Ciąża i zabobony z nią związane

Wysłane przez dorotaslomczynska 

dorotaslomczynska (offline)

12-02-2009 12:37:17

Nie noś korali! Nie przechodź pod kablami! Nie strój się! To tylko nieliczne z dziesiątek zakazów związanych z przesądami i zabobonami, które od lat krążą wśród kobiet w ciąży. Czy nie przestrzeganie tych reguł rzeczywiście może zaszkodzić dziecku? Lekarze twierdzą, że absolutnie nie. - Żaden z przesądów nie ma bowiem jakiegokolwiek medycznego uzasadnienia.

czytaj więcej

anialadeevit (offline)

11-01-2013 21:26:27

Wrocław
Surowe mięso jest zakazane w ciąży, tak samo mięso niedosmażone i niedopieczone. Nie powinno się też używać tych samych akcesorów kuchennych (noży, deski) do krojenia surowego mięsa a potem kolejnych produktów, np warzyw. Anemia jest bardzo częsta u ciężarnych i większość powinna stosować suplementy dostarczające żelazo.

mamusiakubusia (offline)

02-09-2013 16:20:54

Skulsk
Sama w to nie wierze ale skoro o tym mówi wielu ludzi,to chyba cos w tym jest.Jak byłam w ciąży z Kubusiem to teściowa często mi zwracała uwagę np.na to żeby nie przechodzic pod sznurkiem z praniem,nie smiać się z kogoś bo ktos ma np.duże uszy,krzywe nogi itp bo nasze dziecko takie sie własnie nie urodzi ogólnie nie brałam tego do siebie i moje dzieci urodziły się sliczne i zdrowe.Dziewczyny niech was mamy i teściowe nie zadręczają.

CarAllowa (offline)

05-12-2013 11:29:14

Warszawa
Heh, ja tez nie wierze w zadne głupie przesądy! boshe co to ma byc, i co ma jedno do drugiego?smiling smiley

anialadeevit jesli chodzi o te surowe i niedosmazone mieso to chodzi o toksoplasmoze a nie zabobongrinning smiley jesli ktos lubi tatara to czemu ma tego nie jesc? po prostu jest wieksze ryzyko zachorowania na toxo i tylesmiling smiley
ogolnie nie powinno sie uzywac tej samej deski do krojenia warzyw, przetworów mlecznych i miesa, bo chodzi o bakterie ktore pozostają na desce- i nie ma to nic wspolnego z ciąza tylko z ogolnie przyjeta higienąsmiling smiley a co do anemii w ciązy.. hmm.. to prawda, kobiety cięzarne są bardziej na nią narazone bo organizm pracuje podwojnie a co za tym idzie potrzebuje wiecej witamin i minerałówsmiling smiley wiem co na ten temat, to moja druga ciąza i poprzednio miałam problem z anemią aleto dlatego ze nie brałam zadnych witamin- a to co jadłam nie wystarczało. Teraz biore suplementy i jest super, wyniki mam reelacyjne.

[link widoczny po zalogowaniu]

Polamamuska (offline)

20-03-2014 08:06:22

Luboń
witam!

A ja wam powiem taksmiling smiley
Ostatnio dwa tygonie temu byli z wizytą u mnie moi rodzice. I moja kochana mamusia wyjjechała mi z tekstem że mam sie nie masowac po brzuchu ruchem okrężnym. Na zapytanie dlaczego? Odpowiedziała mi że stwierdzono naukowo, że w ten sposób dziecku zaciska się pępowina na szyjce i dziecko może się udusić. Moim zdaniem to zabobon, ojciec zaczał mówić że ręcę mi z tyłu na plecach zwiąże, i że mam nie ubierać tak obcisłej koszulki, bo ciecku jest zaciasno. Zaznaczam że była to bluzka, która nie była ciasna bo była bardzo rozciągliwa, tylko tyl że brzuszek przez nią wystawałsmiling smiley

Na moje to zabobony nie z tej ziemi o których jeszcze nie słyszałamsmiling smiley
Bo noszenie naszyjników na szyi, oglądanie horrorów, noszenie pasków, pierścionków, malowanie włosów itp to już stare i oklepanesmiling smiley

A wy jakie śmieszne historie miałyście?smiling smiley

Pozdrawiam

ciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciążaciąża

monika86 (offline)

11-11-2014 19:30:48

Kutno
Nie wierzę w żadne zabobony. W ciąży w sumie nie nosiłam korali, ale ogólnie nie noszę żadnych wisiorków ani łańcuszków. Włosy farbowalam (każda kobieta chce zawsze ładnie wyglądać).
Po urodzeniu nic się nie zmieniło, obcięłam swoje Dziecko przed roczkiem, miało długie włosy, wchodziły mu w oczy.

martynka002 (offline)

13-11-2014 18:00:06

nie wierze w zabobony , one działają podświadomie dla kobiety. Według moich zachcianek jedzenia czy wyglądu musialby być syn a będe miała córeczke winking smiley według mnie to wszystko zalezy od organizmu czego sie domaga

kasztanka2 (offline)

17-11-2014 11:14:34

Bartłomiejowice
Ja również nie wierzę w zabobony - zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla świeżo narodzonego bobaska. To brednie. A śmieszy mnie bardzo, gdy ktoś w nie święcie wierzy ... Nigdy się do nich nie stosowałam, aczkolwiek moja babcia zawsze była święcie przekonana, że malinka, którą całe życie od urodzenia miała moja mama na policzku zapewniła jej, gdy będąc w ciąży wystraszyła się żaby i złapała wtedy za twarz tongue sticking out smiley

lenkaa82 (offline)

20-11-2014 17:31:09

warszawa
Ja osobiście z żadne zabobony nie wierzę, ale gdy mama lub teściowa wyjeżdżaja do mnie z tekstem: tego nie wolno, tego nie wolno ... to dla świętego spokoju przytakuję im. Oczywiście robię to, co uważam, ale aby nie denerwować siebie ani dzidziusia grzecznie na wszystko przytakuję.

mysia83 (offline)

23-11-2014 09:33:02

Rzeszów
Taaak, mnóstwo jest takich dziwacznych zabobonów, mi mówiono, ze sobie nie powinnam obcinać włosów w ciąży, bo obetnę dziecku rozum !!! tongue sticking out smiley mnóstwo jest takich przesądów, które nijak maja sie do rzeczywistości. Ja w to nie wierzyłam, ale sa mamusie, które na wszelki wypadek nie robią pewnych rzeczy....cóż każdy wierzy, w co chce smiling smiley

donnavito (offline)

09-01-2015 01:04:14

Iława
Nawet osoby, które nie wierzą, często chuchają na zimne i czerwoną wstażeczkę dziecku gdzies w wózku zaczepiajasmiling smiley Ja sama byłam obiektem do dotykania przez starajace się o dzidziusia koleżanki, które sądziły, że można sie zarazić ciążą przez dotknięcie brzucha, mimo całego sceptycyzmu, szczerze im życzyłam tej slodkiej zarazy i pozwalałam głaskac brzuszek.

teresa211186 (offline)

14-01-2015 14:26:11

Niwki Książęce
Ile się nasłuchałam że mam tego albo tamtego nie robić bo coś się z dzieckiem może stać. Czasem miałam już dość tych wszystkich ciotek co przyjeżdżały ze swoimi ,,dobrymi" radami i mnie tylko denerwowaly. Kiedyś to nawet nie wytrzymałam jak przyjechała ciocia, a ja akurat wieszałam pranie a ona do mnie, że mam nie przechodzić pod sznurami od prania bo dziecko będzie owinięte pępowiną. Tak mnie to zdenerwowało że jej powiedziałam że jak mam nie przechodzić pod sznurami podczas wieszania prania to niech weźmie to pranie i za mnie powiesi a nie stoi i mówi głupoty w które już dawno nikt nie wieży. Oczywiście udała że nie słyszy i poszła do teściowej.
Te stare zabobony są na prawde śmieszne i denerwujące

donnavito (offline)

17-01-2015 23:40:55

Iława
Najgorsze sa te, które straszą ciężarną, bo np. jak dostalam słonika na szczęście, nie czułam złości, też zabobon, ale fajny.

wojtaszek (offline)

25-01-2015 00:15:28

Tarnów
Nawet nie wiedziałam że są takie zabobony o których tu piszecie. Ja nie wierzę w żadne i podchodzę do tych spraw zdroworozsądkowo. Jak ktoś w 21 wieku wierzy w zabobony, czary, uroki i jakieś dziwne moce to moim zdaniem jest bardzo ograniczony a mnie to wszystko zalatuje średniowieczem.

donnavito (offline)

25-01-2015 22:56:50

Iława
Słyszałam tez, by pod łózko rodzacej położyć nożyce, które przetną ból i będzie łatwiejszy poród. Ciekawe, czy ktoś próbował...Siła sugestii może zadziałac.

wojtaszek (offline)

30-01-2015 23:33:58

Tarnów
Donnavito powiedz mi skąd ludzie biorą takie bzdury?. Ja się denerwuję jak coś takiego słyszę bo niby jak nożyczki mają pomóc w przecięciu bólu?
Moja sąsiadka raz wyskoczyła z tekstem że ciąża pozamaciczna jest wtedy jak dziecko jest poczęte w innej pozycji niż klasyczna i kiedy to uslyszałam zapytałam ją czy wie że ma straszne zaległości z biologii, i nie pojęcia o poczeciu dziecka więc po co gada bzdury.
Niech mi ktoś wytłumaczy niby jak zabobon albo to co mówi ma się do rzeczywistości a nie gada tylko po to aby coś gadać.

mysia83 (offline)

31-01-2015 14:03:19

Rzeszów
wojtaszek niestety są to pozostałości po tych wszystkich przesądach, kiedy matki nie wiedziały jak rozwija sie ich dziecko, nie było badan, usg, poprzez te przesądy próbowały jakoś ochronić swoje dziecko, czyli np. wierząc, że nie noszą korali dbały o swoje dziecko, bo wydawało im się, ze wtedy na pewno nie będzie owinięte pępowina....nijak miało sie to do rzeczywistego stanu zdrowia, ale ich wiedza na temat porodu i ciazy tylko do tego się ograniczała (zresztą sam postęp medycyny ograniczał sie do pewnych błędnych założeń, jak np. upuszczanie krwi przy każdej możliwej chorobie)...ja uważam, ze te wszystkie zabobony sa właśnie pozostałością tego myślenia...niestety wiele osób, zwłaszcza starszych jeszcze wierzy w takie przesądy. Moja babcia tez wierzy w takie rzeczy, bo tylko to znała, tak zachowywała sie jak sama była w ciąży....

Ja takie gadanie wpuszczam jednym uchem, a drugim wypuszczam, a w swoim otoczeniu tłumacze, ze to tylko przesądy smiling smiley

wojtaszek (offline)

31-01-2015 20:51:43

Tarnów
Pewnie nasze babcie miały inne myślenie ale dziwię się że tyle młodych dziewczyn dziś w takie bajki wierzy. A co do owinięcia pępowiną to nie wiem czy wiecie ale bardzo dużo dzieci rodzi się owiniętych pępowiną i standardowo podczas każdego porodu gdy tylko urodzi się główka położna sprawdza poprzez włożenie palca i sprawdzenie wokół szyji dziecka czy nie jest nią owinięte a jeżeli tak to próbuje odciągnąć pepowinę i zmusić kobietę do jeszcze sprawniejszego parcia. Ja miałam obawy m.in. z tym związane ale położna mnie uspokoiła i powiedziała że każdorazowo kontrolują czy dziecko nie jest owinięte pępowiną i nie muszę się o nic martwić.

GabaBaba26 (offline)

02-02-2015 10:03:56

Udanin
Mi w pierwszej ciąży wszyscy mówili, że ślicznie wyglądam tak promiennie na pewno będę miała synka- urodziłam córeczkę smiling smiley
W drugiej ciąży zbrzydłam pojawiły mi się plamy na twarzy- ludzie mówili o córeczka będzie- urodziłam synka smiling smiley
Zabobony, przesądy - strach przed niewiedzą słuszna racja winking smiley

mikaa997 (offline)

17-02-2015 17:57:27

Wrocław
Uważam, że to wszystko to TYLKO zabobony ale sama przyłapałam się na tym, że jednak wpływają na moją psychikę. Takie niby nic ale jeśli miałam przejść przez podwórko to po co przechodzić pod sznurami na pranie jak można obok ;p
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 5297, Posty: 1340776, Użytkownicy: 73166.
Ostatnio dołączył/a Zancia89.

Statystyki tego forum
Wątki: 215, Posty: 15315.