tablet i smartfon - jak dajecie?

Wysłane przez zusses 

zusses (offline)

20-04-2016 11:57:38

Żelichowo
Męczy mnie sprawa jak to w domach innych wygląda. Ze dzieciaki ciągnie do elektroniki to zauważam coraz mocniej. Cały czas mysle jak to rozwiazac z moim dwulatkiem. Dawac?, nie?, troszkę? I chce wiedzieć jak to jest u Was. Kiedy dajecie tablety albo smartfony dzieciom. Czy jesteście za czy przeciw, czy tak pośrodku, bo ja tak chyba pośrodku właśnie i sama nie wiem...Aż przesyałam podczytywać tylko i założyłam wątek. bo mnie to męczy

Ula_poradzi (offline)

15-05-2016 15:00:20

Podblich
Na pewno nie należy dziecka izolować od elektroniki, trzeba mieć umiar w zapoznawaniu swojego dziecka z telefonami lub tabletami.
Ustal w domu dni i godziny kiedy dzieci mogą korzystać z elektroniki. Zasady muszą być jasne zarówno dla dzieci jak i pozostałych domowników.
Tablet lub smartfon możesz wykorzystać do nauki, w internecie jest wiele wspaniałych aplikacji, które umożliwią dziecku poznanie świata.
Pamiętaj, żeby nie wykorzystywać telefonu lub tabletu jako chwil czasu wolnego dla siebie, dzieci podczas używania elektroniki muszą być pod nadzorem dorosłych.

adadobrarada (offline)

21-05-2016 13:35:42

Grójec
Zusses,

oczywiście, dzieciaki ciągnie do elektroniki i to bardzo. W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci sięgają po telefon/tablet/laptop. Dwuletnie dzieci potrafią lepiej obsłużyć się telefonem, niż my. smiling smiley Musisz jednak pamiętać, że w przypadku elektroniki należy jasno postawić granice. Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka. Oczywiście, odpowiednio dobrane materiały, które znajdują się w internecie mogą być nawet dobre dla rozwoju dziecka, ale musisz pamiętać, że rozwijające się dzicko musi poznawać świat wszystkimi zmysłami - słuchem, dotykiem, wzrokiem. Ograniczenie tych bodźców tylko do klikania i przeglądania kolejnych bajek i gier może niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka. Ciągłe zajmowanie dziecka telefonem czy tabletem może mieć przede wszystkim zły wpływ na jego rozwój społeczny - dziecko do pełnego rozwoju potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem. Żaden, nawet najnowocześniejszy sprzęt nie jest w stanie zastąpić miłości i zainteresowanie ze strony rodziców. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi i trudne byłoby całkowite wyeliminowanie nowoczesnych sprzętów z życia dziecka ( z resztą tak, jak wspomniałam, można wykorzystać je w dobry dla dziecka sposób), jednakże ważne jest stosowanie się do kilku ważnych zasad:
- zawsze sprawdzaj wcześniej to, co zamierzasz pokazać swojemu dziecku w internecie
- zadbaj o to, żeby czas spędzamy z tabletem czy telefonem, był czasem, który spędzacie wspólnie
- nie udostępniaj dziecku urządzenia przed snem
- nie traktuj telefonu/tableta jako nagrody

Jeśli chcesz lepiej zgłębić ten temat i zobaczyć, jakie korzyści mogą płynąć z korzystania przez dziecko z urządzeń elektronicznych, odsyłam Cię do strony mamatatatablet.pl
Jest to strona prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje, której celem jest ukazanie niebezpieczeństw płynących z korzystania przez dzieci w sposób niekontrolowany z urządzeń elektronicznych, takich jak telefony i tablety. Wskazuje też, jak w pozytywny sposób wykorzystać nowoczesne technologie, ale co ważniejsze - jak radzić sobie w sytuacji, w której tablet przejął kontrolę nad wychowaniem dziecka. Polecam także obejrzeć spot reklamowy (również znajduje się na stronie), który unaocznia, co dzieje się z dzieckiem, które w nadmiarze korzysta z tableta czy telefonu.

Mam nadzieje, że choć trochę przybliżyłam ten problem i w jakiś sposób pomogłam. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do dalszej dyskusji.
Pozdrawiam smiling smiley

MarysiaM (offline)

22-07-2016 20:58:30

Łódź
Moja Tosia (3 lata) dostaje tablet tylko od wielkiego dzwonu, jeżeli np. jesteśmy w kolejce u lekarza i włączam jej bajki, żeby zajęła się czymś. Aczkolwiek nie ciągnie jej i niech tak zostanie radość

Riley (offline)

25-07-2016 13:22:26

Kraków
Hm... do 5 lat nie wyobrażam sobie. Problem z urządzeniami elektronicznymi zaczyna się w szkole, bo "wszyscy je mają". Jeśli się chce uchronić dziecko przed uzależnianiem od najmłodszych lat, trzeba w całej klasie poruszyć ten temat i solidarnie zadecydować: dawać/nie dawać

mamusia111 (offline)

09-09-2016 10:18:14

Książęcy Las
Moja 3 latka nie dostaje do zabawy naszych smatfonów. Czasami w kryzysowych sytuacjach (np. bardzo długa kolejka do lekarza lub gdy na lotnisku mieliśmy mega opóźnienie) włączałam jej bajki na Youtubie na telefonie.
Jeśli chodzi o tablet, to również nie dostaje go do zabawy i grania - wyjątkiem jest sytuacja, gdy bawi się klockami App Toys z Chicco, które "ożywają" na tablecie po złożeniu odpowiednich elementów razem winking smiley Córka najbardziej lubi sobie te klocki układać i karmić nimi lalki (mamy zestaw z torcikiem, babeczkami i kucharką) - czasem jej się przypomina, że na ciasteczku pojawia się świeczka do zdmuchnięcia na tablecie i wtedy prosi smiling smiley Dostaje, pobawi się chwilę i oddaje nam iPada smiling smiley
Uważam, że więcej jej nie potrzeba smiling smiley
[link widoczny po zalogowaniu]
[link widoczny po zalogowaniu]

paulinapegi (offline)

09-09-2016 12:20:38

Poznań
Ja nie jestem przeciwnikiem tableta, czy smartfona, moje dzieciaki korzystają , mają określony czas, przeważnie jest to h dziennie popołudniami. Choć tak jak młodszy ( 3 lata) lubi dokarmiać kotka, poukładac puzzle, tak starszak woli zdecydowanie od smartfona, czy tableta, zwykły stacjonarny komputer, gdzie przez tą godzinke pogra z tatą w jakąś grę... uważam że wszystko z umiarem...

pbocian7 (offline)

10-11-2016 10:04:41

Poznań
witam,

faktycznie dzieciaki bardzo szybko w owych czasach pragną posiadać elektroniczne urządzenia. Jęśli nie posiadać, to oglądać w nich bajeczki. My wykorzystujemy również do zabaw, typu układanie puzzli. Zaczęło się tak jak córka miała 2,5 roku. Oczywiście tradycyjne czytanie bajek również jest. Osobiście uważam, że można pozwolić dziecku na zabawy z tabletem, tyle że z umiarem.

MartaT (offline)

31-03-2017 09:51:31

Siechnice
Moim zdaniem 2-latek jest za mały na tablet czy telefon. Ewentualnie jakieś bardzo restrykcyjnie wybierane bajeczki - krótkie i dobrze dobrane - to wszystko na co zgodziłabym się w tym wieku. Wiadomo, że dziecko w tym wieku czasem dorwie sprzęt, ale nie korzysta jeszcze świadomie - bardziej sprawdza co i gdzie się świeci, jak gra, jakie obrazki się pojawiają. Starszym dzieciom, powiedzmy 5-6-letnim, to co innego choć oczywiście wciąż pod kontrolą rodziców. Ale powinny już zacząć uczyćsię obsługi - bez tego dziś ani rusz. Polecałabym aplikacje i gry edukacyjne (internet później i z dużą ostrożnością). W tych wszystkich sklepach z apkami są kategorie wyboru, polecane aplikacje itd. Osobiście polecalabym bezpłatną grę- Detektywa Pozytywkę. Kto czytał ze swoimi dziećmi książkę, ten wie, że jest super - ciekawa, zabawna i mądra (moja siostra ma synów, którzy pokochali te książke) smiling smiley Apka jest jest doskonałym uzupełnieniem i zapewnia dobrą i bezpieczną zabawę. Ma też dobrą funkcjonalność - blokadę czasową, która chyba po 15 czy 30min wyłącza grę i zachęca dziecko do podjęcia innej aktywności - na dworze, z rówieśnikami itd. Krótko mówiąc, nie ma mowy o tym, żeby grać pół dnia winking smiley Wystarczy chwila.

YoungMother (offline)

05-04-2017 16:46:24

Warszawa
Mój synek jest jeszcze mały dlatego wstrzymuję się z dawaniem mu tego typu gadżetów elektronicznych . Zresztą teraz są takie czasy że jeszcze mnóstwo czasu będzie spędzał z telefonami czy smartfonami w przyszłości. Teraz staram się mu pokazywać jakieś inne alternatywne formy na spędzanie wolnego czasu, żeby widziałć coś więcej, niż tylko komputer, Internet, telefon itd

Asiiiia (offline)

14-08-2017 11:23:03

Warto sobie także poczytać poradnik: [link widoczny po zalogowaniu] - dziecku zabawę tabletem na pewno ułatwi myszka i klawiatura podpięta dzięki bluetooth.
Stwórz osobisty kalendarz ciąży
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 4479, Posty: 1121857, Użytkownicy: 69435.
Ostatnio dołączył/a Aniuska88.

Statystyki tego forum
Wątki: 133, Posty: 1902.