Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dojrzałość szkolna

Porównaj swoje dziecko z rówieśnikami

Testy dojrzałości szkolnej dla sześciolatków nie są obowiązkowe. Ale rodzic sam może zaprowadzić dziecko do poradni psychologiczno-pedagogicznej, by dowiedzieć się, jak jego dziecko wypada na tle innych sześciolatków i czy jest gotowe do pójścia do szkoły.

 

Ważne, by sześciolatek umiał skupić swoją uwagę na powierzonym zadaniu, w określonym przez dorosłego czasie.

Fot. iStockphoto

Ważne, by sześciolatek umiał skupić swoją uwagę na powierzonym zadaniu, w określonym przez dorosłego czasie.

Dzięki testowi można określić czy dziecko osiągnęło już odpowiedni stopień dojrzałości i czy jest gotowe do rozpoczęcia nauki i życia w szkole. Testy sprawdzają, jak jest przygotowane do nauki czytania, pisania i liczenia. Na przeprowadzenie tego badania potrzeba około trzech godzin.

- Tyle zajmuje wywiad z rodzicem i badanie diagnostyczne dziecka. W tym czasie psycholog rozmawia z dzieckiem, bawi się z nim, daje ćwiczenia do rozwiązania, obserwuje jak się rusza, sprawdza czy dziecko ma problem np. z wymową poszczególnych literek lub z głoskowaniem wyrazów – mówi psycholog Magdalena Cubrzyńska-Kucharska, szefowa Centrum Wspomagania Rozwoju Psychoruchowego „Małymi krokami” w Warszawie.
Psycholog obserwuje też jak dziecko reaguje na polecenia, czy wykonuje je od razu, bez zachęty, czy trzeba je motywować do pracy, czy płacze, czy się szybko rozprasza.

– Przed przekroczeniem murów szkoły dziecko powinno osiągnąć taki stopień rozwoju umysłowego, ruchowego i społecznego, żeby mogło bez większych komplikacji samodzielnie w szkole funkcjonować – uważa psycholog Marzena Zarzycka, która ma uprawnienia do wykonywania testów psychopedagogicznych.

W praktyce oznacza to, że dziecko nie powinno mieć problemów z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, powinno słuchać poleceń nauczyciela, wychowawcy lub osób sprawujących opiekę nad nim podczas przebywania w szkole. Powinno umieć przystosować się do norm i zasad w niej panujących.

 

Co oceniane jest podczas testu ?

Podczas testu ocenia się między innymi:
- czy dziecko jest w stanie skupić swoją uwagę na zadaniu powierzonym przez terapeutę w określonym przez niego czasie,
- czy potrafi różnicować, rozpoznawać, porównywać wszystkie literki alfabetu pod względem graficznym,
- czy potrafi wyklaskiwać rytmy, podzielić wyraz na sylaby i głoskować wyrazy (w ten sposób sprawdza się słuch fonematyczny potrzebny do nauki czytania i pisania),
- czy umie czytać proste wyrazy,
- czy płynnie mówi, a tym samym posługuje się prawidłowo składnią gramatyczną, dzięki czemu w szkole będzie rozumiane przez nauczycieli i rówieśników, łatwiej mu będzie wyrażać swoje potrzeby i odpowiadać na pytania zadawane przez innych,

- Jeśli dziecko potrafi dobrze, jak na swój wiek, liczyć, a ma kłopoty z czytaniem lub w ogóle nie potrafi czytać, może mieć problemy ze rozumieniem poleceń, a w wtedy będzie potrzebowało pomocy nauczyciela – mówi psycholog Marzena Zarzycka.

Żeby ocenić edukacyjną gotowość szkolną – przede wszystkim językową i matematyczną – osoba przeprowadzająca test sprawdza wiadomości ogólne dziecka – co wie o ludziach z najbliższego jego otoczenia, o przyrodzie. W ten sposób ocenia się, w jaki sposób dziecko się wypowiada, czy rozumie, co się do niego mówi i jaki ma zasób słów.

Podczas testu psycholog lub pedagog sprawdza umiejętność posługiwania się przyborami szkolnymi (czy dziecko prawidłowo trzyma długopis, ołówek, nożyczki) oraz ocenia poziom graficzny prac - co potrafi narysować i w jaki sposób? (dziecko, które ładnie, ze szczegółami i kolorowo rysuje, jest m.in. bardziej spostrzegawcze). Te zadania pokazują też, jak dziecko zaczyna swoją pracę, czy trzeba je zachęcać do rozpoczęcia zadania i czy w całości kończy to, co zaczęło.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj