Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Sprawdzamy ustawienie małych nóg

Od kształtu „0” do „X”

Każda asymetria ciała dziecka, na przykład różnica w ustawieniu i kształcie prawego i lewego kolana lub ich bardzo wydatna koślawość albo szpotawość powinna zwrócić uwagę rodziców. Jednak u ponad 90 procent dzieci odchylenia mieszczą się w normie.

To naturalne, że kiedy dziecko zaczyna chodzić, jego nóżki wyglądają tak, jakby uformowane były na beczce.

Fot. iStockphoto

To naturalne, że kiedy dziecko zaczyna chodzić, jego nóżki wyglądają tak, jakby uformowane były na beczce.

- Jeśli rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości powinni się udać do pediatry. On oceni czy postawa dziecka jest zgodna z naturalnym rozwojem, czy wymaga skierowania do specjalisty – mówi Szymon Pietrzak, ortopeda z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Szpitala CMKP w Otwocku.

To na przykład naturalne, że kiedy dziecko zaczyna chodzić, jego nóżki nie są proste i tworzą kształt „0”. Nazywa się to ustawieniem szpotawym.
- Wygląda to tak, jakby dziecko miało uformowane nogi na beczce – opisuje dr Pietrzak.

Prawidłowe jest też, że dwulatek ma wystający brzuszek, wygięty nieco do tyłu kręgosłup piersiowy, a do przodu lędźwiowy i miednicę. Z czasem u starszego przedszkolaka to się zmienia – zmniejsza się przodopochylenie miednicy, dzięki czemu brzuch nie jest już tak uwypuklony. W tym czasie rodzice powinni uważnie obserwować dziecko, żeby nie przegapić jakiejś wady postawy, które pojawiają się już w tym wieku, np. bardzo odstających łopatek, zbyt mocno wysuniętych do przodu barków, znacznej koślawości albo szpotawości kolan czy koślawego ustawienia pięt (stopy układają się do wewnątrz).

Między drugim a trzecim rokiem życia ustawienie nóg się zmienia – tworzą zazwyczaj kształt litery „X”. Nie jest to niepokojące, jeśli dziecko potrafi złączyć kolana, a rozstęp między kostkami wynosi do 5 cm (koślawość w tym wieku nie musi występować, a dziecko może mieć już proste nóżki). Kiedy te różnice są większe, trzeba pokazać dziecko pediatrze. Koślawość kolan, która mieści się w normie, może się utrzymać do ósmego, a nawet dziesiątego roku życia.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

Kiedy dziecko się wstydzi

Dziecko uczy się poczucia wstydu najczęściej od rodziców czy opiekunów, którzy mówią mu jak należy się zachowywać, jakie powinno być. Bywa, że rodzice sami są wstydliwi i nieświadomie przenoszą swoje emocje na dzieci.

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj