Nauka odpowiedzialności 4-latka

Wysłane przez matylka 

matylka (offline)

26-11-2014 15:46:39

Mój syn czteroletni bardzo chce mieć zwierzaka. Zastanawiam się czy nie jest to najlepszy czas na uczenie dzieci odpowiedzialności? Mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, ale posiadanie zwierzaka nas nie odstrasza. Zastanawiałam się nad szynszylem lub psem, ale takim przyjaznym dla dzieci. Znacie jakąś rasę psów, któe są dla dzieci przyjazne? Z drugiej strony zastanawiam się czy czteroletnie dziecko nie jest jeszcze za małe, żeby uczyć je odpowiedzialności? Spacer z psem w takiej sytuacji odpada, ale karmić i pielęgnować może. Czy uważacie, że to jest dobry pomysł? Przeważnie staram się uczyć syna samodzielności,a le czy nie przesadzam? Czy myślicie, że czterolatek może nauczyć sić odpowiedzialności. Syn prosi zwierzaka, a ja rozważam jaki będzie najlepszy. Przecież zwierzę to nie zabawka i tak chcę to przedstawić synowi. Co myślicie na ten temat? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Macie taki problem ze swoimi dziećmi? A może ja po prostu przesadzam z tą odpowiedzialnością.

Mój pies - [link widoczny po zalogowaniu]
Mój blog - [link widoczny po zalogowaniu]

ProblemyWychowania485 (offline)

12-12-2014 17:01:02

Chodaków
Uczenie dziecka odpowiedzialności to ważny element w rozwoju u dziecka wszelkich wartości. Odpowiedzialność za coś da mu wiele satysfakcji. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że dziecko jest świetnym obserwatorem tego, co się wokół niego dzieje, a więc ważne staje się tutaj ukazanie dziecku jak ma postępować w stosunku do nowego pupila, czy też jak ma o niego dbać . Sądzę, że Pani pomysł z kupnem psa dla dziecka jest jak najbardziej trafny, dziecko uczy się również w ten sposób szacunku, wrażliwości, respektu do zwierząt. Dobry kontakt dziecka z psem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Najlepsza rasą psa będzie np. labrador, który jest wspaniałym psem towarzyszącym. Nie wykazuje skłonności do agresji i dobrze toleruje towarzystwo dzieci. Jednak trzeba pamiętać o tym, że każdy kontakt małego dziecka z psem powinien być nadzorowany przez dorosłych. Czy dziecko miało robione badania alergiczne? To dość istotne w posiadaniu zwierzaka w domu, aby potem nie wystąpiły niepotrzebne komplikacje ze zdrowiem.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-12-12 17:02 przez ProblemyWychowania485.

dobra_rada (offline)

20-12-2014 18:25:13

Skoro masz aż tak dużo wątpliwości i obaw związanych z posiadaniem przez twoje dziecko psa poczekaj aż podrośnie na tyle by mogło samo wykonywać wszystkie obowiązki z psem związane. Wtedy dopiero poczuje co to prawdziwa odpowiedzialność za żywe stworzenie. Jak sama piszesz czteroletnie dziecko mogłoby tylko bawić się z pupilem więc co to za nauka odpowiedzialności gdy wszystkie obowiązki wykona za niego mama i tata? Przez to, że odłożysz ten zakup w czasie nauczysz syna cierpliwości, co bardzo przyda mu się w dalszych latach rozwoju. A jeśli chodzi o odpowiedzialność oczywiście możesz go jej uczyć, ale na inne sposoby. Choćby przez wpajanie mu, by sprzątał swoje zabawki po skończonej zabawie smiling smiley Pamiętajmy też, że małe mieszkania nie służą czworonogom i codzienne spacery, a nawet piętnastominutowe bieganie z psem nie zastąpi im podwórka i przestrzeni.

PyteQ (offline)

28-12-2014 19:23:50

Moim zdaniem nie jest to zły okres do nauki odpowiedzialności. Nie spoglądaj na posiadanie zwierzaka tylko przez pryzmat odpowiedzialności, której nauczyc się może dziecko. Mamy wiele innych aspektów wynikających z posiadania zwierzaka, np. dziecko tak naprawde ma przyjaciela i jesli pokazane mu zostanie mu pokazane jak traktowac zwierzaka to zaowocuje to tym, że nie będzie traktował w przyszłości zwierząt jak własnie zabawki czy też bezprzedmiotowo. Na rasach się zbytnio nie znam, ale każdy pies jest przyjazny nawet te wydające się groźne. Duże psy z natury, o ile mi wiadomo są, spokojniejszej natury niż te mniejsze jak np. Yorki. Najlepiej mieć średniej wielkości psa. Moi przedmówcy zaznaczają tez wiele ważnych kwestii, ale np. niezgodze sie do końca z dobra_rada, ponieważ nie chodzi tu tylko naukę odpowiedzialnośći u dziecka, ale jak wspomniał użytkownik problemywychowania485: "obry kontakt dziecka z psem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny". Także z mojej strony nie ma przeciwwskazań winking smiley

ProblemyWychowania485 (offline)

05-01-2015 18:01:48

Chodaków
Jeżeli małe mieszkanie, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było to inne mniejsze zwierzątko np. chomik czy też świnka morska, niekoniecznie pies. Dobra_rada, myślę, że tu nie chodzi o to,iż dziecko nie poradzi sobie z czynnościami związanymi z opieką psa, gdzie samo będzie musiało wokół niego wszystko zrobić. Ważne tu staje się pokazanie dziecku, czym jest właśnie odpowiedzialność za drugie stworzenie, dorośli mają bowiem dziecku ukazać jak postępować z danym zwierzęciem, jak się nim opiekować, jak o niego dbać, co pomoże w przyszłości jak dorośnie do samodzielnego zajmowania się danym zwierzęciem. To oni – rodzice, dorośli - muszą nauczyć dziecko prawidłowych relacji z psem i odwrotnie.

karolina123453 (offline)

26-06-2015 22:50:43

Legionowo
Posiadanie zwierząt to odpowiedzialność dla rodziców jak i dla dzieci. Trzeba wziąć pod uwagę to, że na początku pojawienia się w domu zwierzątka należy poświęcić dużo czasu na rozmowę z dzieckiem na temat obowiązków i przyjemności związanych z posiadania np. pieska. Przed kupieniem należy pomyśleć właśnie o tym, czy mamy wystarczająco dużo czasu, aby dodatkowo zająć się zwierzątkiem. W momencie kiedy my go zaniedbamy, dziecko nauczy się tego samego, a przecież chodzi o odwrotną sytuację. Podczas opieki nad ulubieńcem dziecko uczy się odpowiedzialności, staranności, sprzątania, dopasowywania się do nagłych sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Uczy się również pozytywnych emocji oraz uwrażliwia się na zwierzęta i wie, że trzeba o nie dbać. Jest to również kolejna forma wspólnego spędzania czasu, zainteresowań, która na pewno sprzyja relacjom.

yafossy (offline)

28-06-2015 20:45:54

Koniuchy
uczyć, uczyć do skutku

Musisz sam tworzyć swoje życie, tak jak się tworzy dzieło sztuki.
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 5192, Posty: 1279046, Użytkownicy: 72744.
Ostatnio dołączył/a xiaokengnao4.

Statystyki tego forum
Wątki: 141, Posty: 1944.