Jak i kiedy nauczyć dzieci rozumienia czytanego tekstu?

Wysłane przez ewakozakiewicz 

ewakozakiewicz (offline)

24-09-2012 18:15:01

15 procent polskich piętnastolatków nie rozumie tego, co czyta! - wykazały ostatnie wyniki badań PISA*, przeprowadzane co trzy lata przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).  O tym, jak nauczyć dzieci rozumieć czytany tekst, rozmawiamy z dr Bożeną Pawlak - specjalistką edukacji wczesnoszkolnej z Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, współautorką nowej serii podręczników dla klas I-III „Lokomotywa" Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.

czytaj więcej

martynka002 (offline)

15-01-2015 17:48:47

wedlug mnie o to wlasnie chodzi by dziecko moglo sie wypowiedziec i mialo swoje zdanie.

joani (offline)

22-01-2015 23:33:40

Czytając dziecku, które umie już trochę mówić, powinniśmy robić przerwy i wracać do tekstu przez różne pytania czy opowiadanie o obrazkach. Często dzieci "niby" słuchają a ta naprawdę skupiają sie na jednej, dwóch rzeczy i o niej myślą, gubiąc po drodze sens. Więc mom zdaniem nie trzeba czytać długiej bajki a krótsze i dać dziecku sie potem wypowiedzieć. To rodzice sa pierwszymi nauczycielami i uczą czytania ze zrozumieniem.

donnavito (offline)

23-01-2015 23:23:43

Iława
Przede wszystkim trzeba dziecku czytac od małego, nawet gdy nie rozumie, bo jest niemowleciem, rodzic może czytac na głos ksiązkę która czyta sam dla siebie, dziecko sie uspokaja słysząc słyszany tekst i oswaja jednoczesnie z odbiorem.

joanka106259 (offline)

29-01-2015 21:31:20

Lublin
Ja zauważyłam, że u Marcelka w zerówce dzieciaczki mają w podręcznikach ćwiczenia, które uczą rozumienia tekstu, gdyż do krótkiej historyjki są potem zadania, rysunki do wykonania itp. W domu Marcel też zadaje mnóstwo pytań do czytanego mu tekstu, więc widzę, że chce zrozumieć czytaną historię.

Zapraszam do głosowania na Marcelka smiling smiley
[ebobas.pl]
[ebobas.pl]

Doris85 (offline)

06-04-2015 10:41:37

Świecie
Jestem zwolenniczka czytania dziecku juz od samego poczatku. Wiadomo, ze w okresie niemowlecym nie zrozumie tego co czytamy, ale w pozniejszym wieku po przeczytaniu ksiazeczki mozna zadawac pytania do przeczytanej bajki czy pobawic sie w wymyslanie innych zakonczen historii, ktora wlasnie przeczytalismy.

Sandra222 (offline)

07-12-2015 21:49:24

Białystok
Najlepiej zacząć jak najwczęsniej, ale żeby oczywiście maluszek chciał sam się uczyć. Warto uczyć od najmłodszych lat nowych języków, ponieważ mózg dziecka jest jak gąbka i chłonie na prawde dużo. Na swoim i syna przykładzie polecam zajrzeć na tą stronę i sobie poczytać jak to wszystko działa [link widoczny po zalogowaniu] . Pozdrawiam smiling smiley
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 5303, Posty: 1348036, Użytkownicy: 73198.
Ostatnio dołączył/a Airinn.

Statystyki tego forum
Wątki: 158, Posty: 18143.