Jak opiekować się wcześniakiem

Wysłane przez agnieszkausiarczyk 

agnieszkausiarczyk (offline)

05-03-2009 13:04:17

Dziecko, które urodziło się przed ukończeniem 37. tygodnia nazywane jest noworodkiem przedwcześnie urodzonym. O takiego maluszka trzeba się szczególnie troszczyć. Najważniejsze to zapewnić mu spokój, ciepło, często karmić, no i okazywać mu jak najwięcej czułości.

czytaj więcej

kasztanka2 (offline)

30-10-2014 08:55:44

Bartłomiejowice
Bardzo dobry artykuł, jest w nim niemal wszystko co rodzice wcześniaka wiedzieć powinni. Tak się składa, że ja mam wcześniaka. Córeczka urodziła się na przełomie 35/36 tygodnia ciąży. Czemu? Sama dokładnie nie wiem. Zdarzyło się to przed Świętami Bożego Narodzenia, więc lekarze sugerowali mi, że może za dużo ruchu i przemęczenie związane z przedświątecznymi porządkami. Co prawda starałam się oszczędzać i większość ciężkich czy niebezpiecznych obowiązków spadła na męża, no ale... Fakt jest taki, że budząc się o 8.00 z potrzebą jak najszybszego pójścia do ubikacji odeszły mi wody. Udałam się do szpitala (jakie to szczęście, że mój mąż akurat był w domu), w którym skierowali mnie do innego szpitala, bo tam będzie lepsza opieka dla wcześniaka i powiedzieli, żebym od razu przygotowała się na rodzenie. "Rodzić? bez skurczów i rozwarcia? Czy oni oszaleli?" Pomyślałam. W drugim szpitalu natomiast kazali mi wytrzymać bez rodzenia jak tylko długo się da - no i wytrzymałam dwie doby, dali mi wcześniej zastrzyk na rozwinięcie płuc płodu i kazali dużo pić, aby wody, które ciągle po troszku odchodziły się uzupełniały i leżeć. A gdy przyszedł moment porodu, to gdyby nie lekarz, który akurat odwiedził mnie przy obchodzie, leżałabym jeszcze na łóżku i wmawiała sobie, że te silne skurcze nic nie znaczą, że to jeszcze nie teraz ... No i urodziłam córę, szybko i sprawnie, bo była malutka. Ale za to okaz zdrowia - 10 punktów w skali Apgar! I gdyby nie drobniutkie cechy wcześniactwa, nikt by się nawet nie domyślił, że nim jest. Do domu wyszłyśmy już po dwóch dobach! A pielęgnacja po porodzie była w sumie taka sama jak przy narodzonym o czasie synku. Bardzo uważałam tylko, żeby nie stosować preparatów niedostosowanych do wcześniaków, a takich jest na rynku multum. I dłużej stosowaliśmy pieluszki new born, nim malutka osiągnęła 3 kg wagi.

martynka002 (offline)

17-01-2015 16:15:40

u nas mala nie jest wczesniakiem. Ale artykul jak najabrdziej ciekawy , nigdy nie wiadomo jak to będzie przy kolejnych ciążach . A tak nawiasem mówiac każde dziecko potrzebuje, bliskości i przytulenia nawet te ur w terminie

mikaa997 (offline)

19-02-2015 11:46:16

Wrocław
Ciekawy artykuł, choć mam nadzieję, że kolejnego dzidziusia też urodzę w terminie winking smiley Uważam, że o wszystkie maluszki trzeba się szczególnie troszczyć i dużo przytulać, nie tylko wcześniak tego potrzebuje winking smiley

agatka130790 (offline)

05-03-2015 21:09:23

Białystok
ciekawy artykuł, ja 2 razy urodzilam w terminie, ale sobiepoczytałam winking smiley

ewa1989m (offline)

17-03-2015 17:40:45

Biczyce Górne
Bardzo przydatny artykul, pierwszy synek urodzil sie w 38tyg ale ze wzgledu na planowana cesarke, noedluvo bede planowala drugie,roznie bywa , wiec warto poczytac artykul o wczesniakach a arrykul duzo pomaga.

basia_fid (offline)

01-12-2016 11:36:28

Wrocław
Akurat z tym zdaniem się nie zgodzę "Noworodki urodzone przedwcześnie wypisywane są do domu dopiero, gdy są zdrowe" bo żaden poważny lekarz nie powie, że wcześniaczek wychodząc ze szpitala jest zdrowy.
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 5591, Posty: 1391425, Użytkownicy: 73520.
Ostatnio dołączył/a anturov.

Statystyki tego forum
Wątki: 141, Posty: 33549.