Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

Przed badaniem wzroku dziecka

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*

 

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Fot. iStockphoto

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

 

Czy alergicy są bardziej narażeni na wystąpienie reakcji uczuleniowej po przyjęciu atropiny?

Tak. Atropinę należy stosować ostrożnie w przypadku dzieci ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi oraz u dzieci, u których wystąpiły kiedykolwiek zaburzenia oddychania. Ostrożność należy zachować także w przypadku dzieci z niektórymi zaburzeniami przewodu pokarmowego oraz w niektórych zaburzeniach pęcherza moczowego. Atropina bowiem może powodować zaparcia i zatrzymanie moczu. W chorobach, które przebiegają ze zmniejszeniem wydzielania łez, śliny, atropina może nasilać objawy chorobowe, ponieważ hamuje wydzielanie substancji między innymi przez gruczoły łzowe i ślinowe.

 

Czy to prawda, że po podaniu leku, dziecko nawet przez dwa tygodnie może gorzej widzieć?

Od pierwszego podania ostrość widzenia jest zachwiana. Obraz jest rozmyty. Spowodowane jest to szeroką źrenicą i większą ilością światła, która dochodzi do tylnych odcinków oka. Gdy atropina podawana jest przez 5 dni, przez następne 2 tygodnie, pacjent może mieć problemy z widzeniem. To szczególnie uciążliwe dla małych uczniów, którzy mogą mieć problemy z dokładnym odczytaniem tekstu z tablicy czy książki. Dlatego należy uczulić nauczycieli, że jest to wynik przyjmowania kropli, a nie nieprzygotowania do lekcji. Młodsze dzieci często są płaczliwe, bo nie potrafią zrozumieć co się dzieje z oczami. Do tej pory dobrze widziały i nagle ulubionego misia widzą dużo gorzej. Ponadto, rodzice powinni wiedzieć, że niektóre przedmioty znajdujące się np. na podłodze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, gdyż istnieje ryzyko, że ich nie zauważy.

Zaburzenie zdolności widzenia sprawia, że bieganie czy skakanie także może być niebezpieczne. Dlatego ważna jest współpraca lekarza z rodzicami oraz rodziców z nauczycielami czy opiekunami, którzy powinni poinformować o tym, że dziecko dostaje atropinę i powiedzieć, jakie są tego konsekwencje. Trzeba też wiedzieć, że gdy atropinę zakraplamy latem, malec musi unikać słońca. Jeśli wychodzimy na spacer, konieczne jest zakładanie okularów przeciwsłonecznych lub czapki z daszkiem, dzięki czemu promienie nie będą oddziaływać na oczy.

 

Jak prawidłowo wpuścić krople do oka ?

Przede wszystkim należy skrupulatnie odmierzyć dawkę. Po drugie uważać, by lek nie wylał się na policzek, gdyż skóra może wówczas zaczerwienić się i swędzieć. Nie należy też dopuścić, by krople dostały się do ust dziecka. Małym dzieciom atropinę podaje się, gdy leżą. Należy delikatnie odsunąć powiekę dolną i wpuścić po jednej kropli do każdego oka, a dokładniej do worka spojówkowego), po czym ucisnąć palcem kanalik łzowy (dolną powiekę w przyśrodkowym kącie oka). Najlepiej, gdy przy zakrapianiu będą dwie osoby. Jedna przytrzyma główkę dziecka, druga odmierzy i poda lek. Dzieciom starszym, lek można wpuścić, gdy siedzą.
 

*dr Iwona Filipecka, okulistka z kliniki Okulus w Bielsku - Białej.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zez, wzrok, okulista, oczy, czytanie

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Gdy maluch nie chce mleka, możemy dawać mu bezglutenową kaszkę zbożową.

Czym karmić dziecko, które nie lubi mleka?

Moja Iśka, gdy skończyła pół roku, nagle przestała lubić mleko. Po rozmowie z pediatrą zmieniłam mieszankę. Nie pomogło. Dziecko nie chciało jej pić. Bałam się o kości i zęby mojej córeczki. Co robić, jeśli niemowlę i małe dziecko nie chce pić mleka?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj