Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zakażenia odmatczyne. Jak strzec przed nimi nasze dziecko?

Choroby, którymi dziecko zarazić się może w łonie matki

O chorobach, którymi matka może zarazić swoje dziecko rozmawiamy z Małgorzatą Uchman - Musielak, ginekologiem ze Szpitala Medicover . Czy wiecie na przykład o tym, że każda przyszła mama, która kiedykolwiek była zakażona wirusem opryszczki, powinna poinformować o tym lekarza?

Niektóre choroby i infekcje, które przechodzi ciężarna mogą zaatakować także nienarodzone jeszcze dziecko. Jak je chronić przed zakażeniami odmatczynymi?

Fot. iStockphoto

Niektóre choroby i infekcje, które przechodzi ciężarna mogą zaatakować także nienarodzone jeszcze dziecko. Jak je chronić przed zakażeniami odmatczynymi?

Agnieszka Usiarczyk: Niektóre choroby i infekcje, które przechodzi ciężarna mogą zaatakować także nienarodzone jeszcze dziecko. Jak powinna postępować przyszła mama, by uchronić dziecko przed poważnymi następstwami swoich chorób?
 

Dr Małgorzata Uchman-Musielak, ginekolog-położnik: Kobieta, która planuje zajść w ciążę powinna zrobić wszystkie badania oraz zaszczepić się przeciwko chorobom, na które nie chorowała lub nie była wcześniej szczepiona, np. przeciwko różyczce. Należy przy tym pamiętać, że odstęp pomiędzy szczepieniem przeciwko tej chorobie, a zajściem w ciążę powinien wynosić minimum 3 miesiące. Przed ciążą wykonuje się badania m.in. na obecność wirusa HIV, cytomegalovirusa, toksoplazmozy. 

Takie badania wykonuje się również, gdy kobieta jest w ciąży. Dodatkowo, w 35-37. tygodniu ciąży konieczne jest badanie w kierunku GBS - posiew z pochwy, okolicy odbytu, by wykluczyć zakażenie paciorkowcami z grupy B.

 

Paciorkowce tego typu są niegroźne dla dorosłego człowieka. Stanowią część flory przewodu pokarmowego, górnych dróg oddechowych, są także na skórze. Dla płodu są jednak niebezpieczne?

Tak. Mogą przedostać się do jamy macicy i uszkodzić rozwijający się płód (może dojść do zapalenia błon płodowych, przedwczesnego odpłynięcia płynu owodniowego i wcześniejszego porodu). Przy przedwczesnym odpłynięciu płynu owodniowego i przedłużającym się porodzie istnieje ryzyko zakażenia płodu bakterią, co może wywołać u dziecka sepsę, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet zgon.

Ważne, by wykryć bakterie tuż przed porodem, dlatego badanie wykonuje się już w końcówce ciąży. Ciężarna, u której wynik w kierunku GBS będzie dodatni dostaje w czasie porodu antybiotyk, który ma ochronić dziecko. Warto wiedzieć, że większość zakażeń w okresie okołoporodowym przebiega bezobjawowo i jedyną wskazówką, że coś się dzieje, jest wywiad i badania serologiczne.

 

Czym może grozić nierozpoznane i nieleczone zakażenie płodu? Czy zakażona ciężarna również powinna się obawiać o swoje zdrowie?

Jeśli wyniki badań są niepokojące, lekarz zleca dalsze badania, m.in. genetyczne, np. płynu owodniowego, by stwierdzić czy płód jest zarażony i jeśli jest, to konieczne, wdraża leczenie. Matka zarażona toksoplazmozą, wirusem cytomegalii czy parwowirusem B 19 jest najmniej narażona na powikłania. Natomiast jej dziecko może być poważnie zagrożone. U ciężarnej zakażonej B 19 może dojść do poronienia już w pierwszym trymestrze ciąży.

Wirus B19 przenika przez łożysko i zakaża płód prowadząc do obrzęku płodu, łącznie z wadami letalnymi i obumarciem. Objawy tego zakażenia są mało specyficzne i trudno w początkowej fazie wychwycić chorobę. Niestety badania na obecność B19 nie wykonuje się standardowo. Warto też wiedzieć, że nawet jeśli płód nie jest zakażony wirusem lub bakterią, które ma matka, nie zwalnia to lekarzy neonatologów z obowiązku sprawdzenia po porodzie czy nie doszło do zakażenia noworodka.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • koliberek71 | 20-04-2013 19:14:48

    Właśnie ja miałam robione wszystkie badania w ciązy ,pod koniec ciązy tez w kierunku paciorkowca a na do datek robiłam w ciązy ksiązeczke sanepidowska i było wszystko w poządku. Rodziłam w szpitalu klinicznym w Rzeszowie i było tak brudno ze po urodzeniu dziecka okazało się ze syn ma paciorkowca i gronkowca, no i zeby uniknąc odpowiedzialnosci napisali mi ze zakazenie wewnątrzmaciczne.
  • babeczka26 | 29-04-2013 19:33:26

    Miałam już kilka razy infekcje grzybicze, leczenie nie jest łatwe bo infekcja lubi nawracać. Planujemy z mężem pierwsze dziecko, od kilku tygodni łykam probiotyk doustny oraz smaruje moje miejsca intymne provag żelem, zapobiega on infekcją, musi być dobrze, nie będziemy się poddawać przy pierwszych niepowodzeniach.
  • anialadeevit | 12-05-2013 15:56:25

    Przed planowaną ciążą dobrze jest pójść do ginekologa, który zbada i zleci dodatkowe badania. dzięki temu od razu będzie wiadomo czy można bezpiecznie się starać o dzidziusia, czy najpierw trzeba zadbać o zdrowie, np wyleczyć anemię, infekcję itd.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co było/jest/będzie dla ciebie najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj