Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Grypa, przeziębienie w ciąży. Z daleka od leków ziołowych i homeopatycznych!

Najlepiej nie daj się zarazić! Jak to zrobić?

Nie ma różnicy w leczeniu kobiety zarażonej grypą we wczesnym etapie ciąży, a leczeniem chorej ciężarnej w zaawansowanej ciąży. Natomiast grypa na pewno jest najgroźniejsza dla kobiet w ciąży do 16-tgo tygodnia jej trwania.

Szczególnie niebezpieczna jest grypa dla kobiety w ciąży w pierwszych trzech miesiącach, kiedy nie jest jeszcze w pełni wykształcone łożysko. Przeziębienie w ciąży też wymaga leczenia w porozumieniu z lekarzem.

Fot. iSstockphoto

Szczególnie niebezpieczna jest grypa dla kobiety w ciąży w pierwszych trzech miesiącach, kiedy nie jest jeszcze w pełni wykształcone łożysko. Przeziębienie w ciąży też wymaga leczenia w porozumieniu z lekarzem.

- Szczególnie niebezpieczna jest grypa dla kobiety w ciąży w pierwszych trzech miesiącach jej trwania, kiedy nie jest jeszcze w pełni wykształcone łożysko (chroniące płód przed przenikaniem do niego różnego rodzaju mikroorganizmów np. wirusów i bakterii) – mówi Grażyna Komnata-Gajda, lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik. – W początkowym okresie ciąży trwa podział komórkowy, powstają zawiązki organów i wirus grypowy może sprawić, że zarodek zostanie uszkodzony. Przy czym bardziej niebezpieczna dla kobiety jest infekcja wirusowa niż bakteryjna – mówi lekarka. Wirus grypy może spowodować zmniejszenie wagi ciała noworodka, wywołać poronienie, albo przedwczesny poród. To wszystko niestety prawda – przestrzega.
Dlaczego tak się dzieje? – Wirus grypy (a mamy trzy główne typy wirusa grypy A, B, C, przy czym wirusy typu A są najgroźniejsze) daje odczyn zapalny. Wtedy, jeśli łożysko jest już wykształcone, ma ono gorsze ukrwienie i dziecko otrzymuje mniej pokarmu (poprzez krew), stąd noworodek może mieć niską wagę urodzeniową. Poród przedwczesny – i zbyt wczesna akcja skurczowa mogą być wywołane także przez wirusa grypy powodującego odczyn zapalny. Podobnie jest z poronieniem – stan zapalny obejmuje całą doczesną (do 16. tygodnia tak zwana jest rozpulchniona błona śluzowa macicy), która może być zainfekowana wirusem, zarodek może się dalej nie rozwijać – następstwem może być poronienie, albo wada rozwojowa płodu.

Apap w ciąży? Lekarze nie zabraniają zażywania paracetamolu

Przede wszystkim każda kobieta w ciąży z infekcją nie może leczyć się sama, tylko powinna iść do lekarza. Inaczej nieco leczy się zwykłe przeziębienie, a inaczej grypę, choć objawy są bardzo podobne. - W przypadku typowej grypy mamy wysoką gorączkę do 39 stopni C, pojawiającą się nagle, z silnymi bólami głowy i karku, łączy się to z ogólnym rozbiciem, bólami mięśni i stawów, z kaszlem i nieżytem nosa.

W przypadku przeziębienia zestaw objawów jest nieco inny, a pojawiają się one stopniowo i powoli. - Do nich zaliczamy bóle gardła, kichanie, także stany podgorączkowe, złe samopoczucie, katar i kaszel – wymienia lekarka. Oczywiście przy takich objawach dla kobiety w ciąży najbezpieczniejsze są metody naturalne.

Przede wszystkim trzeba położyć się do łóżka, a nie „przechadzać” grypy, zmuszając organizm do dodatkowego wysiłku, co źle wpływa na serce. – Kobieta powinna leżeć i pić duże ilości płynów, jak na przykład herbatę z cytryną i z miodem czy z cytryną i sokiem malinowym. Można zastosować naturalny „syrop babuni” zrobiony z cebuli i czosnku z dodatkiem cukru (rośliny te zawierają fitocydy podobne do antybiotyku). Nos można przepłukać solą fizjologiczną, warto też zrobić sobie inhalacje z pary nad miską. – Jeśli te metody zawiodą, trzeba się zastanowić nad ordynacją leków. Na pewno nie wolno leczyć grypy, zaczynając od podawania antybiotyków, chyba, że infekcja grypowa daje już powikłania i mamy do czynienia z zapaleniem oskrzeli, płuc, czy krtani – mówi lekarka. – Nie zabraniam moim pacjentkom zażyć paracetamolu (nazwy handlowe – np. apap, codipar). Uważam, że każda infekcja dla kobiety w ciąży jest gorszym zagrożeniem niż podanie leku, który skróci cierpienie kobiety i jej chorobę – mówi lekarka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • kasiakrapik | 22-06-2015 19:59:39

  Byłam przeziębiona koło 18 tygodnia (teraz 27) i używałam homeopatii - Nie chciałam brać silnych leków, a na przeziębienie i temperaturę 37,2 C oscillo pomogło.
 • dzidzia11 | 25-08-2015 23:37:40

  Ja na przeziebienie stosowałam taka serie z prenalenu na gardło syrop tabletki i do nosa spray i zawsze pomagało A co najważniejsze jest bezpieczne
 • Laseczka55 | 27-12-2016 14:50:33

  Ja akurat stosowałam ziołowe lekarstwa i nic mi nie było
 • madziaa11 | 28-12-2016 16:08:53

  Ja też w czasie ciąży stosowałam ziołowe lekarstwa. Na kaszel piłam dicotuss z prawoślazem i bardzo go sobie chwalę do teraz. Nie trułam się chemią i nie będę.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj