Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jakich sytuacjach na pewno nie należy współżyć po porodzie?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do współżycia jest każde krwawienie z pochwy. Zdarza się, że duże uszkodzenia w czasie porodu goją się bardzo długo.

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

W okresie karmienia piersią organizm kobiety produkuje niskie stężenia hormonów. Przez co pochwa produkuje mniej śluzu. I właśnie często w czasie laktacji kobiety mają uczucie suchości oraz bardzo przykre nawracające grzybice, które w postaci silnych upławów miały już w ciąży, a po porodzie przekształcają się one w ostre stany. To boli i piecze.

Innym przeciwwskazaniem do współżycia jest brak zabezpieczenia przed następną ciążą. No chyba, że ktoś chce mieć tak szybko następne dziecko. Kobiety po urodzeniu dziecka najczęściej pytają mnie, jak się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą po okresie połogu i w czasie karmienia piersią. Mówię im, że mocna laktacja, czyli osiem karmień dziennie i brak przerwy nocnej w karmieniu, przez pierwsze pół roku po porodzie minimalizuje możliwość zajścia w ciążę, ale jej nie wyklucza. Jednak im dalej, im dłuższy okres po porodzie, tym większe jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeśli się jej chce na razie uniknąć, trzeba pomyśleć o antykoncepcji.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzice, połóg, karmienie piersią, emocje, antykoncepcja

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj