Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dziecko pod żaglami

Świat należy do „Optimistów”

Przedszkolak-starszak nie tylko może samodzielnie pływać pod żaglami, ale potrafi też z powodzeniem przygotować sobie łódkę, zwodować ją, a następnie wziąć udział w regatach.

Do klubu sportowego z sekcją żeglarską można już zapisać dzieci w wieku 5–6 lat, a jedynym warunkiem jest umiejętność pływania.

Fot. mjs

Do klubu sportowego z sekcją żeglarską można już zapisać dzieci w wieku 5–6 lat, a jedynym warunkiem jest umiejętność pływania.

 

Co mały wilk morski musi posiadać

Mały żeglarz od początku powinien mieć odpowiednie wyposażenie. Po pierwsze – sztormiak. Najlepiej, żeby był jednoczęściowy i koniecznie wodoszczelny. Nowe sztormiaki nie są jednak tanie, bo kosztują około 700 zł. - Nie trzeba od razu kupować ze sklepu - radzi Tomek Sawukinas. - Bardzo szeroka jest oferta strojów używanych. Dzieci szybko wyrastają ze swoich sztormiaków i po jednym sezonie są one nadal w dobrym stanie.
Po drugie – buty piankowe, z gumą na podeszwie, która zapobiega ślizganiu się na pokładzie łódki. Najwygodniejsze są zapinane z boku na zamek. Kosztują w granicach 100 – 150 zł. Sylwia Krupa podkreśla, że ważne jest również okrycie głowy, kremy z filtrami ochronnymi oraz okulary przeciwsłoneczne.
Możemy także sami kupić kamizelkę ratunkową (od 80 zł), chociaż klub dysponuje swoim własnym zapleczem z zakresu bezpieczeństwa. Jeśli chcemy dodatkowo pokusić się o kupienie dziecku Optimista, musimy się przygotować na duży wydatek. W klubach dzieci pływają głównie na łódkach szkoleniowych, których cena z pełnym wyposażeniem oscyluje w granicach 2 – 3 tysięcy. Jeżeli chcemy kupić łódkę regatową, czyli taką której producent posiada odpowiednie certyfikaty Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej, wówczas zapłacimy około 6 tysięcy.

Sylwia i Tomek, którzy poznali żeglarstwo od podszewki, sami żeglując a potem trenując Optimiściarzy są zgodni, że ma ono wiele zalet. Poza faktem, iż jest wspaniałą przygodą, uczy także samodzielności, hartuje ducha, zachęca do współpracy i stosowania zasad fair play. Doskonale przygotowuje dzieci do dorosłości, gdyż po żeglarskiej szkole, kolejne wyzwania nie przestraszą je. Przeciwnie – spowodują, że z ochotą stawią im czoła.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj