Karny jeżyk

Wysłane przez ja_iwka 

ja_iwka (offline)

07-10-2010 10:58:46

Stosujecie karne jeżyki w wychowywaniu dzieci? Ewentualnie inne jego formy, jak odsyłanie do kąta, ogólnie wszelkie formy time out mnie interesują. Jak Wasze dzieci reagują? Są efekty "jeżykowania"?

Od jakieś czasu zaczęliśmy stosować stawianie Hani do kąta, co prawda nie chce tam stać, ale myślę, że ważne jest to, że wie, że złe zachowanie daje przykre konsekwencje i nie wszystko można zrobić bezkarnie, że są pewnie zasady, według których nasza rodzina funkcjonuje. Serce się co prawda kraje kiedy ją do kąta posyłam, ale powoli widzę, że pojawiają się efekty, raz nawet się zdarzyło, że sama sobie dała karę po tym jak rzucała książeczkami i sama postawiła się w kącie na chwilę LOL

Sympatyczna (offline)

07-10-2010 11:03:05

z powodzeniem stosuje metodę time out, w celu "wyciszenia". nie mam co prawda niczego, co byłoby karnym jeżykiem, ale jest fotel, drugi pokój, albo ja wychodzę.
nie stosujemy często, bo nie ma takiej potrzeby smiling smiley
stanie w kącie może być kontrowersyjne - bo następny krok to "klęczenie" ?? w przedszkolach z tego co wiem, "kąt" wciąż czeka na niegrzeczne dzieci winking smiley

Człowiek przestaje się bawić nie dlatego, że się starzeje, tylko starzeje się dlatego, że przestaje się bawić

ja_iwka (offline)

07-10-2010 11:12:03

Hahaha, stanie w kącie groźnie się kojarzy, ale jak już postawię w kącie krzesełko i na nim dziecko będzie siadać to już będzie ok? Ech ... ja nie widzę w tym różnicy, naprawdę.

Miska (offline)

20-10-2010 12:39:44

Nigdy tego nie stosowałam.

Sympatyczna (offline)

20-10-2010 12:42:51

Miska - to podziel się doświadczeniami - jak radzisz sobie, kiedy dziecko się złości, wścieka i nic do niego nie dociera ?

Człowiek przestaje się bawić nie dlatego, że się starzeje, tylko starzeje się dlatego, że przestaje się bawić

1mama1 (offline)

20-10-2010 17:57:15

u nas jest karny kąt, bo chwilami nie idzie wytrzymac z naszym Jasiem dwulatkiem, buntownik na całego. Wtedy sadzamy go, mówimy dlaczego tam siedzi, jakie było przewinienie, co zrobił źle. Jesli sadza go mąż to Jaś woła mnie na ratunek, jesli ja to woła męża, spryciarz smiling smiley Potem pytam czy już sie uspokoił (zawsze jest ryk przy sadzaniu) i czy będzie grzeczny, rzuca nam się na szyję i mówi pseplasam smiling smiley karny kąt u nas skutkuje!

[link widoczny po zalogowaniu]

seeya84 (offline)

26-10-2010 23:22:03

Zabrze
ja stosowałam "karnego jeżyka" w wersji łazienkowego dywanika (oczywiście drzwi z łazienki były otwarte,w pokoju to by nie działało bo ma za dużo zabawek) i muszę powiedzieć,że podziałało,teraz już syn jest grzeczny i od dawna go nie "out-owałam"

amie7 (offline)

05-11-2010 00:31:48

Suwałki
Ja swojego dwuletniego Jasia dwa razy za karę posadziłam na podłogę przy szafie. Teraz gdy rozrabia za bardzo i nie zwraca uwagi na upomnienia, wystarczy, że zapytam "Idziesz siedzieć na podłogę?" i skutek jest natychmiastowy.

Fotelik24 (offline)

16-11-2010 17:05:01

Karny jeżyk to to metoda niczym z PRL-U. Nie wiem czy warto ja stosowac w dzisiejszych czasach,kiedy można porozmawiac z dzieckiem i inaczej poskromic jego buntownicze zapędysmiling smiley Oczywiście wszystko zależy od rodzica i od poziomu jego cierpliwości.. Ale moim zdaniem warto przeczekac niż zadawac takie kary.

amie7 (offline)

25-11-2010 17:11:15

Suwałki
Foteliku24 czy Ty w ogóle wiesz na czym polega ta metoda? Wydaje mi się, że nie bardzo się orientujesz.

laska (offline)

25-11-2010 20:06:53

pomorze
U nas do dziś stosujemy cosik podobnego. Jak Ksawek cosik przeskrobie, to wysyłamy go do drugiego pokoju na 5 minut. Oczywiście mówimy mu dlaczego teraz będzie miał karę. Jak mija to 5 minut, to go informujemy, że czas mu minął kary. I nauczył się, ze potem trzeba i mamę i tatę przeprosić. Widzimy z mężem, ze to działa, bo juz rzadziej jest wysyłany do drugiego pokoju. A Patryk widział już, ze jego starszego brata za karę wysyłamy do sypialni, i mu mówimy, że jak coś zbroi, to też będzie wysyłany do drugiego pokoju.

ZAPRASZAM NA SWOJEGO BLOGAsmiling smiley
[ebobas.pl]

amie7 (offline)

26-11-2010 09:22:55

Suwałki
Mój synek ma 2 latka także czas kary to 2 minuty. Jak na razie zdarzyło mi się ukarać Jasia w ten sposób dwa razy. Pamięta. Teraz wystarczy powiedzieć, że pójdzie na podłogę i Jaś już wie, że coś robi nie tak. Czasem zdarzają się zabawne sytuacje jak np. ta gdy rzucił w babcię zabawką i od razu sam poszedł i usiadł na podłodze przy szafie. Wiedział, że zrobił źle.

Oczywiście też z nim rozmawiamy, tłumaczymy, co robi źle, jak powinien się zachowywać, ale czasem trzeba sięgnąć po inne wypróbowane metody. To że dziecko posiedzi samo 2-3 minuty nie jest czymś złym, a pozwoli wyciszyć się zarówno dziecku jak i rodzicom i na trzeźwo przemyśleć sytuację.

Fotelik24 (offline)

14-12-2010 15:31:51

Mam jedno dziecko i wiem na czym polega ta metoda. Chyba zostałam źle zrozumiana i rzeczywiście z kontekstu wypowiedzi można tak wnioskowacsmiling smiley Za to przepraszamsmiling smiley Chodziło mi o to,że bardzo nie lubię stosowac tej kary,uważam że liczy się głownie bliskosc z dzieckiem i wszystko da mu sie spokojnie wytłumaczyc. Możliwe ze sie mylę i przejade,ale przynajmniej będę próbowacsmiling smiley

papilo1 (offline)

03-04-2017 19:13:57

Płońsk
Witam,
Niepoprawne zachowanie dziecka jest jak najbardziej nieakceptowane przez rodziców. Różne są sposoby radzenia z takim zachowaniem. Karny jeżyk do nich jak najbardziej należy, jednak uważam że są inne sposoby radzenia sobie z takimi zachowaniami. Po pierwsze, jeżeli dziecku nie zagraża niebezpieczeństwo to rodzice powinni w pełni zignorować zachowanie dziecka. Dziecko szybciej się wtedy uspokoi niż jak zaczniemy z nim rozmawiać i analizować przyczyny złego postepowania. Dobrym sposobem jest w czasie napadu złości zwrócić uwagę na inne dziecko zachowujące się poprawnie. Możliwe, że wasze dziecko zrozumie, że dorośli większą uwagę poświecają dzieciom grzecznym. Innym równie dobrym sposobem jest przerwanie dziecku napadu złości ale w miarę możliwości nie poświęcić mu za dużo uwagi, następnie zainteresować go czynnością przez nas akceptowaną i wtedy pochwalić za to, że jest grzeczne. Fajną książką, która pomaga eliminować niepoprawne zachowania jest książka Suchowierskiej, Ostaszewskiego i Bąbla "Terapia behawioralna" książka pierwotnie poświęcona dzieciom z autyzmem jednak jest bardzo dużo informacji, które mogą przydać się rodzicom dzieci zdrowych.
Pozdrawiam

YoungMother (offline)

05-04-2017 16:44:35

Warszawa
Ja u siebie stosuje karnego jeżyka i czasami odsyłam mojego synka do kąta - jak się niegrzeczna zachowuje sad smiley Wydaje mi się , że taka metoda jest słuszna , ponieważ dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę , że coś zrobiło źle i w przyszłości stara się eliminować się takie zachowanie - u Kacperka to działa. Słyszałem też o metodzie przedstawionej przez użytkownika powyżej . Zakłada ona żeby ignorować niegrzeczne zachowania dziecka ale nie wiem czy jest to takie rzeczywiście dobre . Wydaje mi się , że rozmowa jest jednak lepsza

naukopediapl (offline)

05-07-2018 08:23:53

Podstoczysko
1mama1
u nas jest karny kąt, bo chwilami nie idzie wytrzymac z naszym Jasiem dwulatkiem, buntownik na całego. Wtedy sadzamy go, mówimy dlaczego tam siedzi, jakie było przewinienie, co zrobił źle. Jesli sadza go mąż to Jaś woła mnie na ratunek, jesli ja to woła męża, spryciarz smiling smiley Potem pytam czy już sie uspokoił (zawsze jest ryk przy sadzaniu) i czy będzie grzeczny, rzuca nam się na szyję i mówi pseplasam smiling smiley karny kąt u nas skutkuje!

I dalej zachowuje się niepoprawnie, czy jest spokojny?

bitter (offline)

27-02-2019 13:42:34

Karny jeżyk się sprawdza u mnie, ale trzeba być konsekwentnym w tej metodzie, o co wcale nie tak łatwo.
Stwórz osobisty kalendarz ciąży
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 5064, Posty: 1243856, Użytkownicy: 72438.
Ostatnio dołączył/a Klaudynx.

Statystyki tego forum
Wątki: 138, Posty: 1930.