Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Ratują dwa życia

Polskie prawo zezwala kobietom w widocznej ciąży na nieużywanie pasów bezpieczeństwa, ale mimo to warto je zapinać. To najlepsze zabezpieczenie w razie wypadku czy kolizji.

Odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim.

Fot. BE&W

Odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim.

W Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach jest spowodowanych śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi z powodu niezapięcia pasów.

Kobiety, które rezygnują z zapinania pasów tłumaczą, że w samochodzie mocno zapierają się nogami i rękami, jednak nie wiedzą, że w razie zderzenia z niewielką prędkością 50 km/h, ich ciało uderzy w przeszkodę z siłą trzech ton! Ręce i nogi nie wytrzymają takiego nacisku, natomiast pasy - tak. W najgorszym razie, jeżeli pasy wywołają poronienie, ocalą matkę.

Pod brzuchem a nie na nim

Ważne jest także prawidłowe zapinanie pasów. Prowadzący kursy bezpiecznej jazdy Mariusz Stuszewski podkreśla, że odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim. Pas musi opierać się na kości miednicy, wtedy - w razie wypadku - nie miażdży brzucha ani klatki piersiowej.

Niektóre panie, narzekając na uciskający podbrzusze pas biodrowy, korzystają tylko z odcinka ramieniowego pasa bezpieczeństwa. W razie zderzenia czołowego zapobiegnie on obrażeniom górnej części tułowia, jednak pod wpływem siły bezwładności biodra zsuną się z fotela. Skutek? Połamane kolana lub uszkodzone stawy biodrowe po uderzeniu nóg w deskę rozdzielczą lub oparcie fotela.

Siedzące z przodu na miejscu pasażera kobiety ciężarne chronione są także przez poduszki powietrzne. Nie ma powodu do wyłączania ich. Zadaniem airbagów zamontowanych w desce rozdzielczej jest odizolowanie głów pasażerów od przedniej szyby i zmniejszenie napięcia pasów bezpieczeństwa. W razie zderzenia styka się z nimi klatka piersiowa i głowa.

Ciężarny kierowca

Natomiast kobieta w ciąży za kierownicą ma znacznie mniej miejsca. Poduszka rozwija się pomiędzy brzuchem prowadzącej i kierownicą, więc w razie odpalenia airbagu jego dół może uderzyć w brzuch ciężarnej i wywołać poronienie.

Przedstawiciel Szkoły Jazdy Renault Zbigniew Weseli podkreśla, aby kobiety siadały jak najdalej od kierownicy, ale jednocześnie trzymając dłonie na kierownicy w pozycji kwadrans po dziewiątej, miały ręce lekko zgięte w łokciach. Przypomina, że siadając za kierownicą każdy powinien ustawić fotel tak, aby przy wciśniętym do oporu sprzęgle miał nogę lekko ugiętą w kolanie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Tzw. pozycja żabki sprzyja przebudowie i rozwojowi stawów biodrowych.

Stawy biodrowe. Dysplazja

Na sto dzieci kilkoro rodzi się z dysplazją stawu biodrowego, czyli ze źle ukształtowanym stawem biodrowym. Polega to na tym, że główka kości udowej nie pasuje do panewki albo panewka jest zbyt płaska. USG bioderek robi się dzieciom już w drugim miesiącu...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj