Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z internetu

Wysłane przez agnieszkausiarczyk 

mysia83 (offline)

08-10-2015 10:06:57

Rzeszów
Oczywiście, ze internet to nie samo zło, popatrzcie na nas, teraz siedzimy i sobie piszemy, czytamy, wymieniamy doświadczeniami....dzieci tez mogą korzystać, mogą poczytać, pooglądać, czy tez pograć w gry, ale wszystko pod kontrola, wszystko z umiarem. Wydaje mi się, ze tu nie można pzresadzic w żadna stronę, całkowity zakaz komputera nic nie da, bo wiadomo zakazany owoc smakuje najlepiej, natomiast przyzwolenie na to, ze dziecko sobie robi co chce, to już w ogóle totalna pomyłka...dlatego trzeba znaleźć gdzieś ten złoty środek, wiadomo, ze o to trudno, tym bardziej, że te zagorzenia to tak jak piszemy nie tylko uzależnienie od komputera/internetu, ale tez zagrożenie od innych osób, napastowanie, czy po prostu strach przed cyberprzemocą i tym, ze nasze dziecko stanie się ofiarą, czy będzie gnębione w sieci. To czuwanie nad dziećmi zaczyna sie juz wtedy jak mówimy nie bierz słodyczy od nieznajomych...nie podawaj swojego adresu obcym w sieci, nie podawaj swoich danych osobowych, nie wysylaj obcym swoich zdjec, nie umawiaj sie z obcymi osobami przez internet....trzeba tłumaczyć i wyczulać dzieci, a potem nastolatków, ze takie praktyki sa niebezpieczne.

catrinka (offline)

08-10-2015 11:27:14

Godziesze Małe
Mam dwoje dzieci w wieku przedszkolnym, które w obecnej chwili chciałyby robić wszystko to co rodzice. Jednak u nas są pewne zasady, których nie łamiemy i przestrzegamy. Wiadomo, że wszystko to co "dorosłe" najlepiej smakuje, dlatego staramy się nie kusić swoich dzieci. Pracujemy na komputerze tylko wtedy, gdy nasze dzieci są w przedszkolu i w czasie dla dzieci i z dziećmi komputer leży nieodpalony. Nie chcemy zaszczepiać w dziecku miłości do komputera i internetu. Wiadomo wszystko jest dla ludzi i prędzej czy później mój starszy synek przyjdzie do mnie i poprosi o udostępnienie komputera. Jestem tego świadoma, jednak tak jak moim rodzice tak i ja będę kontrolować wszystko to co moje dziecko robi i w tym najmłodszym wieku mimo wszystko siedzieć przy dziecku w czasie korzystania z komputera. Rozmowa dużo daje w naszej rodzinie, dlatego jest podstawą. Internet jest wciągający, zarażający i niestety strasznie okrutny. Wszystko co się w nim znajdzie pozostaje na długie lata. Nie chcę by moje dziecko kiedyś przez niego cierpiało, dlatego poczynię wszelkie starania, by był tylko miejscem szukania informacji.

Zapraszam na mojego
[link widoczny po zalogowaniu]

Bardzo prosimy o codzienny głos
Wielkie Małych Arcydzieła i nasze jeże

martynka002 (offline)

08-10-2015 11:48:07

Wszystkiego sa plusy i minus. Nigdy nie bedzie tak , ze cos jest tylko idealne! I tak samo jest z siecia! My dorosli jestesmy juz madrzejszy i bogaci o jakies doswiadczenia i wiemy jak korzystac i siebie kontrolowac. Choc nawet i Nam czasem uda sie popelnic blad. Nasze dzieci dopiero odkrywaja wszystko i trzeba ich od poczatku wszystkie nauczyc , pokazac im , wdrazyc by wiedzialy jak madrze i bezpiecznie korzystac by nie staly sie ofiara. Wazne jest by dziecku mowic rowniez o dobrych stronach internetu nie tylko zlych (choc dla ich bezpieczenstwa to powinno byc na pierwszym miejscu).

Wiadomo , ze kazdy rodzic robi wedlug siebie i czasem faktycznie nie starcza mu czasu by spedzic z dzieckiem chwile dlatego pozwala mu na zabawe w internecie by mial moment dla siebie. Ale to nie oznacza , ze jest zlym rodzicem i jak tak mozna w ogole postepowac. Jezeli rodzic wyznaczy dziecku np 30min pogrania w gre , ktora jest przeznaczona dla dziecka. Rodzic wie , ze dziecko nie robi nic innego w sieci i zaglada co jakis czas. To nie mam nic przeciwko by mial chwile dla siebie do odpoczynku. W koncu to tez jest wazne by normalnie funkcjonowac i regenerowac sily! Np na kolejny dzien by spedzic aktywnie go z dzieckiem smiling smiley

skrzaty (offline)

08-10-2015 14:31:18

Luzino
U mnie też komputer jest używany raczej jak dzieci nie ma w domu, a jeśli dzieci chcą używać komputera to tylko w obecności mamy lub taty. Ja osobiście nie wyobrażam sobie śledzić i sprawdzać historię co dziecko robiło w internecie. Jeśli już daje mu dostęp do tego to poświęcam też swój czas i razem się bawimy komputerem. Ja mam taka zasadę, że jeśli dziecko niczym nie podpadnie to mam zaufanie bezgranicznie. Oczywiście mam bardzo dobry kontakt z dziećmi i myślę, że to mi bardzo pomaga. Rozmawiamy na wszystkie tematy, nie ma u nas tematów tabu. Nasze dzieci wiedzą jakie zagrożenia czekają na nich w sieci ale znają także dobre strony internetu. Wydaje mi się, że każdy powinien wypracować swoją metodę jak wprowadzić dziecko do bezpiecznego korzystania z internetu. Nie potępiam żadnych aczkolwiek nie wyobrażam sobie żebym miała inwigilować swoje dziecko.

joannaeich (offline)

08-10-2015 17:06:50

Gniezno
Ja bardzo rzadko kiedy korzystam z internetu. Jedynie w celu takim jak ta strona by podyskutowac z Mamami czy wymienic sie doswiadczeniem lub pograc i wygrac cos dla dzieci. Synek nie jest na razie chetny do internetu. Z mezem robimy tak by spedzal milo czas z Nami. On sam woli isc na spacer , na plac zabaw czy rowerek. I jestesmy z tego zadowoleni. Ale wiem , ze przyjdzie chwila gdzie internet bedzie dla niego ciekawostka. Wtedy na pewno z Nim o tym pogadam i wszystko mu przedstawie. Przygotuje go tak , jak najbardziej potrafie by internet byl dla niego w pelni bezpieczny. Przeciez korzystanie z internetu moze byc tez swietna nauka i mily wspolnym spedzaniem czasu np granie w gry zrecznosciowe czy zmyslowe. Na przemian. Uczymy dziecko swoich umiejetnosci , myslenia ale takze przegrania i wygrywania. By potrafilo tez dzielic sie z innymi. To tez fajna forma nauki.

wojtaszek (offline)

08-10-2015 20:05:55

Tarnów
Myślę że dziecku trzeba przede wszystkim pokazać w jaki sposób można fajnie spędzać czas wony bez udziału gier komputerowych, telefonów itp. Nie można zgadzać się na to aby w wolnych chwilach nasze dziecko siadało do komputera i grało. Zachęcajmy dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu, do grania w gry zręcznościowe które dodatkowo mogą być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Pamiętam jak ja razem z kuzynami uwielbiałam grać w grę Monopoly , i szczególnie w zimne deszczowe wieczory w taki sposób spędzaliśmy czas. Uważam że dziecko powinno mieć dostęp ( oczywiście ograniczony) do komputera ale trzeba nauczyć go innych zabaw np. układania puzzli , grania w gry logiczne i takie które wymagają myślenia i zdolności manualnych a zarazem sprawiają mnóstwo radości.

Zielonomi777 (offline)

09-10-2015 08:05:23

Bolszewo
Dużo czytałem ostatnimi czasy na ten temat i nawet psychologowie nie mają wyrobionej jednej opinii jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci. Wydaje mi się, że każdy zna najlepiej swoje dziecko i wie jakie metody wychowawcze są najlepsze dla niego. Jednym jest potrzebne przeglądanie historii komputera a dla innych wystarczy tylko rozmowa z dziećmi. Najważniejsze rzeczy zostały już napisane i według mnie najważniejsze jest to żeby po prostu nie zostawiać dziecka samego przy komputerze(oczywiście chodzi mi tu o kilkuletnie dzieci). Jeśli pokażemy mu inne możliwości spędzenia czasu wolnego to wcale nie będzie chciał siedzieć przed tym komputerem. Siedzenie przed komputerem traktuje trochę jako zabijanie czasu i sposób na nudę więc nie pozwólmy się dziecku nudzić a nie będziemy mieli żadnych problemów. Oczywiście jak już tu były informacje na ten temat wymaga to więcej czasu i poświecenia ale chyba o to chodzi przy wychowywaniu dzieci. Takim pomysłem na jaki wpadłem ostatnio i wydaje mi się, że byłoby to super, to taki aby każdy rodzic znał się na komputerze. Jak przygotować komputer do korzystania przez dziecko, jakie programy i jak zainstalować, jest to wiedza niezbędna a nie każdy rodzic ją ma. I w taką akcje mogły włączyć by się szkoły, gminy i miasta myślę, że byłaby to bardzo fajna i pomocna inicjatywa. A bezpieczeństwo korzystania z sieci na pewno by się zwiększyło jeśli rodzic wiedziałby na co uważać i na co zwracać uwagę.

Zielonomi777 (offline)

09-10-2015 08:07:52

Bolszewo
Myślę też, że same gry komputerowe to bardzo łatwo kontrolować ale dużo gorzej i niebezpieczniej jest z różnego rodzajami znajomościami nawiązywanymi w internecie. Moim zdaniem to jest największe niebezpieczeństwo dzisiejszej sieci i najbardziej na to należy uczulić dzieci. Trzeba być czujnym bo nigdy nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie monitora i jakie ma zamiary.

skrzaty (offline)

09-10-2015 11:16:13

Luzino
Zielonomi777 myśle, że to świetny pomysł aby przeprowadzić takie szkolenia dla zainteresowanych rodziców. Ja akurat znam się na komputerach na tyle, że wiem co i jak zrobić aby był w miarę bezpieczny ale nie wszyscy to potrafią a dzieci bardzo bardzo szybko się uczą i większość z nich wie lepiej niż rodzicie co i jak trzeba zrobić. Myślę, że jakieś fundacje mogłby podchwycić taki pomysł na szkolenia dla rodziców z bezpiecznego korzystania z internetu.
U mnie też jest tak, że jednak staram się z dziećmi spędzać czas inaczej niż przed komputerem czy telewizorem. Moje dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych w klubie więc czasu na zabawę przed komputerem zostaje już bardzo mało. A dziecko jeśli mu się pozwoli to bardzo szybko uzależnia się od komputera a także od sieci. Nawet jeżeli nie będzie robiło nic złego przed komputerem to wiąże się z tym szereg innych złych rzeczy jak np: wady kręgosłupa, popsuty wzrok, cukrzyca, kłopoty z żoładkiem. A także takie dzieci mają prolem z zawieraniem znajomości w życiu realnym i z zaakceptowaniem takiego życia. Coraz więcej jest dzieci i młodzieży, które żyją tylko życiem wirtualnym a to już się robi wtedy bardzo cięzka do wyleczenia choroba. Także mój apel jest taki aby jak najwięcej czasu poświecać swoim dzieciom na zabawy, rozmowy pokazywanie jak spędzać wolny czas. Wszystko jest bezpieczne jeżeli jest to robione z głową i podobnie jest z korzystaniem z sieci.

martynka002 (offline)

09-10-2015 11:37:11

Wazna sprawa w posiadaniu internetu jest takze jego zabezpieczenie. My posiadamy swoj wlasny kod , dzieki ktoremu nikt nie moze sie z nim polaczyc ani udostepnic. Nie ma opcji , ze ktos nieznajomy wychwyci np po przez wifi nasza siec. Tzn wychwyci ale sie do niej nie zaloguje. To wazne by kazdy z Nas taka opcje posiadal. W innym wypadku obce osoby moga czytac nasze e maile , miec dostep do roznych hasel czy nawet danych itd.

ANTYWIRUS to rowniez powinno sie znalezc na Naszych komputerach. Nie tylko on chroni przed niszczeniem przeroznych zasob na Naszym komputerze. Ale chroni dzieci przed stronami. Dzieki niemu pojawi sie komunikat , ze dana strona zawiera pliki , ktore moga zagrazac komputerowi. W takim przypadku uswiadomic tez dzieci , zeby Nas o czyms takim poinformowaly.

Tez warto uczulic Nasze dzieci na korzystanie z tekstow , cytatow czy obrazkow. Dobrze wiem , ze dzieci lubia wrzucac sobie obrazki na strony sciagniete/skopiowane z internetu czy komus na tablicy na poratalach spolecznosciowych. WAZNE jest by kazdy obrazek byl podpisany z jakiego zrodla on byl wykorzystany i przez jakiego autora. Wytlumaczyc dziecku , ze to co jest oglonie dostepne w sieci jest tez chronione jakims prawem autorskim. Mozna to wykorzystac ale podpisac sie ww rzeczami.
Stwórz osobisty kalendarz ciąży
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 4943, Posty: 1203094, Użytkownicy: 72107.
Ostatnio dołączył/a Andzia91.

Statystyki tego forum
Wątki: 67, Posty: 8978.