Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Moja córeczka (4 miesiące) ma podwyższone transaminazy wątrobowe AST 76, ALT 112 (ja mam HBs+). Czy mam powód do niepokoju?

Twój Ekspert Pediatra

"Córeczka po porodzie dostała immunoglobulinę. W poradni chorób zakaźnych nie została jednak zbadana, gdyż lekarka stwierdziła, że dzieci mogą mieć podwyższone wskaźniki i to nic groźnego. Nie zrobiono jej żadnych dodatkowych badań" napisała użytkowniczka.

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Fot. Archiwum

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Transaminazy wątrobowe są enzymami, które uwalniają się podczas zapalenia wątroby. Zazwyczaj jest ono skutkiem inwazji wirusa zapalenia wątroby. Znamy kilka typów takich wirusów: A, B, C, jednakże podczas infekcji wirusowej poziom transaminaz wzrasta niekiedy nawet kilkunastokrotnie. Świadczy to o nasileniu procesu zapalnego i rozmiarach zniszczenia wątroby. W przypadku antygenemii HBs u pani (czyli obecności wirusa zapalenia wątroby w organizmie), istnieje zagrożenie przeniesienia się wirusa z pani na dziecko. Dlatego nie należy tracić czujności i podczas następnych badań proszę sprawdzić obecność tego antygenu u dziecka. W chwili obecnej wydaje się, iż stosunkowo niski poziom transaminaz nie wróży nic niepokojącego. Niemniej warto zgłosić się do najbliższej Poradni Chorób Zakaźnych, gdzie wspólnie z lekarzem-specjalistą w tej dziedzinie, zaplanujecie państwo dalsze etapy opieki nad córeczką.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żółtaczka, noworodek, choroby

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj