Badanie cytologiczne

Wysłane przez jmijeczka 

jmijeczka (offline)

22-04-2009 22:08:53

Wlkp
Badanie cytologiczne (określenia potoczne cytologia, Pap, wymaz) - technika diagnostyczna w ginekologii polegające na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy.

Pobrane z szyjki macicy wymazy ocenia się według pięciostopniowej skali lub dzieli na pięć tzw. grup cytologicznych:
- I grupa - oznacza wynik prawidłowy, niemal idealny (badane komórki nabłonka nie wykazują najmniejszych nieprawidłowości).
- II grupa - świadczy o istnieniu pojedynczych komórek odmiennych od komórek normalnych, ale jeszcze bez cech dysplazji. Najczęściej jest to spowodowane lekkim stanem zapalnym szyjki macicy.
Grupa II należy do najczęściej spotykanych i nie jest powodem do niepokoju. Po prostu od momentu rozpoczęcia życia seksualnego kobieta ma II grupę cytologiczną i jest to zupełnie normalne. Wielu ginekologów uważa, że tego typu zmiany w szyjce macicy nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Jeśli jednak badanie wykazuje zmiany zapalne wewnątrz komórek, należy je wyleczyć, ponieważ mogą przekształcić się w nowotwór.
- III grupa - wymazy zaliczane do tej grupy traktowane są już jako podejrzane i zmiany nasuwające podejrzenie raka. Badanie ujawnia bowiem w nich komórki dysplastyczne, zwykle o różnym stopniu zaawansowania zmian, które mogą przekształcić się w raka.
W przypadku takiego wyniku cytologii należy pobrać wycinki z szyjki macicy w celu przeprowadzenia dodatkowych badań diagnostycznych.
- IV grupa - świadczy już o obecności komórek nowotworowych, czyli raka przedinwazyjnego (niektóre laboratoria posługujące się klasyfikacją czterostopniową zaliczają tego raka do III grupy).
- V grupa - jest to wynik równoznaczny z wykryciem zmian złośliwych, a więc raka inwazyjnego. Po postawieniu takiej diagnozy niezbędne są dalsze specjalistyczne badania mające na celu określenie stopnia zaawansowania choroby.

madzik1988 (offline)

13-11-2011 15:00:37

Toruń
Ufff ja mam zawsze 1/2 grupe smiling smiley

[link widoczny po zalogowaniu][link widoczny po zalogowaniu]

[link widoczny po zalogowaniu]
Nikolka dala Nam 3320 gramow szczescie i 56 cm radosci

Damianek dal Nam 3600 gramow szczescia 55 cm radosci

"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."

yvonta (offline)

18-11-2011 16:43:12

Trzeba się badac i to koniecznie bo nie wiadomo co w nas siedzi winking smiley

PannaMarzanna (offline)

04-02-2012 19:10:58

Warszawa
Radzę badać się regularnie. Wysłałam koleżankę z pracy na siłę do lekarza na badanie cytologiczne. Ona nie była na badaniu 3 lata. I okazało się, że ma wczesne stadium raka, wycięli jej kawałek szyjki macicy. Dobrze, że mogła urodzić po tym dziecko... dziewczyny, badajcie się, to nie żarty.

juliaa (offline)

21-08-2012 20:45:04

Łódź
ja robilam miesiac temu. GRUPA 1 na szczescie !

midwifepoland (offline)

28-09-2012 19:18:54

Kielce
smiling smiley Kochane przy okazji cytologii możecie zrobić badanie biocenozy pochwy smiling smiley Biocenoza pochwy pozwala ocenić pH pochwy i wykryć ewentualne zakażenie rzęsistkiem pochwowym lub grzybicą, a także wzrost ilości bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za upławy oraz ich nieprzyjemny zapach.

Stopień I W rozmazie obecne liczne pałeczki kwasotwórcze. Obraz jest prawidłowy.
Stopień II W rozmazie oprócz licznych pałeczek kwasotwórczych obecne są pojedyncze inne bakterie oraz krwinki białe (leukocyty).
Stopień III Pojedyncze lub całkowity brak bakterii flory fizjologicznej, duża liczba bakterii patologicznych oraz krwinek białych (leukocytów).
Stopień IV Brak pałeczek kwasotwórczych, obecne liczne bakterie patologiczne oraz krwinki białe (leukocyty) oraz grzyby (np. drożdżaki)
lub rzęsistek pochwowy.

gyne (offline)

21-10-2012 21:23:48

Bydgoszcz/Wrocław
klasyfikacja, którą podałyście jest stara i już nie obowiązuje !! od kilku lat używany jest opisowy system Bethesda.
Nie zmiania to jednak faktu, że cyt wykonujemy raz w roku smiling smileysmiling smiley pozdrawiam

szczęśliwa...

monisia03 (offline)

10-10-2014 10:06:54

Łódź
ja mam zawsze II grupę, ale lekarz mi mówi , że to o niczym nie świadczy i że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Też wspominał o tym że ta klasyfikacja jest przestarzała
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 5297, Posty: 1340766, Użytkownicy: 73166.
Ostatnio dołączył/a Zancia89.

Statystyki tego forum
Wątki: 43, Posty: 375.