Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Historia in vitro

Kriokonserwacja przyniosła przełom

Na świecie żyje ponad 3,5 milionów ludzi poczętych „w probówce”. Gdyby ich zgromadzić, stworzyliby europejską metropolię wielkości Rzymu czy Paryża. Co roku liczba ludzi „z probówki” na świecie powiększa się o dwieście tysięcy. A w Polsce? W Polsce nie wiadomo, bo dzieci z in vitro nie są nigdzie „inwentaryzowane”.

 

Louise Joy Brown na rękach położnej zaraz po urodzeniu, 25 lipca 1978 roku.

Fot. BE&W

Louise Joy Brown na rękach położnej zaraz po urodzeniu, 25 lipca 1978 roku.

Kriokonserwacja

W książce „Ponowny Akt Stworzenia” piszą o tym: Ian Wilmut, Keith Campbell (twórcy klonowania owcy Dolly) i Colin Tudge. – Chociaż sztuczne zapłodnienie jest proste technicznie, początkowo nie łatwo je było przeprowadzić. Nasienie musi być świeże, wytrysk zgrany z owulacją kobiety, co jest żenujące i kłopotliwe dla obydwu partnerów. Kriokonserwacja, zamrażanie i odmrażanie komórek bez ich zabijania, rozwinęła się w 1953 roku i radykalnie zmieniła sytuację. W szczególności ułatwiła zachowanie anonimowości dawcy. Jako praktyka medyczna sztuczne zapłodnienie ludzi naprawdę wystartowało w latach siedemdziesiątych XX wieku, a w latach 1978 roku samotne kobiety i lesbijki w Stanach Zjednoczonych mogły legalnie wnosić o sztuczne zapłodnienie przez anonimowego dawcę” – piszą angielscy naukowcy, którzy przypominają o przyjściu na świat w tym samym roku Louise Joy Brown.
I jeszcze jedno znane imię i nazwisko – pierwszego dziecka urodzonego z zamrożonego zarodka. To Zoe Leyland z Melbourne w Australii, urodzona 28 marca 1984 roku. Dziś kriokonserwacji dokonuje się rutynowo, a sam proces wspomaga sztuczne zapłodnienie na wiele sposobów. - Nowa technika zapłodnienia in vitro, czyli IVF (in vitro fertilization) jest olbrzymim skokiem do przodu w porównaniu do sztucznego zapłodnienia, ale i jego logicznym przedłużeniem - piszą angielscy badacze Ian Wilmut i Keith Campbell.
 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 19-02-2015 10:49:42

    Moim zdaniem bardzo dobrze, że dzieci z in vitro nie są "inwentaryzowane". Przecież to też są normalni ludzie, po co ich oddzielnie liczyć, grupować itp.
  • joanka106259 | 21-02-2015 11:08:31

    Dobrze, że in vitro się rozwija, gdyż uważam, że każdy ma prawo mieć dziecko, zostać mamą, tatą. Dobrze też, że nie kontroluje się po urodzeniu tych rodzin i dzieci. Nie dziwię się, że rodziny z in vitro w Polsce "znikają" , nie mówią o tym... przyczyna jest prosta, u nas jest jeszcze wielu przeciwników in vitro i po co mieliby narażać siebie i swoje dzieci. Przeraża mnie za to, to iż na in vit...
  • Doris85 | 29-03-2015 22:08:53

    Dobrze, że nie prowadzi się tego typu "inwentaryzacji". A samo in vitro niech jest dostępne dla jak największej liczby osób. Ogromna ilość młodych ludzi ma problemy z płodnością i mimo wieloletniego leczenia nie może w naturalny sposób zajść w ciążę. I jeśli in vitro ma być ich jedyną szansą na posiadanie potomka - trzeba próbować. Niestety nadal w wielu kręgach jest to temat tabu i budzi wiele...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, in vitro, bezpłodność

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Otyłość brzuszna mężczyzn

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj