O śmierci warto mówić dziecku, zanim ktoś bliski umrze

Wysłane przez agnieszkausiarczyk 

agnieszkausiarczyk (offline)

21-03-2012 13:52:50

Dobrze, jeśli zdążymy przybliżyć dziecku temat śmierci, zanim zetknie się ono z nią w sposób bolesny. Obserwowanie przyrody, przemijania, przekazywane przez media informacje o śmierci znanych osób, czytanie bajek, w których obecny jest temat odchodzenia, umierania – to doskonałe okazje do tego, by oswoić dziecko ze śmiercią.

czytaj więcej

kasztanka2 (offline)

04-11-2014 09:36:06

Bartłomiejowice
Moim zdaniem najlepiej oswajać dziecko z jakimś trudnym tematem wtedy, kiedy sam o to zapyta. Bo to znaczy, że samo dziecko jest tym tematem zainteresowane i rozwojowo gotowe na zmierzenie się z nim. Oczywiście słownictwo należy dobrać do wieku dziecka. Inaczej przekażemy pewne treści 3latkowi i inaczej 7latkowi. Nie tylko temat śmierci mam tu na myśli, ale także temat seksu, przychodzenia dzieci na świat, rozwodów, kłótni między rodzicami itp.joanka106259 (offline)

17-02-2015 19:38:59

Lublin
My zaczęliśmy rozmowy o śmierci, gdy synek zaczął o nią pytać. Pierwsze pytania pojawiły się, gdy miał 3 czy 4 latka i we Wszystkich Świętych byliśmy na cmentarzu. Musieliśmy wytłumaczyć co to za miejsce, dlaczego się tu przychodzi i oczywiście trzeba było wyjaśnić, że ludzie umierają i że tak już jest. Nie była to drastyczna opowieść, ale dobrana do możliwości poznawczych synka. Nie okłamywaliśmy go, gdy zapytał czy my też umrzemy, czy małe dzieci umierają. Odpowiadaliśmy zgodnie z prawdą, ale w taki sposób, aby mógł zrozumieć, że śmierć jest czymś naturalnym.


Zapraszam do głosowania na Marcelka smiling smiley
[ebobas.pl]
[ebobas.pl]

kinga_szortyka (offline)

26-03-2015 20:47:50

warszawa
Moj 4 letni synek jezdzi z nami na cmentarz do swojego brata, który byłby starszy. zawsze z nim rozmawia zapala świeczki wie kim jest i że nie żyje. pozdróż zawsze konczymy spacerem po lesie by nie było zbyt traumatycznie. Jednak nigdy jeszcze nie dopytywał na ten temat z czego sie ciesze na wszystko przyjdzie pora a wtedy szczerze odpowiem na jego pytania.
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 5303, Posty: 1347769, Użytkownicy: 73195.
Ostatnio dołączył/a Gabrysia90.

Statystyki tego forum
Wątki: 158, Posty: 18116.