Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Z poduszką czy bez niej?

Dziecku lepiej na płaskim

Poduszka, najlepiej bez pierza, z niewielkim kilkustopniowym odchyleniem nie zaszkodzi żadnemu zdrowemu dziecku. Jednak niemowlakowi jest po prostu niepotrzebna.

Noworodki i niemowlaki powinny leżeć na płaskim materacyku bez poduszki.

Fot. iStockphoto

Noworodki i niemowlaki powinny leżeć na płaskim materacyku bez poduszki.

- Uważam, że noworodki i niemowlaki powinny leżeć na płaskim materacyku bez poduszki – mówi pediatra Anna Cichoń z przychodni Wilmed w Warszawie. - Szczególnie ważne jest to u dzieci, które od urodzenia lubią spać na brzuszku. Podkładanie im pod głowę poduszki byłoby nienaturalne – twierdzi lekarka.

Dr Anna Cichoń dodaje, że jedna z jej córek spała na brzuszku nawet na spacerach w wózeczku. – Jeśli dziecko tak lubi, to trzeba mu na takie spanie pozwolić, ale wózek musi być rozłożony płasko – uważa pediatra.

Niemowlakowi poduszka utrudnia swobodne przekręcanie głowy, a to może prowadzić do napięcia mięśniowego w szyi i grzbiecie, co prowokuje utrwalenie asymetrii główki. Jest to na szczęście proces odwracalny, choćby dzięki ćwiczeniom rehabilitacyjnym, ale po co komplikować dziecku i sobie życie?

- Niektórzy rodzice dwu- czy trzymiesięcznych dzieci unoszą je do pozycji półleżącej i okładają z każdej strony poduszkami, by podtrzymać w tej pozycji dziecko. Tymczasem mięśnie grzbietu, karku i szyi w tym wieku nie są gotowe na takie unoszenie – tłumaczy pediatra Anna Cichoń.

– Jedynym wskazaniem do wyższego ułożenia główki w tym wieku są trudności w oddychaniu. Gdy maluch ma katar, radzę mamom, żeby podkładały jakąś niewielką poduszkę bez piór pod głowę, bo takie ułożenie ułatwia dziecku oddychanie – wyjaśnia.

Innym w takiej sytuacji sposobem jest podłożenie (np. dużych drewnianych klocków lub książek) pod nogi łóżeczka z tej strony, gdzie dziecko ma główkę.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: WikiGabi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj