Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Domowa apteczka dla niemowlaka

Podręczne specyfiki

Z każdym niepokojącym objawem u dziecka, które nie skończyło roczku – gorączką, kaszlem, biegunką, wymiotami czy skórnymi zmianami – musisz iść do pediatry. Ale czasem możesz bezpiecznie podać lek na przykład obniżający wieczorną wysoką gorączkę, a wizytę u lekarza zamówić następnego dnia.

Na wypadek odparzenia i rumienia pieluszkowego warto pod ręką mieć maść.

Fot. iStockphoto

Na wypadek odparzenia i rumienia pieluszkowego warto pod ręką mieć maść.

Domowa apteczka dla niemowlaka. Porady farmaceuty:


Gorączka, ból – paracetamol w syropie i/ lub w czopkach oraz Ibuprofen w syropie i/lub czopkach.

Paracetamol w czopkach podajemy przy bardzo wysokiej gorączce (powyżej 39 stopni) –dawka 20 – 25 mg/kg wagi ciała – nie częściej niż co cztery godziny, ale zwykle cztery razy na dobę.
 

Paracetamol w syropie – pierwsza dawka 10 - 25 mg/kg masy ciała, a następne po 20 mg/kg masy – nie częściej niż co cztery godziny, zwykle cztery razy na dobę.

Leki z paracetamolem to czopki: Efferalgan (80 mg, 150 mg i 300 mg0, Calpol (80 mg, 125 mg), Paracetamol (50 mg, 80 mg, 125 mg i 250 mg) oraz syropy: Paracetamol, Panadol, Calpol.
 

Ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego ma również działanie przeciwzapalne, jest szczególnie wskazany w infekcjach. Do kupienia różne syropy – Nurofen, Ibufen, Ibufen D bez cukru, Ibum. Wszystkie w dawce 100 mg w 5 ml.
 

Podajemy go według schematu:
- dzieciom od 3 do 6 miesięcy (waga dziecka średnio od 5 do 7,7 kg) doustnie po 50 mg co osiem godzin (trzy razy na dobę). Czopek 60 mg co osiem godzin (trzy razy na dobę).
- dzieciom od 6 do 12 miesięcy (waga dziecka średnio od 7,5 do 9 kg) doustnie 50 mg co 6-8 godzin (trzy do czterech razy na dobę). Czopek (waga dziecka od 8 do 12,5 kg) 60 mg co 6-8 godzin (do czterech razy na dobę).
 

Uwaga! Przy nawracającej wysokiej gorączce najlepiej zastosować obydwa leki naprzemiennie, czyli na przykład: o godz. 12 paracetamol, po czterech godzinach, czyli o godz. 16 Ibuprofen, znowu po czterech godzinach o godz. 20 Paracetamol, itd.
Dobór dawki i częstotliwości stosowania, a także dobowa dawka maksymalna, są bardzo ważne dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia.
Uwaga! Za małe dawki leków nie obniżą gorączki.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 20-01-2015 13:28:08

    Apteczka malucha jest naprawde malenka, w przypadku leków warto trzymac wszystkie etykiety, żeby w razie co sprawdzac czy leki sie nie wykluczaja itp. i by na przyszłośc zapamiętac które leki sa naprawde dobre.
  • GabaBaba26 | 01-02-2015 21:16:59

    Gdy na świat przyszła moja pierworodna w domowej apteczce miałam jedynie paracetamol w czopkach- w razie ząbkowania, maść na odparzenia, roztwór izotoniczny do czyszczenia noska Marimer, aspirator oraz witaminę D dopiero kiedy córeczka była już większa i łapało ją jakieś przeziębienie apteczka powiększała się o odpowiednie syropki. Zakupiłam również inhalator
  • Melaniaa | 23-04-2015 01:07:42

    Ja zawsze czytam skład, kupują jakieś lekarstwa dla mojej córeczki. Zawsze mam pod ręką coś na odparzenia (raczej używam Sudocremu), na katar i gorączkę, no i jakiś preparat na wyżynające się ząbki - u mnie sprawdza się dobrze, a patrząc na skład widać że nie zaszkodzi dziecku
  • babeczka26 | 08-06-2015 21:08:07

    Ja na odparzenia używam bepanthen albo sudocrem, mam też w domu wodę morską do noska, maść majerankową w razie kataru, tamtum verde na ból gardła i syropy lipomal, prospan a przeciwgorączowo milifen - ibuprofen w syropku. Jeszcze nie podawałam mu antybiotyku, udawało nam się wyleczyć bez niego.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj