Ocena:
1
2
3
4
5
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy sepsą można się zarazić?

Twój Ekspert Mikrobiolog

Sepsą, znaną też jako posocznica, nie można się zarazić, bo nie jest chorobą. To zespół objawów organizmu pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie.

Prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz

Zakazić można się bakteriami lub innymi drobnoustrojami, które w pewnych warunkach i u pewnych osób mogą wywołać zakażenie prowadzące do sepsy.

Sepsę wywołaną przez bakterie można wyleczyć, jednak skutek leczenia zależy od tego jak szybko została rozpoznana i jak szybko zastosowano odpowiednią terapię antybiotykową.

Śmiertelność w inwazyjnych zakażeniach przebiegających pod postacią sepsy jest wysoka i może przekraczać 50 proc. przypadków. Jeśli jednak leczenie przeciwbakteryjne włączone zostanie u chorego wcześnie (w tych wypadkach liczą się godziny, a nawet minuty), rokowania są korzystne.

Najlepszym sposobem ochrony przed zakażeniami, które w pewnych okolicznościach mogą rozwinąć się w sepsę, są szczepienia ochronne. Te jednak są dostępne jedynie przeciwko niektórym drobnoustrojom. W pewnych przypadkach, jak na przykład w zakażeniach okołoporodowych wywoływanych przez paciorkowce grupy B (Streptococcus agalactiae), zapobieganie zakażeniu u noworodka polega (w przypadku wykrycia w kanale rodnym ciężarnej nosicielstwa paciorkowców grupy B) na profilaktycznym podaniu antybiotyku matce w czasie rozpoczęcia akcji porodowej.

 

1
2
3
4
5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sepsa, pneumokoki, meningokoki, choroby, bakterie

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj