Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Odparzona pupa

Jak zapobiegać odparzeniom?

Maleńkiej pupie zdarza się odparzenie, ale można i trzeba mu zapobiegać. Niewiele mam używa dziś pieluch tetrowych, zadanie jest więc ułatwione. Skóra dziecka, dzięki absorbentom zawartym w pieluchach jednorazowych nie ma bezpośredniego kontaktu z wilgocią. Ale to, oczywiście nie zwalnia z dbania o odpowiednią higienę.

Wietrzenie pomaga doprowadzić do porządku odparzoną pupę.

Fot.iStockphoto

Wietrzenie pomaga doprowadzić do porządku odparzoną pupę.

Sposób na odparzenia: wietrzenie pupy

Delikatna skóra dziecka lubi wietrzenie – przewijanie i czynności pielęgnacyjne to idealny czas, by dziecko mogło przebywać bez pieluszki kilka, kilkanaście minut. Jeśli w pieluszce była kupa, trzeba skórę starannie oczyścić, zwłaszcza w pachwinach, bo pozostałe resztki kupy szybko mogą delikatną skórę odparzyć. Zapobieganiu odparzeniom służą też kosmetyki, oczywiście używane z miarą, bo skóra ma własny tzw. płaszcz lipidowy i własną odporność, a nadmiar chemii może je zaburzyć. Jeśli dziecko ma wyraźną skłonność do odparzeń, wówczas częściej należy stosować kremy lub maści, które przeznaczone są właśnie do zapobiegania odparzeniom.

 

Odparzenie może być oznaką uczulenia

Zmieniona skóra na pupie nie musi jednak być efektem odparzenia. Nie zdawałam sobie z tego sprawy zanim pojawił się mój syn Olek. Córki rzadko się odparzały, zdarzało się to raczej latem, kiedy skóra była spocona i w pieluszce zaparzała się z braku powietrza. U Olka pierwsze odparzenie na pupie pojawiło się wraz ze zmianami na skórze w innych okolicach. Nie skojarzyłam tego jednak. Zastosowałam kremy przeciwodparzeniowe, ale niewiele pomagały. Dopiero bezmleczna dieta zalecona przez lekarza oraz kremy z emolientami (przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej) poskutkowały. Okazało się, że zmiany na pupie, choć wyglądały na odparzenie, były objawem uczulenia.

 

Pieluchy jednorazowe nie zwalniają z higieny

Antyodparzeniowe kosmetyki warto stosować zwłaszcza u najmłodszych dzieci, szczególnie latem. Dawniej powszechnie stosowano w tym celu pudry. Dziś wyszły już niemal całkowicie z użycia, ponieważ mają skłonność do zbijania się w grudki i zamiast pomagać mogą spowodować, jeśli nie odparzenie, to otarcie naskórka.

A odparzona pupa to duży dyskomfort dla dziecka i dla mamy, która czuje się winna zaniedbaniu. Producenci pieluch jednorazowych zapewniają, że ich produkty zapobiegają odparzeniom. To prawda, ale tylko wtedy, gdy używamy ich właściwie - czyli przede wszystkim odpowiednio często zmieniamy: zawsze, gdy w pieluszce pojawi się kupa i przynajmniej przy każdym karmieniu.

Mamy, które z różnych względów używają pieluszek tetrowych muszą pamiętać o ich częstej zmianie. Świeżą pieluszkę – wygotowaną i wyprasowaną gorącym żelazkiem – trzeba ubierać po każdym zanieczyszczeniu poprzedniej. Ważne jest też zapieranie zużytych pieluch, by nie leżały z kupą.

Jeśli już dojdzie do odparzenia, trzeba pupę częściej przewijać, myć i smarować. Na odparzenia polecane są dostępne w aptece preparaty, np. Sudocrem. Specjalne kremy mają w ofercie także producenci kosmetyków. Pielęgnując odparzoną pupę należy jej zapewnić jeszcze więcej niż zwykle wietrzenia.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek, eBobas_PL.

Komentarze

  • Kasiakasiunia | 21-09-2018 13:49:38

    Moim zdaniem nie ma nic lepszego niż ten spray i krem z Argotiab. Krem i suchy spray są pomoce w regeneracji skóry i tkanek, korzystanie wpływają na proces gojenia, minimalizują ból towarzyszący odparzeniu.
  • bronka11 | 10-12-2018 19:53:16

    MY DBAMY O TO BY PUPA BYŁA SUCHA,NIGDY NIE ZAKŁADMA PIELUSZKI PO UMYCIU OD RAZU ,CZEKAM AZ SKORA SAMA PRZESCHNIE NATURALNIE NO I OCZYWISCIE UZYWAM ODPOWIEDNICH KOSMETKOW,ODKRYCIEM OSTATNICH TYGODNI JEST DLA MNIE NIBY KLASYK A JEDNAK NOWOSC SUDOCREM #Sudocrem #SudocremCareProtect #NaPogodęINiepogodęPodPieluszką POLECAM WSZYSTKIM KOCHAJACYM RODZICOM DBAJACYM O KOMFORT SWOJEGO MALUSZKA.
  • krajmar84 | 13-12-2018 18:22:36

    Ja z pierwszym dzieckiem używałam tylko Sudokrem, teraz mam 8 miesięcznego brzdąca, któremu też smarowałam pupę Sudokremem. Aktualnie miałam możliwość testowania nowego produktu sudokrem, Sudokrem care & protect. Nie zamienię go już na inny Lekka konsystencja, krem w jest tubce, więc łatwo się go dozuje. Szybko się wchłania i przyjemnie pachnie. Najbardziej byłam zadowolona z tego, że nawilża...
  • rodzicenamedal | 05-04-2020 13:15:51

    ja na takie podrażnienia skóry polecam octenicare według mnie nie ma skuteczniejszej metody

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra dziecka, skóra, pampersy, odparzenie

Polecamy

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj