Wigilia dla najmłodszych, ciężarnych i matek karmiących

Wysłane przez agnieszkausiarczyk 

agnieszkausiarczyk (offline)

15-12-2010 16:25:40

Małemu dziecku wigilijne polskie dania mogą zaszkodzić! Nawet opłatkiem nie powinniśmy się dzielić z malcem do 12. miesiąca życia.

czytaj więcej

orion (offline)

25-09-2012 19:05:23

Moczydło
A czy któraś z Pańs tosowała metodę BLW? Czy rzeczywiście jest taka dobra i skuteczna jak piszą? Jutro w Pytaniu na śniadanie ma być jedna z autorek książek o tej metodzie.
W BLW już 6 miesięcznemu dziecku podaje się pierwsze stałe pokarmy...

anialadeevit (offline)

09-06-2013 14:06:24

Wrocław
Nie widzę powodów, aby kobieta ciężarna czy mająca malutkie dziecko miałaby się jakoś szczególnie się pilnować w tym dniu. Matki zazwyczaj wiedzą co można dziecku podać, co same moga a co nie jeść.

martaleszno (offline)

11-12-2014 14:23:38

Leszno
Karmię moja kruszynę i najbardziej żałuję, że w tym roku nie zjem moich ukochanych pierogów z kapustą i grzybami. Do tej pory wigilia bez nich dla mnie nie istniała, no ale cóż...

wojtaszek (offline)

11-12-2014 19:10:19

Tarnów
Ja synkowi uotuję kompocik z jabłek. Dostałam skrzynkę jabłek które nie były pryskane i trzymam je w piwnicy aby mój synek mógł skorzystać.

halina2159 (offline)

12-12-2014 09:23:38

Skoczów
u nas pierwsza wigilia naszej córki wypadła kiedy miała 4 mies.i mała dostała tylko moje mleczko tak samo synek który pierwszą wigilię miał mając 6 mies. natomiast ja jako matka karmiąca zjadłam naszą tradycyjną zupe rybną ,troche kapustki ale my robimy kapustę gotowaną na słodko (nie kiszona ale świeża) i na masełku lekko zasmażona więc troszkę zjadłam oraz odrobine makówek czyli slodkiej bułki z mlekiem ,makiem i bakaliami (wcześniej sprawdziłam czy dzieci nie mają alergii na orzechy wprowadzając je wcześniej do mojego jadlospisu) no i sałatka jarzynowa tez w malej ilości i kawałek karpika .Dzieciaki nie miały problemów z brzuszkiem ani innych całe święta upłynely radosnie smiling smiley ciasteczka pieczemy sami i sa to drobne ciasteczka kruche z dżemem,delikatna masą ,andruty z galareka i jabłkami,owsiane cisteczka i wiele innych ale sa nie tłuste i nie za słodkie .Na kolejnych wigiliach dzieci miały juz powyżej roku wiec mogli spróbowac zupki rybnej,naszej kapustki bo jest delikatna wiec mała łyzeczka była zjedzona ,takze rybkę dostali po kawałeczku niewielkim tak by skosztować mysle ze takie dziecko powyzej roczku któe nie ma alergii moze po troszce spróbowac większości dań z naszego stołu wigilijnego (no chyba ze ktos ma same tłuste i ciężkie potrawy ) u nas grzybów nie ma wogóle w okresie świątecznym a ciasteczka domowe tez taki roczniak moze dostać pod zadzorem rodzica oczywiście smiling smiley dla mam w ciaży i karmiących piersią polecam łososia upieczinego lub grillowanego czy gotowanego ,zupkę rybną lub delkiatny barszczyk zrobiony z naturalnych skladników (nie z proszku) ,delikatną sałatkę warzywną a odrobina makówek czy pierożek tez nie powinien zaszkoadzić natomiast maluch który ma ok.7-9 mies. moze dostać np. zupkę rybną czy jarzynową (mozna dac gotowa ze słoiczka w końcu dla maluszka ważne że je z rodzicami wspólnie a nie czy ma to samo co mama i tata czy swoją zupke którą lubi i jest dla niego bezpeiczna ) można tez podać jakieś danie ze słoiczka z rybką lub deserek ważne by nie przesadzić i nie namieszać za dużo lepiej że maluch zje jedno danie swoje niz kilka róznych które mogą sprawic ból brzuszka tym bardziej że dla dziecka i nas tez chyba liczy sie to że jesteśmy razem przy stole a nie co jemy smiling smiley

[link widoczny po zalogowaniu] [link widoczny po zalogowaniu]

kum_pela (offline)

12-12-2014 10:31:44

Zambrów
Ja jeszcze w tym roku najem się wszystkich potraw bo wiem, że za rok karmiąc bede musiala z wielu rzeczy zrezygnować z moich ulubionych pierogów czy kapusty . Jest to wielkie wyrzeczenie i katorga jak czeka się na tę gwiazdkę i zasiada do stołu wigilijnego i patrzysz jak inni pałąszują te wszystkie wypieki i pyszności. Na razie w ciązy grozi mi tylko albo aż - zgaga i wzdęcia po takim jedzeniu . Nie mniej jednak mam zamiar Wigilijną kolacją cieszyć się na równi z innymi domownikami. Następne święta będe uważać na to co jem i moje dziecko.

[link widoczny po zalogowaniu]

pasia24 (offline)

12-12-2014 11:05:10

Kanada
Jestem matka i ciezarna. Ok moze pierogi z grzybami podarowalabym dzieciom ale barszcz. Karp w galarecie. Slodka chalke. Sledzia kawalek czy ciasta nie widze powodu by nie dawac. Kompot z suszu pewnie nie rusza dzieci. Tak samo dla siebie nie ogranicze pokarmow. Wszystko dla ludzi jesli je sie z glowa i w ograniczonych ilosciach.

misiak (offline)

12-12-2014 13:02:57

Jeśli chodzi o ciężarne to też nie widzę powodów, aby odmawiać sobie którejś z potraw, o ile nie wywołują jakichś uciążliwych dolegliwości typu wzdęcia czy ból brzucha. Kobieta w ciąży powinna jeść wszystko, na co ma ochotę. Jeśli chodzi o mamy karmiące, to już bardziej muszą uważać na jedzenie, żeby później nie wywołały kolek czy bólu brzuszka u maleństwa. Kilka tradycyjnych potraw można tak zmodyfikować, żeby mogła je jeść bez wyrzutów sumienia. Barszczyk jak najbardziej się nadaje, na uszka już trzeba trochę bardziej uważać ze względu na grzyby. Tradycyjnego karpia można zastąpić bardziej wartościowym łososiem, najlepiej w wersji duszonej, pieczonej albo gotowanej na parze. Także śledzia można przygotować w łagodniejszej formie, zamiast octu użyć sosu jogurtowego. Kompot z suszu również jest bezpieczny, tak jak sałatka jarzynowa, którą można zdrowiej przygotować z jarzyn ugotowanych na parze. Pierogi tylko w wersji gotowanej, nie smażonej, i nie w dużych ilościach. Jeśli chodzi o najmłodszych, to ja w zeszłym roku, swojemu 14 miesięcznemu wówczas synkowi, dawałam spróbować większości tych dań. Dla dzieci bardzo dobra jest też zupa rybna - kawałki ryby lub pulpeciki rybne ugotowane w bulionie z dodatkiem pokrojonych warzyw. Młodszym, poniżej roczku, dałabym jednak specjalnie przygotowane danie np z gotowaną rybką z warzywami, zamiast tradycyjnych potraw.

martynka002 (offline)

13-12-2014 12:31:36

JAK NA RAZIE mleko mamy wystarczy winking smiley
Stwórz osobisty kalendarz ciąży
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 5118, Posty: 1266003, Użytkownicy: 72592.
Ostatnio dołączył/a Ania2180.

Statystyki tego forum
Wątki: 106, Posty: 14417.