Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mózgi świeżo upieczonych mam rosną

Pomiary szczęścia

Urodzenie dziecka i opieka nad niemowlęciem powodują, że mózg młodej matki zwiększa swoją objętość – piszą naukowcy w magazynie „Behavioral Neuroscience".

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Fot. iStockphoto

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Mózgi kobiet, które niedawno urodziły i opiekują się dzieckiem, rosną w obszarach odpowiadających za motywację, zachowania opiekuńcze i emocje. U mam, które są najbardziej oddane swoim pociechom, stwierdzono największy wzrost tkanki w śródmózgowiu – dowodzi zespół pod kierunkiem dr. Young Pil Kima z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego.

Badacze podejrzewają, że to zmiany hormonalne po porodzie (wzrost poziomu hormonów: estrogenu, oksytocyny i prolaktyny) powodują, że w odpowiedzi na pojawienie się dziecka mózg młodej matki zmienia kształt.
– Motywacja do opieki nad noworodkiem i inne typowe objawy macierzyństwa mogą być więc konsekwencją rozbudowywania mózgu – przekonują dr Craig Kinsley i dr Elizabeth Meyer, współautorzy badań.

Naukowcy wysnuli te wnioski na postawie wyników badania 19 kobiet, które urodziły dzieci w Yale-New Haven Hospital. Wszystkie matki były w wieku od 18 do 33 lat i karmiły piersią. Część miała już wcześniej dzieci, a u żadnej nie zdiagnozowano poważnej depresji poporodowej.
Mózgi mam analizowano za pomocą rezonansu magnetycznego. Badania przeprowadzono dwukrotnie u każdej z pacjentek: między drugim a czwartym tygodniem i między trzecim a czwartym miesiącem po porodzie.

 

Mama jak dyrygent

 

Porównanie tak uzyskanych obrazów wykazało, że u każdej z kobiet w kilka miesięcy po porodzie zwiększyła się objętość substancji szarej w kilku obszarach mózgu.

Najbardziej widoczne przyrosty tkanki naukowcy zauważyli:

- w płatach ciemieniowych, odpowiadających za odbiór bodźców;
- korze przedczołowej, decydującej o rozumowaniu i ocenie sytuacji;

- w śródmózgowiu – w podwzgórzu, regulującym motywację;
- jądrze migdałowatym, kontrolującym emocje (agresję i uczucie przyjemności)
- oraz w substancji czarnej, która zawiaduje m.in. koordynacją ruchów.

Śródmózgowie najbardziej rozrosło się u tych matek, które szczególnie cieszyły się macierzyństwem.

Tak intensywne zmiany objętości istoty szarej w krótkim czasie obserwuje się też np. pod wpływem chorób lub uszkodzeń mózgu, albo dzięki intensywnemu uczeniu się.

W pierwszych miesiącach macierzyństwa mózg przechodzi więc przemianę strukturalną w tych obszarach, które regulują motywację i zachowanie. Autorzy opracowania sądzą, że to efekt intensywnej stymulacji sensorycznej, jaką niemowlak zapewnia matce. Dzięki temu, jak piszą, kobieta może „rozpisać na orkiestrę nowy i stale powiększający się repertuar złożonych, interaktywnych zachowań wobec dziecka”. Ich zdaniem szczególnie istotny wydaje się rozwój podwzgórza – wzrost motywacji matki do wykarmienia i odpowiedniej pielęgnacji niemowlaka daje dziecku większe szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: oddy.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj