Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Seplenienie u sześciolatka

Pilnie potrzebny logopeda

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Fot. iStockphoto

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

- Czerwona lampka powinna się włączyć, kiedy dziecko pięcioletnie sepleni, a u sześciolatka to już prawdziwy alarm i czas, by do intensywnej pracy z dzieckiem włączyli się logopeda i rodzice – mówi Karolina Czajka, logopeda z Centrum pomocy logopedycznej Dicto-logopedia.

Wskazówką są „s” i „sz”

Jeżeli dziecko skończyło 6 lat i ma problemy z właściwym wymawianiem „sz”, „cz”, „ż”, „dż”, „s”, „c”, „dz”, „ś”, „ć”, „dź”, konieczny jest kontakt ze specjalistą, który pomoże skorygować błędy.
Najczęstszym problemem dzieci jest nie odróżnianie dźwięku „s” i „sz”. Ponieważ większość sześciolatków zna już literki, jedno z kontrolnych ćwiczeń polega na tym, że dziecko ma wrzucić do skrzynki z właściwą literą dwa wyrazy – „sosna” i „szafa”. Jeśli wrzuca do jednego, to oznacza że nie słyszy różnicy między „s” i „sz”. Sześciolatek już nie powinien mieć tego problemu.
Logopeda dodaje, że pięcio- i sześciolatki często też zamieniają literki i mówią np. dapałki zamiast zapałki albo opuszczają literki trudne dla nich do wymówienia, np. „finka” zamiast „świnka”, czy „dwonek” zamiast „dzwonek”, co też jest seplenieniem, na które rodzice muszą zwrócić uwagę i skonsultować z logopedą. – Innym zaburzeniem mowy w tym wieku, też wymagającym korygowania, jest zamiana głoski „r” na „l” lub „j”, ale to już nie seplenienie, tylko rynolalia – mówi Karolina Czajka.
Logopeda po konsultacji i ustaleniu ile dźwięków dziecko myli i jak pracuje język dziecka, dobiera indywidualne ćwiczenia. Powtarzać je trzeba w domu i to codziennie. Podane są w formie zabaw i niektóre dzieci lubią się w nie bawić nawet godzinę dziennie, inne krócej. Ważne, żeby systematycznie je powtarzać. Niektórym dzieciom wystarczy cztery, pięć wizyt u logopedy i ćwiczenia z nim oraz w domu, a inne dzieci pół roku ćwiczą jedną głoskę i dopiero po takiej mozolnej pracy zaczynają mówić poprawnie.


Słowa do poprawki

- Bardzo ważne jest, żeby za każdym razem poprawiać dziecko, gdy źle wypowie jakieś słowo – tłumaczy Karolina Czajka. – Rodzice muszą mówić do dziecka poprawnie. Nie powtarzajmy dziecięcych słów i spieszczeń, bo w ten sposób wyrządzamy dziecku krzywdę. Ono utrwala sobie niepoprawny dźwięk i trudniej je potem nauczyć poprawnego mówienia – dodaje logopeda. Zdarza się to głównie rodzicom, którzy mają też dużo starsze dzieci i niezwykle bawi ich dziecięcy język malucha.
- Dziecko, które utrwaliło sobie błędne dźwięki ma bardzo ciężko w szkole. Jeśli mówi niepoprawnie lub niewyraźnie, jest dyskryminowane przez inne dzieci i przez nauczycieli, a to już prosta droga do nabawienia się fobii i wycofania się z mówienia w ogóle – przestrzega logopeda.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wady, szkoła, rozwój mowy, mowa, logopeda

Polecamy

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj