Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy w ciąży można jeść czosnek?

Naturalny antybiotyk, ale trzeba stosować z umiarem

Czosnek jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych naturalnych antybiotyków. Czy to znaczy, że może być stosowany przez kobiety w ciąży w przypadku infekcji – na przykład przeziębień? Tak, choć warto zachować umiar. Dlaczego?

Czy można jeść czosnek w ciąży? Tak, choć z umiarem.

Fot. Fotolia

Czy można jeść czosnek w ciąży? Tak, choć z umiarem.

Czosnek ma działanie przeciwzapalne i antywirusowe. Może być stosowany m.in. w leczeniu przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych, bólu gardła, grypy. Zawiera allicynę, która działa bakteriobójczo (wydziela się w momencie rozgniatania). Dlatego przed spożyciem najlepiej czosnek rozdrobnić lub pokroić.

Jakie są właściwości zdrowotne czosnku? Czosnek działa jak naturalny antybiotyk, pobudza układ odpornościowy, poprawia krążenie, obniża poziom cholesterolu, może obniżać ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza problemy z wypadaniem włosów – to tylko niektóre, najważniejsze z punktu widzenia ciężarnej mamy właściwości czosnku.

Czy można jeść czosnek w ciąży? Nie znaczy to, że czosnek można (nie tylko w ciąży) spożywać bez ograniczeń – nadmierna ilość może m.in. obciążać układ trawienny. Eksperci uważają, że dwa do czterech ząbków czosnku to bezpieczna dawka. Wymiennie można stosować również wyciągi z czosnku – są dostępne w różnych postaciach lub nawet tabletki.

Warto jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, obowiązującej w ciąży: przyjmowanie wszystkich leków, również tych naturalnych, trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Dlaczego? Leki wchodzą ze sobą w interakcje. Również leki naturalne.

Czosnek nie jest wyjątkiem i jego przyjmowanie niektórym ciężarnym może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • KasiaZeSlaska | 21-12-2018 12:56:00

    Ja pewnego wieczoru najadłam się czosnku , nie mogłam spać w nocy, myślałam że umrę z bólu- moje jelita przeżywały koszmar.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: infekcja, dobre rady, ciąża

Polecamy

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj