj