Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od którego roku życia ciężarnym zaleca się badania prenatalne?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Czy kobieta 32-letnia powinna poddać się badaniom prenatalnym? Od którego roku życia są one zalecane? - pyta jedna z użytkowniczek portalu.

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Pojęcie badań prenatalnych zawiera w sobie trzy grupy działań: diagnostykę ultrasonograficzną, tzw. USG "genetyczne" pod koniec pierwszego trymestru ciąży oraz ocenę anatomii dziecka około 20. tygodnia ciąży, badania biochemiczne wykonywane z surowicy krwi ciężarnej, najczęściej tzw. test PAPPA, pod koniec pierwszego trymestru ciąży, oraz diagnostykę inwazyjną wymagającą wykonania amniopunkcji, biopsji kosmówki, lub pobrania próbki krwi dziecka. Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane u każdej ciężarnej.

Test PAPPA jest w Polsce rekomendowany kobietom powyżej 35. roku życia, natomiast w bardziej cywilizowanych krajach wykonywany jest również u wszystkich ciężarnych. Na podstawie wieku ciężarnej, wyniku badania USG i testu biochemicznego wylicza się indywidualne ryzyko występowania aberracji chromosomowych i określa wskazania do wykonania diagnostyki inwazyjnej.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • ania84 | 12-05-2010 14:56:41

    Badania prenatalne są proponowane od 35 roku życia Chyba że są jakieś wskazania do ich zrobienia np. nieprawidłowo rozwijający się płód.
  • nataszenka | 18-12-2012 11:18:29

    Ja mam 36 lat, jestem w drugiej ciąży i nie chcę tych badań, postanowiłam ich nie robić, bo co by nie było to moje kochane maleństwo, nie chę sie stresować, a moja przyjaciólka robiła wszystkie te badania poza inwazyjnymi, dowiedziała się ze wszystko jest w porządku i ..... urodziała Jaska z zespołem Downa. I jest szczęśliwą mamą dodam, i jaśko jest kochany i w ogóle.
  • wojtaszek | 08-01-2015 22:37:14

    Moim zdanie w Polsce również powinno się dążyć aby badania prenatalne były dostępne dla każdej kobiety ciężarnej. W tej chwili na refundację badań prenatalnych mogą liczyć kobiety które mają powyżej 35 lat, w rodzinie występowały przypadki dzieci z zespołem Downa, Edwardsa, Patau lub innym, wodogłowiem , małogłowiem lub innymi wadami genetycznymi, kobiety które wielkokrotnie poroniły dziecko, o...
  • moniaijulka | 16-01-2015 00:31:01

    Te badania powinny być u nas jak w innych krajach darmowe, robione każdej kobiecie w ciąży, która tego chce. Nie które kobiety nie chcą wiedzieć czy ich dziecko nie jest przypadkiem chore ale wiele kobiet by mogło się przygotować na przyjście na świat ich chorego dziecka. Miały by czas na nastawienie się psychicznie że ich dziecko jest niepełnosprawne, bo wiele kobiet gdy po porodzie okazuje si...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

Kiedy dziecko się wstydzi

Dziecko uczy się poczucia wstydu najczęściej od rodziców czy opiekunów, którzy mówią mu jak należy się zachowywać, jakie powinno być. Bywa, że rodzice sami są wstydliwi i nieświadomie przenoszą swoje emocje na dzieci.

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj