Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Soczewki ortokeratologiczne (OrtoK)

Dozwolone od lat dziewięciu

O ortokorekcji wzroku u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Anną Klonowską, okulistką.

Najlepszymi kandydatami do ortokorekcji są osoby z krókowzrocznością do – 4,5 dioptrii oraz z astygmatyzmem prostym, ale tylko do -1,5 dioptrii.

Fot. BE&W

Najlepszymi kandydatami do ortokorekcji są osoby z krókowzrocznością do – 4,5 dioptrii oraz z astygmatyzmem prostym, ale tylko do -1,5 dioptrii.

 

Czy ortosoczewki hamują postęp krótkowzroczności?

 

Jak wspomniałam metoda ortokorekcji nie jest trwała. Po zaprzestaniu stosowania soczewek dziecko, aby dobrze widziało, wymaga wspomagania - albo soczewek kontaktowych na dzień, albo okularów klasycznych, które musi nosić. Ważne jest, aby rodzice zdawali sobie sprawę, że ortosoczewki nie leczą wady wzroku, a jedynie przejściowo poprawiają ostrość wzroku. Nie ma obecnie przekonywających dowodów na to, że ortosoczewki hamują postęp wady. Nie wiadomo również jak ta metoda wpływa na samą rogówkę. Trwają na ten temat dopiero badania w wielu ośrodkach naukowych, w tym także w krajach europejskich.

 

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania ortosoczewek?

 

Poza schorzeniami okulistycznymi (np. stożkiem rogówki), które zostaną wykluczone podczas badania wstępnego, młody pacjent-kandydat do ortosoczewek powinien być ogólnie zdrowy. Ryzyko powikłań rośnie u osób z alergią, stanami zapalnymi brzegów powiek, zespołem suchego oka. To ostatnie schorzenie jest szczególne częste u osób spędzających wiele godzin przy komputerze (tzw. oko komputerowe), czyli dotyczy większości nastolatków. Przeciwwskazaniem zastosowania ortosoczewek są również choroby metaboliczne, w tym cukrzyca. Dobrymi kandydatami do ortosoczewek są sportowcy - w tym dzieci intensywnie uprawiające sport.

 

Czy stosowanie ortosoczewki może spowodować jakieś powikłania ?

Nie jest to metoda wolna od powikłań, które w znacznym stopniu wynikają z niedostatecznego nawilżenia powierzchni oka i prowadzą do uszkodzenia powierzchni rogówki (suche oko!).

 

###

 

Jakie jeszcze wady mają ortosoczewki?

Wadą ortosoczewek produkowanych w amerykańskich laboratoriach indywidualnie dla pacjenta jest ich wysoki koszt (ortokorekcja na jedno oko - to wydatek 1 tysiąca złotych, na dwoje oczu 2 tysiące), a w przypadku dziecka nie ma gwarancji, że przyzwyczai się do spania z soczewkami. Poza tym są do zastosowanie tylko przy małym zakresie wad: krótkowzroczności do -4.5 dioprii i niewielkim astygmatyzmie. Inne poważniejsze wady wzroku nie wchodzą w rachubę.

 

Dlaczego wyznaczono limit 9-10 lat stosowania ortosoczewek?

 

Prawdopodobnie nie ma badań u młodszych dzieci. Poza tym krótkowzroczność w grupie młodszych niż 9 lat dzieci jest wadą marginalną. Krótkowzroczność rozwija się najczęściej w wieku szkolnym, dlatego też zwana jest krótkowzrocznością szkolną. Poza tym dzieci w wieku szkolnym łatwiej nauczyć zasad higieny tak ważnych przy stosowaniu soczewek nie tylko na noc, ale i soczewek miękkich. Trzeba pamiętać o myciu rąk przed zdejmowaniem soczewek i przed zakładaniem, o płynach do ich przechowywania itp.

 

Niektórzy zalecają noszenie ortosoczewk też przed snem, w domu przy oglądaniu telewizji czy czytaniu? Czy to ma sens?

 

Stosowanie ortosoczewek w ciągu dnia nie ma sensu. Główną zaletą ortokeratologii jest właśnie to, że w ciągu dnia dziecko nie musi nosić soczewek. Do wystarczającego spłaszczenia rogówki dochodzi podczas 6-8 godzin snu.

 

* dr n. med. Anna Klonowska - okulistka, pracuje w Centrum Okulistyki Krak-Vision w Krakowie przy ul. M. Zyblikiewicza

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj